WeChat Pay-ի օգտատերերը կկարողանան Հայաստանում վճարումներ կատարել Իդրամ QR-ի միջոցով
Հայաստանի ֆինտեխ ոլորտի առաջատար Իդրամն ու չինական WeChat Pay-ը՝ նույն Weixin Pay-ը, ազդարարում են նոր համագործակցության մեկնարկը. շուտով Չինաստանից ժամանող այցելուները՝ WeChat Pay-ի օգտատերերը, կկարողանան Հայաստանում կատարել պարզ, արագ ու հարմարավետ վճարումներ Իդրամ QR-ի միջոցով:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ համագործակցությունը հաստատվեց Երևանում հունվարի 29-ին կայացած հանդիսավոր միջոցառմամբ:
«Սա Իդրամի համար պարզապես նոր ծառայության գործարկում չէ, սա հերթական ռազմավարական քայլն է, որը ցույց է տալիս, թե ինչ ուղղությամբ է զարգանում թե՛ մեր ընկերությունը, թե՛ Հայաստանի ֆինտեխ էկոհամակարգն ընդհանուր առմամբ: WeChat Pay-ի օգտատերերը այս համագործակցությամբ շուտով հնարավորություն կունենան Հայաստանում վճարումներ կատարել Իդրամ QR-ի միջոցով ավելի քան 26 հազար վաճառակետերում՝ պարզապես սքանավորելով Իդրամ QR-ը իրենց WeChat հավելվածով: Սա հատկապես կարևոր է Չինաստանից ժամանող այցելուների համար, որոնց համար թվային և QR վճարումներն առօրյա կյանքի անբաժան մաս են: Հիմա նրանք Հայաստանում կվճարեն այնպես, ինչպես իրենց տանը՝ արագ, հարմար և ապահով»,-ասաց Իդրամ ընկերության տնօրեն Արսեն Քդենյանը՝ հավելելով, որ միևնույն ժամանակ Հայաստանի վաճառակետերը կկարողանան սպասարկել միջազգային հաճախորդներին նույնքան հեշտ, որքան տեղացիներին:
Այս քայլով Իդրամը ոչ միայն բարձրացնում է զբոսաշրջիկների վճարային հարմարավետությունը, այլ նաև աջակցություն է ցուցաբերում Հայաստանի զբոսաշրջության սպասարկման և առևտրի ոլորտներին:
Իդրամի QR համակարգին արդեն միացել են 7 տեղական գործընկերներ, միջազգային համագործակցության շրջանակն էլ ընդլայնվում է:
WeChat Pay-ի Մերձավոր Արևելքի գործընկերությունների և բիզնեսի զարգացման տնօրեն Ալեքս Դենգն ընդգծեց՝ ամեն անգամ Հայաստան գալիս շատ է զարմանում բջջային վճարումների ոլորտի արագ զարգացումից։
«Այս համագործակցությունը շատ կարևոր է WeChat Pay-ի համար, քանի որ Հայաստանը կովկասյան տարածաշրջանում առաջին երկիրն է, որ պաշտոնապես աջակցում է WeChat Pay-ին: Բացի այդ, այն շատ կարևոր է WeChat Pay-ի գլոբալ ընդլայնման համար։ Սա նաև ազդակ է Հայաստանի համար՝ աշխարհին ցույց տալու իր բաց լինելը թվայնացման և միջազգային զբոսաշրջության համար։ Համագործակցության համաձայն՝ այսուհետ, չինացի ճանապարհորդները Հայաստան այցելելիս կարող են օգտագործել իրենց WeChat Pay-ը՝ Իդրամ QR կոդը սքանավորելու համար և կարող են սահուն կերպով վճարումներ կատարել Հայաստանի ավելի քան 26 հազար վաճառակետերում։ Սա հիանալի է»,-ասաց Ալեքս Դենգը:
WeChat Pay-ը Չինաստանում ունի ավելի քան 1.4 միլիարդ ակտիվ օգտատեր։ WeChat Pay-ը կիրառելի է աշխարհի ավելի քան 6 միլիոն վաճառողների կողմից՝ 77 երկրում:
