Հարավային Կորեայի նախկին վարչապետը դատապարտվել է 23 տարվա ազատազրկման
Հարավային Կորեայի նախկին վարչապետ Հան Դուկ Սուն դատապարտվել է 23 տարվա ազատազրկման։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Yonhap գործակալությունը։
Նա մեղադրվում է 2024 թ. դեկտեմբերի 3-ին այդ ժամանակվա նախագահ Յուն Սուկ Յոլի կողմից ռազմական դրություն մտցնելուց հետո տեղի ունեցած ապստամբության մեջ կարևոր դեր խաղալու համար։
Սեուլի կենտրոնական շրջանային դատարանը 2024 թվականի դեկտեմբերի 3-ին ռազմական դրության հայտարարումը համարել է ապստամբություն։
Յուն Սոկ Յոլը 2024 թվականի վերջին ազգին ուղղված արտակարգ ուղերձում ռազմական դրություն հայտարարեց: Սակայն Ազգային ժողովի անդամները քվեարկեցին հրամանագիրը չեղյալ համարելու, առաջնորդին իշխանությունից հեռացնելու և նրան ապստամբության համար մեղադրելու գործընթաց սկսելու օգտին:
Հան Դուկ Սուն այդ ժամանակ Կորեայի Հանրապետության վարչապետն էր, այնուհետև երկու անգամ նշանակվեց նախագահի պաշտոնակատար։
Սեուլի կենտրոնական շրջանային դատարանը հունվարի 16-ին Հարավային Կորեայի նախկին նախագահ Յուն Սոկ Յոլին հինգ տարվա ազատազրկման է դատապարտել։

Бывший премьер-министр Южной Кореи приговорен к 23 годам тюремного заключения
Бывший премьер-министр Южной Кореи Хан Док Су приговорен к 23 годам тюремного заключения. “Арменпресс” передает об этом со ссылкой на информационное агентство Yonhap.
Его обвиняют в ключевой роли в мятеже, произошедшем после того, как президент Юн Сок Ёль объявил военное положение 3 декабря 2024 года.
Сеульский центральный районный суд расценил объявление военного положения 3 декабря 2024 года как мятеж.
Юн Сок Ёль объявил военное положение в обращении к нации в конце 2024 года. Однако члены Национального собрания проголосовали за отмену указа, отстранение лидера от власти и начало процесса предъявления ему обвинения в мятеже.
Хан Док Су тогда был премьер-министром Республики Корея, а позже дважды назначался исполняющим обязанности президента.
16 января Центральный районный суд Сеула приговорил бывшего президента Южной Кореи Юн Сок Ёля к пяти годам тюремного заключения.