Սիրիական բանակը հայտարարել է քրդական ուժերի դիրքերի դեմ գործողությունների մեկնարկի մասին
Սիրիական բանակը հայտարարել է հունվարի 8-ին ժամը 13:30-ից մինչև հետագա ծանուցում Հալեպի Շեյխ Մակսուդ, Աշրաֆիե և Բանի Զեյդ թաղամասերում պարետային ժամ սահմանելու մասին։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է սիրիական SANA գործակալությունը։
«Մենք կոչ ենք անում մեր քաղաքացիական բնակչությանը հեռու մնալ Սիրիայի դեմոկրատական ուժերի (ՍԴՈւ) բոլոր դիրքերից։ Բանակը ժամը 13:30-ից կսկսի թիրախային գործողություններ ՍԴՈւ-ի Աշրաֆիե, Շեյխ Մակսուդ և Բանի Զեյդ թաղամասերում գտնվող դիրքերի դեմ»,- նշվել է հայտարարության մեջ։
Հալեպի նահանգապետարանը ավելի վաղ հայտարարել էր հունվարի 8-ի ժամը 10:00-ից մինչև 13:00-ն ընկած ժամանակահատվածում ալ-Աուարիդ և ազ-Զուհուր մարդասիրական միջանցքների վերաբացման մասին՝ Սիրիայի արաբական բանակի հետ համակարգված աշխատանքով Շեյխ Մակսուդ, Աշրաֆիե և Բանի Զեյդ թաղամասերից բնակիչների դուրս գալը հեշտացնելու համար։
Սիրիայի արաբական բանակի գործողությունների հրամանատարությունը զգուշացրել է ՍԴՈւ-ի ուժերին չթիրախավորել այդ միջանցքներով դուրս գալ փորձող քաղաքացիական անձանց։
Հալեպում հունվարի 6-ին բախումներ են սկսվել քրդերի գլխավորած Սիրիայի դեմոկրատական ուժերի (ՍԴՈւ) և սիրիական բանակի միջև, որոնք հանգեցրել են քաղաքացիական բնակչության շրջանում զոհերի և լայնածավալ նյութական վնասների։

Сирийская армия объявила о начале операций против курдских отрядов СДС
Командование сирийской армии ввело комендантский час в районах Алеппо Шейх-Масуд, Ашрафия и Бани-Зейд, который будет действовать с 13:30 8-го января до дальнейшего уведомления.
“Арменпресс” сообщает об этом со ссылкой на сообщение агентства SANA.
“Мы призываем наше гражданское население держаться подальше от всех позиций Сирийских демократических сил (СДС). Армия начнет целенаправленные операции против позиций СДС в районах Ашрафия, Шейх-Масуд и Бани-Зейд с 13:30”, — говорится в заявлении командования.
Ранее администрация провинции Алеппо объявила о возобновлении работы гуманитарных коридоров аль-Аварид и аз-Зухур с 10:00 до 13:00 8 января в координации с Сирийской арабской армией для облегчения эвакуации жителей из районов Шейх-Масуд, Ашрафия и Бани-Зейд.
Оперативное командование Сирийской арабской армии предупредило силы СДС не обстреливать мирных жителей, пытающихся покинуть город через эти коридоры.
6 января в Алеппо произошли столкновения между курдскими отрядами Сирийских демократических сил (СДС) и сирийской армией, в результате которых погибли мирные жители и был нанесен значительный материальный ущерб.