Ալեքս Դենգը կարծում է՝ այս համագործակցության շնորհիվ Հայաստանը կդառնա հաջորդ արագ զարգացող երկիրը չինացի ճանապարհորդների համար: «Մենք նաև կխթանենք Հայաստանը՝ որպես գեղեցիկ ուղղություն, կտեղեկացնենք ճամփորդողներին, որ նրանք կարող են գալ Հայաստան՝ այստեղ կատարելով սահուն վճարումներ այնպես, ինչպես կատարում են Չինաստանում»,-նշեց նա:
Էկոնոմիկայի նախարարության զբոսաշրջության կոմիտեի նախագահ Լուսինե Գևորգյանը նշեց՝ 2024 թվականի համեմատ 2025-ին Հայաստանում գրանցվել է չինացի զբոսաշրջիկների այցելությունների մոտ 37 տոկոս աճ, ինչն աննախադեպ ու պատմական թիվ է ՀՀ պատմության մեջ Չինաստանից զբոսաշրջիկների այցելությունների առումով:
Կոմիտեի նախագահը նկատեց՝ զբոսաշրջիկի՝ դեպի տվյալ երկիր ճամփորդելու որոշման վրա ուղիղ ազդեցություն ունի ուղիղ ավիաչվերթի առկայությունն ու իրեն հարմար վճարումներ կատարելու հնարավորությունը: Եվ այս նոր թվային գործիքը այն գործիքն է, որին երկար սպասել են:
ID Group-ի Բիզնեսի զարգացման տնօրեն Կարեն Նալբանդյանն էլ ընդգծեց՝ փորձել են ավելացնել Հայաստան այցելող զբոսաշրջիկների հարմարավետությունը՝ դրանով խթանելով Հայաստան այցելելու ցանկությունը:
«ID Group-ը միշտ փորձում է ոչ միայն լուծել լոկալ բիզնես խնդիրներ, այլ նաև անել ծրագրեր հայրենիքի համար, որպեսզի օգնի և՛ տեղի բիզնեսներին դուրս գալ լայն շուկաներ և սպառողներ ձեռք բերել»,-նշեց Նալբանդյանը՝ աջակցության համար շնորհակալություն հայտնելով Կառավարությանը, Կենտրոնական բանկին:
Իդրամի էկոհամակարգի և գործընկերների հետ համագործակցության բաժնի ղեկավար Գոհար Ղուկասյանը WeChat Pay-ի և Իդրամի համագործակցությունը չափազանց կարևոր առաջընթաց համարեց ՝ ինչպես տեխնոլոգիական, այնպես էլ ֆինանսական համակարգի շարունակական զարգացման տեսանկյունից:
«Սա շատ կարևոր քայլ է երկու երկրների տնտեսական կամուրջների զարգացման տեսանկյունից, որովհետև միջազգային վճարային ենթակառուցվածքը կապում ենք տեղական վճարային ենթակառուցվածքի հետ, -ասաց Ղուկասյանը:
Իդրամում հույս ունեն, որ այս համագործակցությունը խթանելու է Հայաստանի տնտեսության զարգացումը, նպաստելու է անկանխիկի շրջանառության ակտիվացմանը:
Իդրամի և WeChat Pay-ի համագործակցությունը սրանով չի սահմանափակվում: Ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն՝ հաջորդ փուլով Idram&IDBank հավելվածի օգտատերերը նույնպես հնարավորություն կունենան վճարումներ կատարել Չինաստանում WeChat QR-ի միջոցով: Այս զարգացումները միասին ստեղծում են գլոբալ մակարդակով, երկկողմանի կապերով QR վճարային էկոհամակարգ, ինչի արդյունքում Հայաստանը դիրքավորվում է որպես միջազգային թվային վճարային դաշտի ակտիվ մասնակից:

Пользователи WeChat Pay смогут совершать платежи в Армении через QR-код Idram
Компания Idram, лидер в армянском финтех-секторе, и китайская компания WeChat Pay, также известная как Weixin Pay, объявляют о начале нового партнерства. Вскоре посетители из Китая, пользователи WeChat Pay, смогут совершать простые, быстрые и удобные платежи в Армении через QR-код Idram.
Как сообщает Арменпресс, партнерство было подтверждено на торжественном мероприятии, состоявшемся в Ереване 29 января.
