Թաիլանդի և Կամբոջայի միջև հրադադարի ռեժիմը մտել է ուժի մեջ
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտարարել է Թաիլանդի պաշտպանության նախարար, գեներալ Նաթափոն Նարքփանիթին։
«Զինադադարի ռեժիմն ուժի մեջ կմտնի այսօր շփման գծի ողջ երկայնքով»,-ասել է նա Կամբոջայի հետ երկկողմ բանակցություններից հետո կայացած ճեպազրույցի ժամանակ։
Թաիլանդը և Կամբոջան համաձայնել են չմեծացնել իրենց ռազմական ներկայությունը սահմանամերձ շրջաններում և այնտեղ չուղարկել լրացուցիչ սարքավորումներ և զենք: Երկու երկրների զորքերը շփման գծի երկայնքով պետք է առայժմ մնան տեղում և լիովին դադարեցնեն ռազմական գործողությունները, զենքի օգտագործումը և սադրանքները:
«Հրադադարը խստորեն կհսկվի Հարավարևելյան Ասիայի պետությունների ասոցիացիայի և երկու կողմերի ռազմական դիտորդների խմբի կողմից 72 ժամվա ընթացքում, որից հետո, եթե սահմանային գոտիներում իրավիճակը կայունանա, տարհանված բնակիչները կկարողանան վերադառնալ։ Դրանից հետո Թաիլանդը գերի վերցված զինծառայողներին կհանձնի Կամբոջային», - նշել է Նարքփանիթին։
Դեկտեմբերի սկզբին երկու երկրների սահմանային շրջաններում մարտեր են սկսվել։ Կողմերը սկսել են մեղադրել միմյանց։ Թաիլանդի զինված ուժերի տվյալներով՝ դեկտեմբերի 22-ի դրությամբ բախումների ժամանակ զոհվել է 22 զինծառայող, ավելի քան 120-ը՝ վիրավորվել։ Կամբոջայի իշխանությունները հայտնել են 30 քաղաքացիական անձի մահվան և 87 վիրավորի մասին։

Соглашение о прекращении огня между Таиландом и Камбоджей вступило в силу
«Режим прекращения огня вступит в силу сегодня по всей линии соприкосновения», — заявил он во время брифинга после двусторонних переговоров с Камбоджей.
Таиланд и Камбоджа договорились не увеличивать свое военное присутствие в приграничных районах и не направлять туда дополнительную технику и оружие. Войска обеих стран, расположенные вдоль линии соприкосновения, должны оставаться на своих местах в течение некоторого времени и полностью прекратить военные действия, применение оружия и провокации.
«Соблюдение режима прекращения огня будет строго контролироваться Ассоциацией государств Юго-Восточной Азии и группами военных наблюдателей с обеих сторон в течение 72 часов, после чего, если ситуация в приграничных районах стабилизируется, эвакуированные жители смогут вернуться. После этого Таиланд передаст захваченных солдат Камбодже», — сказал Наркхпанит.
В начале декабря в приграничных районах двух стран вспыхнули бои. Обе стороны обвиняют друг друга в военных преступлениях. По данным тайских военных, по состоянию на 22 декабря в столкновениях погибли 22 военнослужащих и более 120 получили ранения. Камбоджийские власти сообщили о 30 погибших и 87 раненых среди гражданского населения.