Միրզոյանը ԵԽԽՎ-ում հույս է հայտնել Բաքվում պահվող մնացած հայ գերիների ազատ արձակման վերաբերյալ
Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը ԵԽԽՎ-ում ունեցած ելույթի ընթացքում նշել է, որ Բաքվում դեռևս պահվող 19 գերիների ազատ արձակումը նշանակալի ներդրում կլիներ Հայաստան-Ադրբեջան հաշտեցման գործընթացում։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ԵԽԽՎ-ում ունեցած ելույթում Արարատ Միրզոյանը խոսել է նաև Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման ուղղությամբ կատարված աշխատանքի և ընթացող զարգացումների շուրջ։
ԱԳ նախարարը շեշտել է, որ թեև վերջին տարիներին Հայաստանը ցավալի փորձությունների է ենթարկվել, այդ թվում՝ պատերազմի և դրան հաջորդած մարդասիրական հետևանքների, կատարել է խաղաղության հստակ և գիտակցված ընտրություն՝ ձեռնարկվելով վճռական քայլեր, որոնք թույլ են տվել Հարավային Կովկասին շարժման դեպի խաղաղություն։
Միրզոյանը նշել է, որ, մասնավորապես, 2025 թվականի օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում կայացած խաղաղության գագաթաժողովը նշանավորեց պատմական շրջադարձային պահ՝ Հայաստանի վարչապետի և Ադրբեջանի նախագահի համատեղ հռչակագրի ստորագրմամբ, որտեղ ԱՄՆ նախագահը որպես վկա էր։
«Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարի հետ միասին մենք նախաստորագրել ենք Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության և միջպետական հարաբերությունների հաստատման մասին համաձայնագիրը՝ սահմանելով ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության սկզբունքները՝ որպես մեր տարածաշրջանում երկարատև խաղաղության և կայունության անխախտելի հիմքեր»,-ասել է ԱԳ նախարարը։
Վերջինիս խոսքով՝ Հայաստանի համար սա հանդիսավոր խոստում է տասնամյակներ տևած հակամարտությունից տուժած իր քաղաքացիներին։
«Վերջերս, Ադրբեջանից 4 հայ գերիների ազատ արձակումը մեզ հույս է տալիս, որ Ադրբեջանում դեռևս պահվող մնացած 19 անձանց ազատ արձակումը, անհետ կորած անձանց ճակատագրի պարզաբանումը և այդ ուղղությամբ համագործակցությունը ևս անկասկած նշանակալի ներդրում կունենան հաշտեցման գործում»,-ընդգծել է Միրզոյանը։
ԱԳ նախարարի բնորոշմամբ՝ խաղաղությունը, ինչպես նաև ժողովրդավարությունը չի կարող լինել հենց այնպես տրված մի բան․ այն պետք է անընդհատ սնուցել, պաշտպանել, նորոգել, թե՛ արտաքին, թե՛ ներքին ճնշումներից։
«Այս համատեքստում ուզում եմ ընդգծել, որ մենք խորապես գնահատում ենք Եվրոպայի խորհրդի հետևողական ուշադրությունը մեր տարածաշրջանի նկատմամբ։ Գնահատում ենք ԵԽ գլխավոր քարտուղարի, ԵԽԽՎ նախագահի և այս վեհաժողովի անսասան նվիրվածությունը՝ աջակցելու Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորմանը։ Մենք շրջում ենք տասնամյակների թշնամանքի էջը և շնորհակալ ենք, որ մեզ հետ եք կանգնած այս կայուն ու բարգավաճ ապագա տանող այս պատմական ճանապարհին մեզ հետ լինելու համար»,-հայտարարել է Միրզոյանը։
Ադրբեջանը շարունակում է ապօրինի պահել 19 հայ գերիների, որոնց թվում են Լեռնային Ղարաբաղի ռազմաքաղաքական նախկին ղեկավարության ներկայացուցիչները՝ նախկին նախագահներ Արկադի Ղուկասյանը, Բակո Սահակյանը և Արայիկ Հարությունյանը, նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանը, արտաքին գործերի նախկին նախարար Դավիթ Բաբայանը, Ազգային ժողովի նախկին նախագահ Դավիթ Իշխանյանը, պաշտպանության նախկին նախարար Լևոն Մնացականյանը, պաշտպանության նախարարի նախկին տեղակալ Դավիթ Մանուկյանը։
Հունվարի 14-ին հայտնի դարձավ, որ Ադրբեջանը Հայաստանին է վերադարձրել 4 գերիների՝ Դավիթ Դավթյանին, Գևորգ Սուջյանին, Վիգեն Էուլջեքջյանին և Վագիֆ Խաչատրյանին։ Ադրբեջանը մինչ այդ պաշտոնապես հաստատել էր իր մոտ 23 հայ գերու առկայությունը։

Release of remaining captives held in Azerbaijan to contribute to reconciliation, says Armenian FM
Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan told the PACE plenary session on Wednesday that the release of the remaining 19 Armenian captives in Azerbaijan would be a significant contribution to the reconciliation process between the two countries.
In his speech at the winter plenary session of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe, FM Mirzoyan also spoke about the Armenian-Azerbaijani normalization.
The Foreign Minister emphasized that, although Armenia has faced painful trials in recent years, including war and its subsequent humanitarian consequences, the country has made a clear and deliberate choice for peace, taking decisive steps that have allowed the South Caucasus to move toward peace.
Mirzoyan noted that, in particular, the Peace Summit held in Washington on August 8, 2025, marked a historic turning point, with the joint declaration signed by the Prime Minister of Armenia and the President of Azerbaijan, witnessed by the U.S. President.
“Together with the Minister of Foreign Affairs of Azerbaijan, we initialed the agreement on the establishment of peace and interstate relations between Armenia and Azerbaijan, setting out the principles of sovereignty and territorial integrity as the unwavering foundations for lasting peace and stability in our region,” the Foreign Minister said. According to him, for Armenia, this represents a solemn promise to its citizens who have suffered from a decades-long conflict.
“Recently, the release of four Armenian prisoners from Azerbaijan gives us hope that the release of the remaining 19 individuals still held in Azerbaijan, the clarification of the fate of the missing persons, and cooperation in this regard will undoubtedly also make a significant contribution to reconciliation," Mirzoyan emphasized.
According to the Foreign Minister, peace—as well as democracy—cannot be something simply given; they must be constantly nurtured, protected, and renewed against both external and internal pressures.
"In this context, I want to emphasize that we deeply appreciate the consistent attention of the Council of Europe to our region. We value the unwavering commitment of the Secretary General of the Council of Europe, the President of the Parliamentary Assembly, and this Assembly to supporting the normalization of relations between Armenia and Azerbaijan. We are turning the page on decades of enmity and are grateful that you stand with us on this historic path toward a stable and prosperous future," Mirzoyan stated.
The remaining Armenian captives and detainees in Azerbaijan include former political and military leaders of Nagorno-Karabakh, such as former presidents Arayik Harutyunyan, Bako Sahakyan, and Arkady Ghukasyan; former Foreign Minister Davit Babayan; former Defense Minister Levon Mnatsakanyan; and former State Minister Ruben Vardanyan.