Հյուսիսային Կորեան կավելացնի հրթիռների և արկերի արտադրությունը
Հյուսիսային Կորեայի առաջնորդ Կիմ Չեն Ընը երկրի առաջատար ռազմարդյունաբերական ձեռնարկություններ այցելության ժամանակ հայտարարել է հրթիռների ու զինամթերքի արտադրությունն ավելացնելու անհրաժեշտության մասին: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդել է Կորեական կենտրոնական լրատվական գործակալությունը։
Ըստ գործակալության՝ ԿԺԴՀ առաջնորդը նշել է հրթիռների ու արկերի արտադրությունը 2026 թվականին ավելացնելու անհրաժեշտությունը՝ զինված ուժերի հրթիռային և հրետանային զորքերի կողմից դրանց կիրառման «հեռանկարային պահանջարկին համապատասխան»։
Կիմ Չեն Ընը հայտարարել է, որ «հրթիռային և հրետանային զորքերի հեռանկարային պահանջարկը բավարարելու համար պետք է պլանավորել նոր ռազմարդյունաբերական ձեռնարկությունների ստեղծումը»։ Այս մասին որոշումը պետք է կայացվի կուսակցության առաջիկա՝ 9-րդ համագումարում։
Հյուսիսային Կորեայի առաջնորդը նաև ստորագրել է առաջատար ռազմարդյունաբերական ձեռնարկությունների արդիականացման պլանների նախագծեր, որոնք կներկայացվեն կուսակցության համագումարի քննարկմանը։
Ակնկալվում է, որ համագումարը, որտեղ Հյուսիսային Կորեան կներկայացնի իր արտաքին քաղաքականության ուղղություններն ու դիրքորոշումը Միացյալ Նահանգների և Հարավային Կորեայի նկատմամբ, ինչպես նաև պաշտպանության ու տնտեսության բնագավառում քաղաքականության հանգուցային ուղղությունները, կկայանա 2026 թվականի սկզբին։

Северная Корея намерена увеличить производство ракет и снарядов
Лидер Северной Кореи Ким Чен Ын во время визита на ведущие военно-промышленные предприятия страны заявил о необходимости увеличения производства ракет и боеприпасов. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщает Центральное информационное агентство Кореи.
Председатель КНДР отметил, что для “удовлетворения будущих потребностей” есть необходимость увеличения производства ракет и снарядов к 2026 году и планирования новых военно-промышленных предприятий. Решение по этому вопросу должно быть принято на предстоящем IX съезде партии.
Лидер Северной Кореи также подписал проекты планов модернизации ведущих военно-промышленных предприятий, которые будут представлены на обсуждение на съезде партии.
Ожидается, что съезд, на котором Северная Корея представит направления своей внешней политики и позицию в отношении Соединенных Штатов и Южной Кореи, а также ключевые направления политики в области обороны и экономики, состоится в начале 2026 года.