Հարավային Կորեայի և Ճապոնիայի պաշտպանության նախարարները համաձայնել են ընդլայնել համագործակցությունը
Հարավային Կորեայի և Ճապոնիայի պաշտպանության նախարարները հունվարի 30-ին համաձայնության են եկել ընդլայնել պաշտպանական համագործակցությունը և պլանավորել համատեղ աշխատել արհեստական բանականության և անօդաչու համակարգերի ներդրման ուղղությամբ։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով Reuters-ը, այս մասին հայտարարել է Հարավային Կորեայի պաշտպանության նախարարությունը։
Հայտարարության մեջ ասվում է, որ Ճապոնիայի պաշտպանության նախարար Շինջիրո Կոիզումին և նրա հարավկորեացի գործընկեր Ան Գյու-բակը, ովքեր բանակցություններ են վարել Ճապոնիայի Յոկոսուկա քաղաքում, համաձայնել են անցկացնել համատեղ ծովային որոնողափրկարարական վարժանքներ։
Նրանք քննարկել են նաև տարածաշրջանում խաղաղություն և կայունություն ապահովելու համար համատեղ աշխատանքը՝ գլոբալ անվտանգության մարտահրավերների պայմաններում, ինչպես նաև Միացյալ Նահանգների հետ պաշտպանական համագործակցության շարունակականությունը։

Министры обороны Южной Кореи и Японии договорились о расширении сотрудничества
Министры обороны Южной Кореи и Японии 30 января договорились о расширении сотрудничества в области обороны и планируют совместную работу в сфере искусственного интеллекта и внедрения беспилотных систем. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Reuters, об этом заявило Министерство обороны Южной Кореи.
В заявлении говорится, что министр обороны Японии Синдзиро Коидзуми и его южнокорейский коллега Ан Гю Бэк, проводившие переговоры в японском городе Йокосука, договорились о проведении совместных морских поисково-спасательных учений.
Они также обсудили совместную работу по обеспечению мира и стабильности в регионе в условиях глобальных вызовов безопасности, а также продолжение сотрудничества в области обороны с Соединенными Штатами.