Սիրիան մեղադրել է քրդերին հրադադարը խախտելու և հրադադարի համաձայնագիրը վտանգելու մեջ
Սիրիայի պաշտպանության նախարարության մամուլի և հաղորդակցության վարչությունը հաստատել է, որ հրադադարի առաջին օրը քրդերի գլխավորած Սիրիայի դեմոկրատական ​​ուժերն (ՍԴՈւ) ավելի քան 35 անգամ թիրախավորել են Սիրիայի արաբական բանակի դիրքերը, ինչի հետևանքով զոհվել է 11 և վիրավորվել ավելի քան 25 զինվոր։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է սիրիական SANA գործակալությունը։
Սիրիայի արտաքին գործերի նախարարության ներկայացուցիչ Սալի Շուբաթը Syria TV-ին հայտնել է, որ ՍԴՈւ-ի կողմից նոր համաձայնագրի խախտումը զարմանալի չէ՝ նշելով, որ խմբավորումը նախկինում մի քանի անգամ խախտել էր 2025թ․-ի մարտի 10-ի համաձայնագիրը։
Նրա խոսքով՝ ՍԴՈւ-ն երեք օր ունի իրենց ներկայացված բարենպաստ առաջարկի վերաբերյալ խորհրդակցելու համար՝ ընդգծելով, որ վերջին համաձայնությունը ձեռք է բերվել Դամասկոսի և ՍԴՈւ-ի միջև փոխըմբռնման արդյունքում, և որ խումբը պարտավոր է հետևել նրան, ինչի շուրջ համաձայնություն է կնքվել։
Կողմերը համաձայնության էին եկել չորսօրյա հրադադարի շուրջ՝ ՍԴՈւ-ն կառավարական կառույցներին ինտեգրելու համար։ Հակառակ դեպքում, կառավարական ուժերը սպառնացել էին հարձակվել քրդերի կողմից վերահսկվող մնացած տարածքների վրա։
ՍԴՈւ-ն չի մեկնաբանել սիրիական իշխանությունների մեղադրանքը:
ԱՄՆ-ն, որը նախկինում աջակցել է ՍԴՈւ-ին՝ որպես «Իսլամական պետության» զինյալներին Սիրիայի տարբեր մասերից վտարելու գործում իր հիմնական դաշնակից, կոչ է արել խմբավորմանն ընդունել կառավարության առաջարկը։

Сирия обвиняет курдов в нарушении режима прекращения огня и подрыве соглашения о прекращении огня
Пресс-служба Министерства обороны Сирии подтвердила, что в первый день прекращения огня возглавляемые курдами Сирийские демократические силы (СДС) более 35 раз обстреляли позиции Сирийской арабской армии, убив 11 и ранив более 25 солдат. Как сообщает Арменпресс, об этом передает сирийское агентство SANA.
Пресс-секретарь МИД Сирии Сали Шубат заявил телеканалу Syria TV, что нарушение СДС нового соглашения не является неожиданностью, отметив, что группировка ранее несколько раз нарушала соглашение от 10 марта 2025 года.
Он сказал, что у СДС было три дня на консультации по предложенному выгодному соглашению, подчеркнув, что последнее соглашение было достигнуто в результате взаимопонимания между Дамаском и СДС и что группировка обязана соблюдать достигнутые договоренности.
Стороны договорились о четырехдневном прекращении огня для интеграции СДС в правительственные структуры. В противном случае правительственные силы угрожали атаковать оставшиеся районы, контролируемые курдами.
СДС не прокомментировали обвинения сирийских властей.
Соединенные Штаты, которые ранее поддерживали СДС как своего главного союзника в изгнании боевиков ИГИЛ из различных районов Сирии, призвали группировку принять предложение правительства.