Հյուսիսային Կորեայի բանակը հիպերձայնային հրթիռների փորձարկումներ է անցկացրել
Հյուսիսային Կորեան հունվարի 4-ին հիպերձայնային հրթիռների փորձարկումներ է անցկացրել, որոնց հետևել է երկրի ղեկավար Կիմ Չեն Ընը: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնում է Կորեայի կենտրոնական լրատվական գործակալությունը:
Գործակալության տվյալներով՝ արձակված հրթիռները հարված են հասցրել Ճապոնական ծովում 1000 կիլոմետր հեռավորության վրա գտնվող թիրախներին։
Կիմ Չեն Ընը հայտարարել է, որ վարժանքները «լիովին ցույց են տվել ԿԺԴՀ-ի միջուկային զինված ուժերի մարտական ​​պատրաստվածությունը»։
«Մենք պետք է շարունակաբար արդիականացնենք մեր ռազմական միջոցները, մասնավորապես՝ հարձակողական սպառազինությունների համակարգերը», - հայտարարել է Կիմ Չեն Ընը։
Նրա խոսքով, այս անհրաժեշտությունը բացատրվում է «աշխարհաքաղաքական ճգնաժամով» և «միջազգային բարդ իրադարձություններով»։

Северная Корея провела испытания гиперзвуковых ракет
Северная Корея 4 января провела испытания гиперзвуковых ракет, за которыми наблюдал лидер страны Ким Чен Ын. Как передает Арменпресс, об этом сообщило Центральное информационное агентство Кореи.
По данным агентства, запущенные ракеты поразили цели, расположенные в 1000 километрах от места проведения испытаний в Японском море.
Ким Чен Ын заявил, что учения «в полной мере продемонстрировали боеготовность ядерных вооруженных сил КНДР».
«Мы должны постоянно модернизировать наши военные средства, в частности, наступательные системы вооружения», — сказал Ким Чен Ын.
По его словам, эта необходимость объясняется «геополитическим кризисом» и «сложной международной обстановкой».