Իրանի դեսպանատան դիմաց հավաքի ընթացքում 7 անձ ենթարկվել է վարչական ձերբակալման
Իրանի Իսլամական Հանրապետության դեսպանատան դիմաց ընթացող հավաքի անվտանգությունը ՆԳՆ ոստիկանությունը պատշաճ կերպով ապահովում է։
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այդ մասին ասաց ՆԳՆ մամուլի քարտուղար Նարեկ Սարգսյանը։
«Երթն արտոնված չէ, այդ իսկ պատճառով արգելվել է երթի իրականացումը, ինչպես նաև հավաքի ընթացքում 7 անձ «Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ» օրենսգրքի 182-րդ հոդվածով (Ոստիկանության ծառայողի օրինական պահանջը չկատարելը) նախատեսված արարք կատարելու համար ենթարկվել են վարչական ձերբակալման»,- ասաց Սարգսյանը։
ՆԳՆ մամուլի քարտուղարը հավելեց, որ ոստիկանությունը շարունակելու է իրականացնել օրենքով իրեն վերապահված լիազորությունները՝ ապահովելով հասարակական կարգը։
Երևանում Իրանի դեսպանատան դիմաց բողոքի ակցիա են անցկացնում Հայաստանում ապրող մի խումբ իրանցիներ։ Ցուցարարները բողոքում են Իրանում ցուցարարների նկատմամբ իշխանությունների գործողությունների դեմ և պահանջում են աշխարհիկ իշխանություն՝ կրոնական կառավարման փոխարեն։ Ցուցարարները ցանկանում են երթ իրականացնել դեպի Կապույտ մզկիթ, սակայն ոստիկանությունը թույլ չի տալիս երթը՝ նշելով, որ այն արտոնված չէ։ Ցուցարարները նստացույց են սկսել դեսպանատան առջև։

В ходе митинга перед посольством Ирана 7 человек были подвергнуты административному задержанию
Безопасность митинга перед посольством Исламской Республики Иран надлежащим образом обеспечивается полицией Министерства внутренних дел.
Об этом заявил пресс-секретарь Министерства внутренних дел Нарек Саргсян в интервью Арменпресс.
«Марш был несанкционирован, поэтому он был запрещен, и во время митинга 7 человек были подвергнуты административному задержанию за совершение деяния, предусмотренного статьей 182 Кодекса об административных правонарушениях (невыполнение законного требования сотрудника полиции)», — сказал Саргсян.
Представитель Министерства внутренних дел добавил, что полиция продолжит осуществлять предоставленные ей законом полномочия, обеспечивая общественный порядок.
Группа иранцев, проживающих в Армении, проводит акцию протеста перед посольством Ирана в Ереване. Демонстранты выступают против действий властей в отношении протестующих в Иране и требуют светского правительства вместо религиозного. Демонстранты хотят совершить шествие к Голубой мечети, но полиция не разрешает марш, заявляя, что он не санкционирован. Демонстранты начали сидячую форму протеста перед посольством.