Հայաստանն ու Մեքսիկան ունեն համագործակցության մեծ ներուժ. Գևորգ Պապոյանն ընդունել է Սիլվիա Պատրիսիա Խիմենես Դելգադոյին
Հայաստանի Հանրապետության էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանն ընդունել է Մեքսիկայի Պատգամավորների պալատի Մեքսիկա–Հայաստան բարեկամական խմբի ղեկավար Սիլվիա Պատրիսիա Խիմենես Դելգադոյի գլխավորած պատվիրակությանը։
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության տարածած հաղորդագրությունից, հանդիպման ընթացքում Գևորգ Պապոյանը կարևորել է խորհրդարանական բարեկամական խմբերի աշխատանքը՝ որպես գործարար կապերի ամրապնդման և առևտրատնտեսական հարաբերությունների խորացման արդյունավետ հարթակ։
Նախարարը նշել է, որ Հայաստանը հետևողականորեն առաջ է գնում տարածաշրջանային հաղորդակցությունների ապաշրջափակման և սահմանների բացման ուղով, ինչը նոր հնարավորություններ է ստեղծում միջազգային տնտեսական համագործակցության և ներդրումների համար։
«Հայաստանն ու Մեքսիկան ունեն համագործակցության մեծ ներուժ, որն այս պահին ամբողջությամբ իրացված չէ։ Վստահ եմ, որ համատեղ և նպատակային աշխատանքի շնորհիվ կարող ենք էականորեն ակտիվացնել տնտեսական կապերը և կյանքի կոչել նոր փոխշահավետ նախաձեռնություններ»,- նշել է նախարար Գևորգ Պապոյանը։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են մեքսիկական ներդրումների ներգրավման հնարավորությունները, ինչպես նաև համագործակցության հեռանկարները ագրոարդյունաբերության, գյուղատնտեսության և զբոսաշրջության ոլորտներում։
Կողմերը կարևորել են տնտեսական երկխոսության ակտիվացումը և պատրաստակամություն հայտնել շարունակել փոխգործակցությունը քննարկված հարցերի շուրջ։

Армения и Мексика обладают большим потенциалом сотрудничества: министр экономики РА принял главу Группы дружбы с Арменией Палаты депутатов Мексики
Министр экономики Республики Армения Геворг Папоян принял делегацию во главе с руководителем Группы дружбы Мексика-Армения Палаты депутатов Мексики Сильвией Патрисией Хименес Дельгадо.
Как сообщает Арменпресс со ссылкой на пресс-релиз Министерства экономики РА, в ходе встречи Геворг Папоян подчеркнул работу парламентских групп дружбы как эффективную платформу для укрепления деловых связей и углубления торгово-экономических отношений.
Министр отметил, что Армения последовательно продвигается по пути разблокировки региональных коммуникаций и открытия границ, что создает новые возможности для международного экономического сотрудничества и инвестиций.
«Армения и Мексика обладают больгим потенциалом сотрудничества, который в настоящее время не полностью реализован. Я уверен, что благодаря совместной и целенаправленной работе мы сможем значительно активизировать экономические связи и воплотить в жизнь новые взаимовыгодные инициативы», — отметил министр Геворг Папоян.
В ходе встречи обсуждались возможности привлечения мексиканских инвестиций, а также перспективы сотрудничества в агропромышленном, сельскохозяйственном и туристическом секторах.
Стороны придали большое значение активизации экономического диалога и выразили готовность продолжить сотрудничество по обсуждавшимся вопросам.