Հայ Առաքելական եկեղեցու բարենորոգման խորհուրդը ողջունել է Շվեյցարիայի հայոց թեմի առաջնորդական տեղապահի հայտարարությունը
Հայաստանյայց Առաքելական սուրբ եկեղեցու բարենորոգման խորհուրդը հայտարարություն է տարածել՝ ողջունելով Շվեյցարիայի հայոց թեմի առաջնորդական տեղապահ Գուսան ծայրագույն վարդապետ Ալճանյանի որոշումը՝ Հայ Առաքելական եկեղեցու բարենորոգման ճանապարհային քարտեզին և հայտարարությանը միանալու վերաբերյալ։
«Ուրախությամբ ողջունում ենք Շվեյցարիայի հայոց թեմի Առաջնորդական տեղապահ Գուսան ծայրագույն վարդապետ Ալճանյանի կարևոր որոշումը՝ միանալու Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու բարենորոգության մեր հայտարարությանն ու ճանապարհային քարտեզին:
Հայր Գուսանի վճռական քայլով մեկ անգամ ևս վերահաստատվում է այն ճշմարտությունը, որ Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու բարենորոգության հրամայականն այլևս անկասելի իրողություն է, որն անմիջականորեն մեր պետական և ազգային շահերից է բխում և միտված է վերականգնելու եկեղեցին իր բուն առաքելության մեջ:
Կամայական կառավարման արդյունքում եկեղեցու մեկուսացումը պետությունից և ժողովրդից որևէ աղերս չունի մեր Սուրբ Եկեղեցու պատմական առաքելության, Նրա Սրբազան Ավանդության և ժողովրդավար ոգու հետ:
Ջերմ սիրով ողջունելով Հայր Գուսանին` մաղթում ենք, որ Տերն օգնական և պահապան լինի նրան՝ իր հոգևոր ծառայության այս կարևոր հանգրվանին։ Առաջիկա պատեհ առիթով Հայր Գուսանին հրավիրում ենք մասնակցելու Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու Բարենորոգման խորհրդի նիստին։
Վստահ ենք, որ Հայր Գուսանի ազնիվ և կամային դրսևորումը ներշնչող օրինակ կդառնա մեր Սուրբ Եկեղեցու նվիրյալ մյուս սպասավորների համար նույնպես։

Совет по реформированию Армянской Апостольской Святой церкви приветствует решение предстоятеля Армянской епархии Швейцарии
Совет по реформированию Армянской Апостольской Святой церкви выступил с заявлением, в котором приветствует решение предстоятеля Армянской епархии Швейцарии архиепископа Гусана Алчаняна присоединиться к Дорожной карте и Декларации по реформированию Армянской Апостольской церкви.
«Мы рады приветствовать важное решение предстоятеля Армянской епархии Швейцарии архиепископа Гусана Алчаняна присоединиться к нашей Декларации и Дорожной карте по реформации реформированию Армянской Апостольской Святой церкви.
Решительный шаг отца Гусана еще раз подтверждает истину о том, что необходимость реформы Армянской Апостольской Святой церкви стала отныне неотвратимой реальностью, которая напрямую вытекает из наших государственных и национальных интересов и направлена на возвращение Церкви к ее первоначальной миссии.
Изоляция Церкви от государства и народа в результате произвольного управления не имеет ничего общего с исторической миссией нашей Святой Церкви, ее Священным Преданием и демократическим духом.
С теплотой и любовью приветствуя отца Гусана, мы желаем, чтобы Господь помог и хранил его на этом важном этапе его духовного служения. Мы приглашаем отца Гусана при удобном случае принять участие в заседании Совета по реформированию Армянской Апостольской Святой церкви.
Уверены, что честное и волевое поведение отца Гусана станет вдохновляющим примером и для других преданных служителей нашей Святой Церкви», — как сообщает Арменпресс, говорится в заявлении.