Ճապոնիան հետաձգել է աշխարհի ամենամեծ ատոմակայանի վերագործարկումը. Kyodo
Ճապոնիայի Նիիգատա պրեֆեկտուրայում գտնվող աշխարհի ամենամեծ՝ Կաշիվազակի-Կարիվա ատոմակայանի 6-րդ ռեակտորի՝ հունվարի 20-ին նախատեսված վերագործարկումը հետաձգվել է ազդանշանային համակարգի անսարքության պատճառով։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հաղորդում է Kyodo լրատվական գործակալությունը՝ հղում անելով աղբյուրներին։
Մասնագետներն անցկացնում են անհրաժեշտ ստուգումները, բայց դա կտևի մի քանի օր։ Հետևաբար, որոշում է կայացվել հետաձգել նախատեսված վերագործարկումը։ Նոր ամսաթիվը դեռևս չի հայտարարվել։
Ավելի վաղ տեղական իշխանությունները պաշտոնապես հաստատել էին Կաշիվազակի-Կարիվա ատոմակայանի երկու ռեակտորների վերագործարկումը։ Ատոմակայանն ունի յոթ ռեակտոր՝ 8.2 ԳՎտ ընդհանուր հզորությամբ, ինչը այն դարձնում է աշխարհի ամենամեծը։ Սակայն, բոլոր էներգաբլոկները փակվեցին 2012 թվականին։
Մինչև 2011 թվականի գարունը Ճապոնիայում գործում էր 54 միջուկային ռեակտոր, որոնք արտադրում էին երկրի էլեկտրաէներգիայի մեկ երրորդը։ Ֆուկուսիմայի ատոմակայանում տեղի ունեցած վթարից հետո դրանք բոլորը փակվեցին։ Ներկայում երկրում մասնակիորեն վերագործարկվում են միջուկային էլեկտրակայանները՝ նոր, ուժեղացված անվտանգության միջոցառումների ձեռնարկմամբ։

Япония откладывает перезапуск крупнейшей в мире атомной электростанции - Kyodo
Запланированный на 20 января перезапуск 6-го реактора крупнейшей в мире атомной электростанции Касивадзаки-Карива в префектуре Ниигата был отложен из-за неисправности в системе сигнализации. Как передает Арменпресс, об этом сообщило агентство Kyodo со ссылкой на источники.
Специалисты проводят необходимые проверки, но это займет несколько дней. Поэтому было принято решение отложить запланированный перезапуск. Новая дата пока не объявлена.
Ранее местные власти официально одобрили перезапуск двух реакторов атомной электростанции Касивадзаки-Карива. АЭС имеет семь реакторов общей мощностью 8,2 ГВт, что делает ее крупнейшей в мире. Однако все энергоблоки были остановлены в 2012 году.
До весны 2011 года в Японии работали 54 атомных реактора, производивших треть электроэнергии страны. После аварии на атомной электростанции Фукусима все реакторы были остановлены. В настоящее время страна частично возобновляет работу атомных электростанций с применением новых, улучшенных мер безопасности. В настоящее время в Японии работают 14 реакторов, и это число постепенно увеличивается.