ՀՀ ՆԳ նախարարը Ոստիկանությանն ու Փրկարար ծառայությանը հանձնարարել է իրականացնել ուժեղացված հսկողություն
Հայաստանի ներքին գործերի նախարար Արփինե Սարգսյանը դեկտեմբերի 29-ին ներկա է եղել Ոստիկանության և Փրկարար ծառայության ստուգատեսին։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ նախարարությունից հայտնում են, որ ծառայությունների ղեկավարները նախարարին են ներկայացրել տոներին ընդառաջ օպերատիվ իրավիճակը և ուժեղացված ծառայության համատեքստում ստորաբաժանումների ընդհանուր պատրաստվածությունը։ Նախարարին է ներկայացվել օգտագործվող հատուկ տեխնիկայի և սարքավորումների հագեցվածությունը։
Արփինե Սարգսյանը հանձնարարել է ուժեղացնել հսկողությունը առևտրի կենտրոնների շրջակայքում, ճանապարհներին և հասարակական ու բոլոր մարդաշատ վայրերում՝ ապահովելով քաղաքացիների անվտանգությունը։ Բարձր գնահատելով հանրապետության ավտոճանապարհներին փրկարարների և ոստիկանների 24/7 ռեժիմով ծառայությունը՝ հորդորել է շարունակել եղանակային փոփոխություններով պայմանավորված, բարդ իրավիճակներում քաղաքացիներին օգնություն ցուցաբերելու և ահազանգերին օպերատիվորեն արձագանքելուն ուղղված միջոցառումները։
Նախարարը նշել է, որ հատկապես տոնական օրերին հանրային անվտանգության ապահովումը առավել համակարգված մոտեցում է պահանջում՝ հորդորելով ծառայողներին կենտրոնանալ հնարավոր դեպքերի, պատահարների կանխարգելման վրա։
Արփինե Սարգսյանը ոստիկաններին հանձնարարել է շարունակել խիստ վարչարարությունը օրինախախտների նկատմամբ՝ հատուկ ուշադրություն դարձնել ոչ սթափ վիճակում, ինչպես նաև առանց ձմեռային անվադողերի տրանսպորտային միջոցներ վարելու դեպքերին։

First responders ordered to heightened duty ahead of holidays
Armenian Minister of Internal Affairs Arpine Sargsyan inspected police units and rescue service personnel on December 29.
Sargsyan was briefed on the readiness levels and the overall situation across the country ahead of the holiday season, the ministry said in a press release.
Minister Sargsyan ordered heightened security measures near shopping malls, on roads, and in all crowded public areas to ensure safety and security.
Lauding the 24/7 patrols by police and first responders on highways and streets, the minister urged them to continue rapid responses to 911 calls in the changing weather conditions.
The minister said that ensuring public safety, especially during the New Year and Christmas holidays, requires a more coordinated approach, urging personnel to focus on preventing potential incidents and accidents.
Minister Arpine Sargsyan instructed the police to continue strict enforcement against lawbreakers, paying special attention to cases involving driving under the influence or operating vehicles without winter tires.
The minister wished the rescuers and police a safe and smooth service. After the inspection, the units moved to heightened duty.