Թաիլանդի պաշտպանության նախարարը երրորդ երկրներին կոչ է արել չմիջամտել Կամբոջայի հետ հակամարտությանը
Թաիլանդի և Կամբոջայի միջև սահմանային հակամարտության կարգավորումը չի պահանջում երրորդ երկրների մասնակցություն: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդել է The Nation թերթը՝ վկայակոչելով Թաիլանդի պաշտպանության նախարար Նաթափոն Նարքփանիթին։
Նրա խոսքով՝ սահմանային վեճը Բանգկոկի և Պնոմպենի երկկողմ հարցն է և չի պահանջում երրորդ կողմերի, ներառյալ ԱՄՆ-ի կամ Չինաստանի միջամտությունը։
Դեկտեմբերի 7-ին կամբոջա-թաիլանդական սահմանի երկայնքով տեղի են ունեցել զինված բախումներ՝ հրազենի  կիրառմամբ։ Թաիլանդի թագավորական բանակը հայտնել է, որ կամբոջական ուժերը վաղ առավոտյան սկսել են հրետակոծել թաիլանդական դիրքերը սահմանային գոտում։ Թաիլանդի ռազմաօդային ուժերն ի  պատասխան գրոհել են Կամբոջայի ռազմական ենթակառուցվածքների վրա։
Կողմերը մարտերի վերսկսման համար մեղադրում են իրար։ Տեղեկություններ են հաղորդվել զինվորականների և խաղաղ բնակիչների շրջանում զոհերի մասին:
Թաիլանդի և Կամբոջայի միջև հակամարտության պատճառը սահմանային վիճելի տարածքներն են։
Հուլիսին կողմերի միջև հնգօրյա մարտական ​​գործողություններն ավարտվեցին ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի առաջարկած հրադադարով։ Այն կնքվել էր Մալայզիայի միջնորդությամբ և իրականացվել Թրամփի ճնշման շնորհիվ, որը սպառնում էր հրադադարի չհամաձայնելու դեպքում զրկել երկրներին առևտրային արտոնություններից։ Հրադադարի համաձայնությունը պաշտոնապես ստորագրվեց հոկտեմբերին՝ Մալայզիայում ԱՍԵԱՆ-ի գագաթնաժողովի ժամանակ, որին մասնակցում էր նաև Թրամփը։

Министр обороны Таиланда призвал третьи страны не вмешиваться в конфликт с Камбоджей
Урегулирование пограничного конфликта между Таиландом и Камбоджей не требует участия третьих стран. Об этом, как передает Арменпресс, сообщило издание The Nation  со ссылкой на министра обороны Таиланда Наттапхона Накпханита.
По его словам, пограничный спор является двусторонним вопросом Бангкока и Пномпеня и не требует вмешательства третьих сторон, включая США или Китай.
7 декабря вдоль камбоджийско-тайской границы произошли вооруженные столкновения. Королевская армия Таиланда сообщила, что камбоджийские силы рано утром начали обстрел тайских позиций в приграничной зоне. В ответ ВВС Таиланда атаковали камбоджийскую военную инфраструктуру.
Стороны обвиняют друг друга в возобновлении боевых действий. Поступают сообщения о жертвах среди военных и гражданского населения.
Конфликт между Таиландом и Камбоджей связан со спорными приграничными районами.
В июле пятидневные бои между сторонами завершились прекращением огня, предложенным президентом США Дональдом Трампом. Соглашение было достигнуто при посредничестве Малайзии и реализовано благодаря давлению Трампа, который пригрозил лишить страны торговых привилегий, если они не согласятся на прекращение огня. Соглашение о прекращении огня было официально подписано в октябре во время саммита АСЕАН в Малайзии, на котором также присутствовал Трамп.