Հարավային Կորեայի և Ճապոնիայի պաշտպանության նախարարները համաձայնել են ընդլայնել համագործակցությունը
Հարավային Կորեայի և Ճապոնիայի պաշտպանության նախարարները հունվարի 30-ին համաձայնության են եկել ընդլայնել պաշտպանական համագործակցությունը և պլանավորել համատեղ աշխատել արհեստական բանականության և անօդաչու համակարգերի ներդրման ուղղությամբ։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով Reuters-ը, այս մասին հայտարարել է Հարավային Կորեայի պաշտպանության նախարարությունը։
Հայտարարության մեջ ասվում է, որ Ճապոնիայի պաշտպանության նախարար Շինջիրո Կոիզումին և նրա հարավկորեացի գործընկեր Ան Գյու-բակը, ովքեր բանակցություններ են վարել Ճապոնիայի Յոկոսուկա քաղաքում, համաձայնել են անցկացնել համատեղ ծովային որոնողափրկարարական վարժանքներ։
Նրանք քննարկել են նաև տարածաշրջանում խաղաղություն և կայունություն ապահովելու համար համատեղ աշխատանքը՝ գլոբալ անվտանգության մարտահրավերների պայմաններում, ինչպես նաև Միացյալ Նահանգների հետ պաշտպանական համագործակցության շարունակականությունը։

The defense ministers of South Korea and Japan agreed on Friday to upgrade defense cooperation and plan to work together in incorporating artificial intelligence and unmanned weapon systems, Reuters reported citing a statement from South Korea's Defence Ministry.
Japanese Defence Minister Shinjiro Koizumi and his South Korean counterpart Ahn Gyu-back held talks in Yokosuka, Japan, and agreed to conduct joint naval search-and-rescue drills, according to the report.
Ahn and Koizumi discussed working together to ensure peace and stability in the region amid the challenges of the global security environment and continuing defence cooperation with the United States, the ministry said.