ՄԲ-ն աջակցում է Հայաստանի անվտանգությանն ու տնտեսական զարգացմանը․ դեսպանը հայերենով շնորհավորել է Ամանորը
Հայաստանի Հանրապետությունում Միացյալ Թագավորության դեսպան Ալեքսանդրա Քոուլը շնորհավորական տեսաուղերձ է հղել Ամանորի կապակցությամբ։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ դեսպանի համապատասխան տեսաուղերձը տարածվել է ՀՀ-ում բրիտանական դեսպանության «Ֆեսյբուք»-ի էջում։
«Շնորհավոր Ամանոր։ Տարվա այս պահին սովորաբար մտածում ենք՝ ինչ ենք արել և ինչ ենք ուզում միասին շարունակել անել գալիք տարում»,-նշել է դեսպանը։
Նրա խոսքով՝ 2025 թվականին Հայաստանն ու Մեծ Բրիտանիան կարևոր քայլ են կատարել՝ երկկողմ հարաբերությունները բարձրացնելով ռազմավարական գործընկերության մակարդակի։ Դեսպանը նաև հիշեցրել է, որ ՀՀ-ում ՄԲ-ի դեսպանությունում բացվել է պաշտպանության բաժինը։
«Այս տարվա ընթացքում մենք ունեցանք նաև նախարարական այցեր՝ ավելի խորացնելով մեր համագործակցությունը։ Մենք շարունակում ենք աջակցել Հայաստանի անվտանգության, տնտեսական զարգացմանը և կարողությունների ուժեղացմանը՝ կրթության, գործարարության, կիբեռանվտանգության և մարդու իրավունքների ոլորտներում։ Մեծ Բրիտանիան աշխատում է Հայաստանի կառավարության հետ՝ օգնելու պատրաստվել հաջորդ տարվա կարևոր իրադարձություններին՝ ներառյալ Եվրոպական քաղաքական համայնքի հանդիպումը, խորհրդարանական ընտրությունները և COP17-ը»,-իր տեսաուղերձում ասել է Ալեքսանդրա Քոուլը։
Դեսպանի բնորոշմամբ՝ 2026 թվականը լինելու է շատ ակտիվ, և Մեծ Բրիտանիան պատրաստ է աշխատել Հայաստանի հետ՝ հանուն խաղաղության, կայունության և բարեկեցության։
«Մաղթում եմ խաղաղ ու ուրախ տոնական օրեր և հաջողություններով լի Նոր տարի»,-եզրափակել է ՄԲ-ի դեսպանը։
Հայաստանն ու Մեծ Բրիտանիան ընթացիկ տարվա օգոստոսի 26-ին պայմանավորվել են հարաբերությունները բարձրացնել ռազմավարական գործընկերության մակարդակի։

UK Ambassador to Armenia Alexandra Cole has released a congratulatory video message on the occasion of the New Year.
In the message, the ambassador reaffirmed the United Kingdom’s support for Armenia’s security and economic development. The video was published by the British Embassy in the Republic of Armenia.
“Happy New Year. At this time of year, we usually take a moment to reflect on what we have achieved and what we would like to continue together in the year ahead,” the Ambassador noted.
She noted that in 2025, Armenia and the United Kingdom took an important step by agreeing to raise the relationship to the level of a Strategic Partnership.
“We also opened the UK Defence Section in Yerevan and welcomed ministerial visits, helping us deepen our cooperation.
We continue to support Armenia's security, economic development and capacity-building including through education, business, cybersecurity and human rights. The UK is working with the Armenian Government to help prepare for key moments next year, including the European Political Community meeting, parliamentary elections and COP17," said Alexandra Cole in her video message.
According to the ambassador, 2026 will be a very busy year, and the UK stands ready to work with Armenia in support of peace, stability and prosperity.
“I wish you peaceful and joyful holidays and a New Year full of success,” concluded the UK ambassador.
On August 26 of this year, Armenia and the UK agreed to elevate their relations to the level of a Strategic Partnership.