«Это не просто запуск нового сервиса для Idram, это еще один стратегический шаг, показывающий, в каком направлении развивается как наша компания, так и армянская финтех-экосистема в целом. Благодаря этому партнерству пользователи WeChat Pay вскоре получат возможность совершать платежи в Армении через QR-код Idram в более чем 26 тысячах торговых точек, просто сканируя QR-код Idram с помощью приложения WeChat. Это особенно важно для туристов из Китая, для которых цифровые и QR-платежи являются неотъемлемой частью повседневной жизни. Теперь они будут платить в Армении так же, как и дома, — быстро, удобно и безопасно», — сказал директор Idram Арсен Кденян, добавив, что в то же время армянские торговые точки смогут обслуживать иностранных клиентов так же легко, как и местных.
Этим шагом Idram не только повышает удобство платежей для туристов, но и поддерживает секторы туристических услуг и торговли Армении.
С помощью этого шага Idram не только повышает удобство платежей для туристов, но и поддерживает секторы туристических услуг и торговли Армении. К системе Idram QR уже присоединились 7 местных партнеров, и масштабы международного сотрудничества расширяются.
Директор по партнерским отношениям и развитию бизнеса на Ближнем Востоке в WeChat Pay Алекс Дэн подчеркнул, что каждый раз, приезжая в Армению, он очень удивляется стремительному развитию индустрии мобильных платежей.
«Это партнерство очень важно для WeChat Pay, поскольку Армения — первая страна в Кавказском регионе, официально поддерживающая WeChat Pay. Кроме того, оно очень важно для глобального расширения WeChat Pay. Это также сигнал для Армении показать миру свою открытость к цифровизации и международному туризму. В рамках партнерства, с этого момента китайские туристы, посещающие Армению, могут использовать свои WeChat Pay для сканирования QR-кода Idram и беспрепятственно совершать платежи в более чем 26 000 торговых точках в Армении. Это здорово», — сказал Алекс Дэн.
WeChat Pay насчитывает более 1,4 миллиарда активных пользователей в Китае. WeChat Pay доступен более чем 6 миллионам продавцов по всему миру в 77 странах.
Алекс Дэн считает, что благодаря этому партнерству Армения станет следующей быстрорастущей страной для китайских туристов. «Мы также будем продвигать Армению как прекрасное место для отдыха, информировать путешественников о том, что они могут приехать в Армению, совершая здесь удобные платежи, как и в Китае», — отметил он.
Председатель Комитета по туризму Министерства экономики Армении Лусине Геворгян отметила, что в 2025 году по сравнению с 2024 годом в Армении зафиксирован 37-процентный рост числа китайских туристов, что является беспрецедентным и историческим показателем в истории Армении по количеству туристов из Китая.
Председатель Комитета отметила, что наличие прямого рейса и возможность совершать удобные платежи оказывают прямое влияние на решение туриста о поездке в ту или иную страну. И этот новый цифровой инструмент — именно то, чего они долго ждали.
Директор по развитию бизнеса ID Group Карен Налбандян также подчеркнул, что они стремились повысить удобство для туристов, посещающих Армению, тем самым стимулируя желание посетить Армению.
«Группа ID всегда стремится не только решать проблемы местного бизнеса, но и реализовывать программы для родины, помогая местным предприятиям выходить на широкие рынки и привлекать потребителей», — отметил Налбандян, поблагодарив правительство и Центральный банк за поддержку.
Руководитель отдела экосистемы и партнерского сотрудничества в Idram Гоар Гукасян назвала сотрудничество между WeChat Pay и Idram чрезвычайно важным шагом вперед как с точки зрения технологического развития, так и непрерывного совершенствования финансовой системы.
«Это очень важный шаг в развитии экономических мостов между двумя странами, поскольку мы соединяем международную платежную инфраструктуру с местной платежной инфраструктурой», — сказала Гукасян.
Idram надеется, что это сотрудничество будет стимулировать развитие армянской экономики и способствовать активизации безналичного обращения.
Сотрудничество между Idram и WeChat Pay этим не ограничивается. Согласно достигнутой договоренности, на следующем этапе пользователи приложения Idram&IDBank также получат возможность совершать платежи в Китае через QR-код WeChat. Вместе эти разработки создают экосистему QR-платежей на глобальном уровне с двусторонними связями, в результате чего Армения позиционируется как активный участник международного рынка цифровых платежей.