Քրդական ուժերը համաձայնել են մտնել Սիրիայի բանակի կազմի մեջ
Քրդական «Սիրիայի դեմոկրատական ուժերի» (ՍԴՈւ) մարտիկները կմիանան կառավարական ուժերին Սիրիայի Դեյր էզ-Զորի, Ռաքքայի և Հասաքայի նահանգներում: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ՍԴՈւ հրամանատարությունը հաղորդագրություն է տարածել X սոցիալական հարթակում։
«Ըստ Դամասկոսում սիրիական իշխանությունների հետ հունվարի 27-ին կայացած բանակցությունների արդյունքում ձեռք բերված համաձայնության՝ կկազմավորվի զինվորական դիվիզիա, որի կազմի մեջ կմտնի ՍԴՈւ-ի երեք բրիգադ», - ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Քրդական ինքնակառավարման մարմինները կինտեգրվեն սիրիական կառավարական կառույցներին, որոնց աշխատակիցների համար կերաշխավորվի պետական ծառայողի կարգավիճակ։
Հունվարի 17-ի գիշերը ՍԴՈւ-ի հրամանատար Մազլում Աբդին հայտարարեց իր վերահսկողության տակ գտնվող ուժերը Դեյր Հաֆիրից դուրս բերելու մասին, իսկ հունվարի 18-ին Սիրիայի նախագահ Ահմեդ ալ-Շարաան Մազլում Աբդիի հետ ստորագրեց հրադադարի համաձայնագիր, որով վերջ դրվեց գրեթե երկու շաբաթ տևած մարտերին: 14 կետից բաղկացած համաձայնագրով նախատեսվում է ՍԴՈւ-ի ինտեգրումը սիրիական բանակին և պետական հաստատություններին։
Նախագահ Ահմեդ աշ-Շարաան հայտարարել է, որ համաձայնագիրը թույլ կտա սիրիական պետական հաստատություններին վերականգնել վերահսկողությունը երկրի արևելյան և հյուսիսային երեք նահանգի՝ Հասաքայի, Դեյր էզ-Զորի և Ռաքքայի նկատմամբ։ Սիրիայի կառավարությանը կփոխանցվեն տարածաշրջանի բոլոր սահմանային անցակետերը, գազի և նավթի հանքավայրերը: Դամասկոսը նաև վերահաստատել է, որ կճանաչի քրդերի մշակութային և լեզվական իրավունքները, քրդերենին կշնորհվի պաշտոնական լեզվի կարգավիճակ, քրդական Նոր տարին կհռչակվի ազգային տոն։

Курдские силы согласились войти в состав сирийской армии
Бойцы курдских «Сирийских демократических сил» (СДС) присоединятся к правительственным войскам в провинциях Дейр-эз-Зор, Ракка и Хасака в Сирии. Как сообщает Арменпресс, командование СДС сделало заявление по этому поводу в социальной сети X.
«В соответствии с соглашением, достигнутым в результате переговоров с сирийскими властями в Дамаске 27 января, будет сформирована военная дивизия, в состав которой войдут три бригады СДС», — говорится в заявлении.
Курдские органы самоуправления будут интегрированы в структуры сирийского правительства, сотрудникам которых будет гарантирован статус государственных служащих.
В ночь на 17 января командующий СДС Мазлум Абди объявил о выводе войск под своим командованием из Дейр-эз-Зора, а 18 января президент Сирии Ахмед аш-Шара подписал с Мазлумом Абди соглашение о прекращении огня, положившее конец почти двухнедельным боям.
Соглашение из 14 пунктов предусматривает интеграцию СДС в сирийскую армию и государственные институты. Президент Ахмед аш-Шара объявил, что соглашение позволит сирийским государственным институтам восстановить контроль над тремя провинциями на востоке и севере страны: Хасакой, Дейр-эз-Зором и Раккой. Все пограничные переходы, газовые и нефтяные месторождения в регионе будут переданы сирийскому правительству. Дамаск также подтвердил, что признает культурные и языковые права курдов, курдскому языку будет присвоен статус официального языка, а курдский Новый год будет объявлен национальным праздником.