Մակրոնը հայտնել է Ուկրաինայի հարցով «Կամեցողների կոալիցիայի» առաջիկա հանդիպման մասին
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը հայտարարել է, որ առանձին հեռախոսազրույց է ունեցել Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկու հետ։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, X-ում արված գրառման մեջ նա մասնավորապես նշել է․
«Այսօր երեկոյան եվրոպական մի քանի ղեկավարների հետ մասնակցեցի մտքերի փոխանակմանը Զելենսկու և Թրամփի հետ։ Այնուհետև խոսեցի Զելենսկու հետ։ Մենք առաջընթաց ենք գրանցում անվտանգության երաշխիքների հարցում, ինչը կենտրոնական դեր է ունենալու արդար և տևական խաղաղության հաստատման գործում»։
Ֆրանսիայի նախագահը հայտնել է, որ հունվարի սկզբին Փարիզում կհանդիպեն ուկրաիանական պատերազմի հարցով 35 երկրներից բաղկացած «Կամեցողների կոալիցիայի» անդամ երկրները՝ խոսելու խաղաղության հաստատման հարցի վերաբերյալ։
ԱՄՆ և Ուկրաինայի նախագահները նաև հեռախոսազրույց են ունեցել եվրոպական առաջնորդների հետ, ինչից հետո Թրամփը հայտնել է, որ բանակցությունները շարունակելու նպատակով առաջիկա շաբաթների ընթացքում կհանդիպեն ամերիկյան, ուկրաինական և եվրոպական պատվիրակությունները։ Թրամփի խոսքով՝ հանդիպումն ամենայն հավանականությամբ տեղի կունենա Վաշինգտոնում։

Макрон объявил о предстоящей встрече «Коалиции желающих» по вопросу Украины
Президент Франции Эммануэль Макрон сообщил, что провел отдельный телефонный разговор с президентом Украины Владимиром Зеленским. Как сообщает Арменпресс, в своем посте на X он особо отметил:
«Сегодня вечером я принял участие в обмене мнениями с Зеленским и Трампом, а также с несколькими европейскими лидерами. Затем я поговорил с Зеленским. Мы добиваемся прогресса в вопросе гарантий безопасности, которые сыграют центральную роль в установлении справедливого и прочного мира».
Французский президент объявил, что в начале января в Париже соберутся страны-участницы «Коалиции желающих», состоящей из 35 стран, для обсуждения вопроса установления мира по украинскому вопросу.
28 декабря президент США Дональд Трамп принял президента Украины Владимира Зеленского в своем курортном комплексе Мар-а-Лаго в Палм-Бич, штат Флорида. После более чем трех часов переговоров стороны заявили, что процесс прекращения войны на Украине сложен и в ближайшем будущем необходимо провести новую встречу. Однако Трамп отметил, что они как никогда близки к миру.
Президенты США и Украины также провели телефонный разговор с европейскими лидерами, после чего Трамп объявил, что американские, украинские и европейские делегации встретятся в ближайшие недели для продолжения переговоров. По словам Трампа, встреча, скорее всего, состоится в Вашингтоне.