ՄԲ-ն աջակցում է Հայաստանի անվտանգությանն ու տնտեսական զարգացմանը․ դեսպանը հայերենով շնորհավորել է Ամանորը
Հայաստանի Հանրապետությունում Միացյալ Թագավորության դեսպան Ալեքսանդրա Քոուլը շնորհավորական տեսաուղերձ է հղել Ամանորի կապակցությամբ։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ դեսպանի համապատասխան տեսաուղերձը տարածվել է ՀՀ-ում բրիտանական դեսպանության «Ֆեսյբուք»-ի էջում։
«Շնորհավոր Ամանոր։ Տարվա այս պահին սովորաբար մտածում ենք՝ ինչ ենք արել և ինչ ենք ուզում միասին շարունակել անել գալիք տարում»,-նշել է դեսպանը։
Նրա խոսքով՝ 2025 թվականին Հայաստանն ու Մեծ Բրիտանիան կարևոր քայլ են կատարել՝ երկկողմ հարաբերությունները բարձրացնելով ռազմավարական գործընկերության մակարդակի։ Դեսպանը նաև հիշեցրել է, որ ՀՀ-ում ՄԲ-ի դեսպանությունում բացվել է պաշտպանության բաժինը։
«Այս տարվա ընթացքում մենք ունեցանք նաև նախարարական այցեր՝ ավելի խորացնելով մեր համագործակցությունը։ Մենք շարունակում ենք աջակցել Հայաստանի անվտանգության, տնտեսական զարգացմանը և կարողությունների ուժեղացմանը՝ կրթության, գործարարության, կիբեռանվտանգության և մարդու իրավունքների ոլորտներում։ Մեծ Բրիտանիան աշխատում է Հայաստանի կառավարության հետ՝ օգնելու պատրաստվել հաջորդ տարվա կարևոր իրադարձություններին՝ ներառյալ Եվրոպական քաղաքական համայնքի հանդիպումը, խորհրդարանական ընտրությունները և COP17-ը»,-իր տեսաուղերձում ասել է Ալեքսանդրա Քոուլը։
Դեսպանի բնորոշմամբ՝ 2026 թվականը լինելու է շատ ակտիվ, և Մեծ Բրիտանիան պատրաստ է աշխատել Հայաստանի հետ՝ հանուն խաղաղության, կայունության և բարեկեցության։
«Մաղթում եմ խաղաղ ու ուրախ տոնական օրեր և հաջողություններով լի Նոր տարի»,-եզրափակել է ՄԲ-ի դեսպանը։
Հայաստանն ու Մեծ Բրիտանիան ընթացիկ տարվա օգոստոսի 26-ին պայմանավորվել են հարաբերությունները բարձրացնել ռազմավարական գործընկերության մակարդակի։

Великобритания поддерживает безопасность и экономическое развитие Армении: посол направила новогоднее поздравление на армянском языке
Посол Великобритании в Республике Армения Александра Коул направила видеообращение с поздравлениями по случаю Нового года.
Как передает Арменпресс, соответствующее видеообращение посла было распространено на странице посольства Великобритании в Армении в Facebook.
«С Новым годом. В это время года мы обычно думаем о том, что мы сделали и что хотим продолжать делать вместе в наступающем году», — отметила посол.
По ее словам, в 2025 году Армения и Соединенное Королевство сделали важный шаг, подняв двусторонние отношения до уровня стратегического партнерства. Посол также напомнила об открытии в посольстве Великобритании в Армении отдела обороны.
«В этом году у нас также состоялись министерские визиты, тем самым еще больше углубив наше сотрудничество. Мы продолжаем поддерживать безопасность Армении, ее экономическое развитие и наращивание потенциала в областях образования, бизнеса, кибербезопасности и прав человека. Великобритания сотрудничает с правительством Армении в подготовке к ключевым событиям следующего года, включая заседание Европейского политического сообщества, парламентские выборы и COP17», — отметила Александра Коул в своем видеообращении.
Посол охарактеризовала 2026 год как весьма активный, и Великобритания готова сотрудничать с Арменией во имя мира, стабильности и процветания.
«Желаю вам мирных и счастливых праздников и успешного Нового года», — заключил посол Соединённого Королевства.
26 августа этого года Армения и Великобритания договорились поднять свои отношения на уровень стратегического партнерства.