ՔԿԱԳ ծառայությունները ամբողջությամբ թվայնացվել են, քաղաքացիները կարող են օգտվել առցանց․ Գալյան
Քաղաքացիական կացության ակտերի գրանցման (ՔԿԱԳ) գործակալության կողմից մատուցվող ծառայությունները ամբողջությամբ թվայնացվել են։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ մամուլի ասուլիսի ժամանակ այս մասին ասաց Արդարադատության նախարար Սրբուհի Գալյանը։
Նախարարի խոսքով՝ թվայնացման արդյունքում քաղաքացիները հնարավորություն ունեն առանց տանից դուրս գալու, հեռախոսի կամ այլ սարքի միջոցով օգտվել ՔԿԱԳ-ի հիմնական ծառայություններից՝ նույնականանալով «esem» համակարգի միջոցով։
«ՔԿԱԳ գործակալությունն իրականացնում է այնպիսի ծառայություններ, որոնք վերաբերում են գրեթե բոլոր քաղաքացիներին՝ ամուսնության, ամուսնալուծության, հայրության ճանաչման, երեխայի ծննդի գրանցման, ինչպես նաև անվանափոխության գործընթացներ։ Այս բոլոր ծառայություններից քաղաքացիներն այժմ կարող են օգտվել օնլայն եղանակով»,– նշեց Սրբուհի Գալյանը։
Նրա տեղեկացմամբ՝ էլեկտրոնային համակարգը գործարկվել է վերջերս, և թեև դեռևս լայնածավալ իրազեկման արշավ չի իրականացվել, արդեն իսկ արձանագրվել են առցանց գրանցումների կոնկրետ թվեր։
«Այս պահին ունենք ամուսնության 173 օնլայն գրանցում, երեխայի ծննդի՝ 66 առցանց գրանցում, հայրության ճանաչման՝ 3 դեպք, անվանափոխության՝ 2 առցանց դիմում, ինչպես նաև ամուսնալուծության գրանցումներ, որոնք թվով քիչ են»,– ասաց նախարարը։

Услуги ЗАГС полностью оцифрованы, граждане могут пользоваться ими онлайн – министр юстиции Армении
Услуги, предоставляемые Агентством ЗАГС, полностью оцифрованы. Об этом, как сообщает Арменпресс, заявила министр юстиции Србуи Галян на пресс-конференции.
По словам министра, в результате цифровизации граждане получили возможность пользоваться основными услугами ЗАГС, не выходя из дома, используя телефон или другое устройство, идентифицируя себя через систему «esem».
«ЗАГС предоставляет услуги, которые касаются практически всех граждан: брак, развод, установление отцовства, регистрация рождения ребенка, а также процедуры смены имени. Теперь граждане могут пользоваться всеми этими услугами онлайн», — отметила Србуи Галян.
По ее словам, электронная система была запущена недавно, и, хотя масштабная информационная кампания еще не проводилась, уже зафиксировано определенное количество онлайн-регистраций.
«В настоящее время у нас онлайн зарегистрировано 173 брака, 66 рождений, 3 случая установления отцовства, 2 заявления на изменение имени, а также небольшое количество регистраций разводов», — сказала министр.