ԵՄ ներքին գործերի և միգրացիայի հարցերով հանձնակատարը բարձր է գնահատել ՀՀ ՆԳՆ ջանքերը վիզաների ազատականացման գործընթացում
Հայաստանի Հանրապետության ներքին գործերի նախարար Արփինե Սարգսյանը Բելգիայի Թագավորություն այցի շրջանակում հանդիպել է ԵՄ ներքին գործերի և միգրացիայի հարցերով հանձնակատար Մագնուս Բրունների հետ։
«Արմենպրես»–ի փոխանցմամբ՝ ՀՀ ՆԳՆ-ից հայտնում են, որ Արփինե Սարգսյանը ԵՄ վիզաների ազատականացման գործընթացում առաջնորդության և կառուցողական ներգրավվածության համար շնորհակալություն հայտնելով Մագնուս Բրուններին՝ ընդգծել է, որ Հայաստանը Գործողությունների ծրագրի հենանիշերը որակով և պատշաճ ընթացակարգով իրականացնելու հանձնառություն ունի։
Արփինե Սարգսյանն ընդգծել է, որ Հայաստանում է Գործողությունների ծրագրի կատարողականի ԵՄ գնահատման առաջին առաքելությունը. քննարկվելու են ուղենիշների իրավական և քաղաքականության ապահովմանը վերաբերող հարցեր։
ՆԳ նախարարն անդրադարձել է նաև Գործողութունների ծրագրում նախանշված մի շարք միջոցառումների իրականացմանը, մասնավորապես՝ ներկայացրել է բիոմետրիկ համակարգի ներդրման, առողջության համընդհանուր ապահովագրության և այլ ուղղություններով շոշափելի քայլերը։
Արփինե Սարգսյանը կարևորելով ԵՄ կառույցների՝ Ֆրոնտեքսի և Եվրոպոլի հետ համագործակցությունը՝ նշել է, որ առաջիկայում Եվրոպոլ է ներկայացվելու կապի սպայի թեկնածությունը։
ԵՄ ներքին գործերի և միգրացիայի հարցերով հանձնակատար Մագնուս Բրունները Միգրանտների անօրինական միգրացիայի կազմակերպման դեմ պայքարի գլոբալ դաշինքին միանալու և միջազգային համաժողովում ուղերձով հանդես գալու համար շնորհակալություն է հայտնել ՆԳ նախարար Արփինե Սարգսյանին։
ԵՄ հանձնակատարը շնորհակալություն է հայտնել նախարարին՝ որպես երկրի գլխավոր բանակցող, վիզաների ազատականացման շրջանակներում կառուցողական երկխոսություն ապահովելու համար։
Քննարկվել են 2026 թվականի մարտին Մագնուս Բրունների՝ Հայաստան այցին վերաբերող մանրամասներ։
Ընդգծելով կառուցողական համագործակցությունը՝ Մագնուս Բրունները նշել է, որ անհամբերությամբ սպասում է Հայաստան այցելությանը։
Քննարկվել են նաև փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող հարցեր, շեշտադրվել է արդյունավետ համագործակցությունը շարունակելու երկկողմ հանձնառությունը։

Комиссар ЕС по внутренним делам и миграции высоко оценил усилия МВД Армении в процессе либерализации визового режима
Министр внутренних дел Республики Армения Арпине Саргсян в рамках своего визита в Королевство Бельгия встретилась с комиссаром ЕС по внутренним делам и миграции Магнусом Бруннером.
Как передает “Арменпресс”, Министерство внутренних дел Республики Армения сообщает, что Арпине Саргсян, выразив благодарность Магнусу Бруннеру за его лидерство и конструктивное участие в процессе либерализации визового режима ЕС, подчеркнула приверженность Армении качественному и надлежащему выполнению целей Плана действий.
Арпине Саргсян подчеркнула, что первая миссия ЕС для оценки выполнения Плана действий состоится в Армении, будут обсуждаться вопросы, связанные с правовым и политическим обеспечением выполнения целей.
Министр внутренних дел также затронула вопрос реализации ряда мер, изложенных в Плане действий, в частности, она представила конкретные шаги в таких областях, как внедрение биометрической системы, всеобщего медицинского страхования и других.
Арпине Саргсян, подчеркнув важность сотрудничества со структурами ЕС Frontex и Европолом, отметила, что кандидатура сотрудника по связям будет в ближайшее время представлена в Европол.
Комиссар ЕС по внутренним делам и миграции Магнус Бруннер поблагодарил министра внутренних дел Арпине Саргсян за присоединение к Глобальному альянсу против Организации нелегальной миграции и за выступление на международной конференции и за обеспечение конструктивного диалога в рамках либерализации визового режима, как главного переговорщика от страны.
Обсуждались детали визита Магнуса Бруннера в Армению в марте 2026 года.
Подчеркивая важность конструктивного сотрудничества, Магнус Бруннер отметил, что с нетерпением ждет своего визита в Армению.
Также обсуждались вопросы, представляющие взаимный интерес, и была подчеркнута двусторонняя приверженность продолжению продуктивного сотрудничества.