«Երևանյան բեսթսելեր». «Քեզնից հեռու, քեզ հետ» գիրքն՝ առաջատար. հայ գրականություն. նոյեմբեր, 2025
«Արմենպրես» լրատվական գործակալության «Երևանյան բեսթսելեր» հեղինակային նախագիծն այս շաբաթ ներկայացնում է հայ գրողների գեղարվեստական ստեղծագործությունների լավագույն տասնյակը՝ ըստ նոյեմբերի վաճառքի տվյալների:
Անի Մաղաքյանի «Տակնուվրա»-ն երկրորդ տեղում է։ Ոչինչ արտասովոր այստեղ չկա... Սա գիրք է աշխարհն իրենց վրա կրող, աշխարհը տակնուվրա անող մարդկանց մասին...
Ռաֆայել Մարգարյանի «Սպասիր ինձ երկնքում» գիրքը երրորդ տեղում է։ Այս պատմության մեջ յուրահատուկ կերպով ընդգծվում է մարդկային բարությունը անձնազոհությունը, սերը և հավատը: Միևնույն ժամանակ ուշադրության են արժանանում կյանքի և աշխարհի մութ կողմերը, որոնք ամեն բան սևուսպիտակ են ներկում` հետք թողնելով սյուժեի վրա: Սակայն գրքում արտացոլված հավատն անչափ մեծ է, որ դրանք մի օր կլուսավորվեն, և աշխարհում կիշխի սերն ու բարեսրտությունը...
Սարգիս Հովսեփյանի «Դու էսօր մեռի, ես՝ վաղը» գիրքը չորրորդն է։ 2022թ գարունն է: Երևանը վերածվել է բազմաթիվ ռուս փախստականների հանգրվանի: Հերոսուհին՝ Ֆրիդան հետազոտում է ստալինյան շրջանում բռնադատված կանանցից Ակսել Բակունցի կնոջ՝ Վարվառայի պատմությունը և հույս ունի, որ փախստականներից մեկը՝ Կիրիլը կօգնի իրեն այդ գործում, բայց ընթացքում պարզվում է, որ Կիրիլը բոլորովին այլ նպատակներով է Երևանում: Հետազոտության ընթացքում Ֆրիդան բացահայտում է նաև իր մռայլ ու քչախոս պապի՝ Վասպուրի պատմությունը՝ որը նույնպես անցել է ստալինյան ճամբարներով: Վասպուրի ոչ սովորական պատմությունը վեպում ներկայացված է առանձին սյուժետային գծով, որտեղ դեպքերը տեղի են ունենում 1953 թվականին: Ներկայի և անցյալի սյուժետային գծերը փոխլրացնում են միմյանց ու համատեքստ են տալիս ստեղծագործությանը, ևս մեկ անգամ հնարավորություն ստեղծելով մտածել մեր անցյալի ու ներկայի մասին:
Ստեփան Զորյանի «Պապ թագավոր» -ը հինգերորդ տեղում է։ Զորյանը պատմավեպը գրել է Համաշխարհային երկրորդ պատերազմի դժնդակ տարիներին՝ 1941-43թթ.: Հեղինակը ազգային ոգին բարձրացնելու համար վեր է հանել երիտասարդ Պապ թագավորի կյանքի ամենադժվար և Հայաստանի համար ճակատագրական պատմական իրադարձությունները, որոնց բովում հայի ոգու և հայրենասիրության շնորհիվ երկիրն ազատագրվում է թշնամու լծից:
Վանո Սիրադեղյանի «Երկիր ցպահանջ»-ը և Ավետիս Հարությունյանի «Գյադաների ժամանակը»-ը ամփոփող գիրքը վեցերորդ հորիզոնականում է: «Երկիր ցպահանջում» ընդգրկված են Սիրադեղյանի երեք պատմվածքները, ինչպես նաև հրապարակախոսություններ:
Յոթերորդ տեղում է Վանո Սիրադեղյանի «Դուռը»։ Վանո Սիրադեղյանը նախորդ դարավերջի ամենատաղանդավոր և ընթերցված-սիրված արձակագիրներից մեկն է՝ այլևս դատապարտված այդպիսին մնալու։ Նրա արձակը որքան դասական, այնքան էլ ժամանակակից է։ Պատմություններ մարդկանց, նրանց մտածողության, խնդիրների, երազանքների ու ապրումների մասին։ «Դուռը» ժողովածուն ամփոփում է հեղինակի բոլոր նախորդ գրքերում («Կիրակի», «Ծանր լույս», «Շատ չհամարվի», «Ձեռքդ ետ տար ցավի վրայից», «Երկիր։ Ցպահանջ») տեղ գտած պատմվածքները՝ այսպիսով դառնալով նրա գեղարվեստական արձակի՝ ընթերցողին հայտնի ստեղծագործությունների համահավաք ժողովածու։
Լուսինե Հովհաննիսյանի «Աշնան քսանչորսերորդ օրը» վեպը ութերորդ տեղում է։ Այն ամփոփում է վերջին տարիների ողբերգական իրադարձությունները: Պատմության հիմքում ծագումով Արցախից չորս սերնդի կանանց ճակատագրեր են, և մարջանագույն դարպասով պապենական տունը, որտեղ այդ կանանցից որևէ մեկը չի ապրել, և որն արդեն երևում է միայն Google Earth հավելվածով, դառնում է պատումի առանցքը: Սյուժեի հիմքում իրական դեպքեր են: Առաջին երեք կանանց կենսագրությունը հեղինակի մայրական կողմի ընտանիքի պատմությունն է, իսկ վերջին՝ մեր օրերի կնոջ կերպարը, իննսունականների երեք երիտասարդ կանանց հավաքական պատում է, որում հետք են թողել ԽՍՀՄ փլուզումը, Արցախյան առաջին պատերազմը, Քառօրյան, Քառասունչորսօրյան և Արցախի բռնազավթումը: Հեղինակը գրքի տեսքով կառուցում է իր հուշակոթողը, ինչպես իր ընտանիքի նախորդ կանայք մարջանագույն դարպասով տան կերպարով ստեղծել են իրենցը:
Աշոտ Ստեփանյանի «Քաղաքը քեզ կսպասի» պատմվածքների ժողովածուն իններորդ տեղում է։ Այն հատկանշվում է գրողական ընդգծված անհատականությամբ, սեփական տեսակը ճանաչելու և նրան հարազատ լինելու շատ կարևոր ունակությամբ, իրականության յուրովի ընկալման և մեկնաբանման ինքնատիպ վարպետությամբ: Պատմվածքների կերպարները, իբրև կենսակերպի թիրախ ունենալով մահվան հանդեպ վերաբերմունքը, յուրովի են հաղթահարում դրան առնչվելու հոգեբանա-գոյաբանական բարդությունները:
Գրիգոր Քեշիշյանի «Հանդիպում անցյալի հետ» գիրքը տասներորդ տեղում է։ Լիբանանից Հայաստան տեղափոխված սովետահայ գրող Գրիգոր Քեշիշյանի «Հանդիպում անցյալի հետ» ժողովածուն ներառում է մի շարք պատմվածքներ և ժամանակին շատ հայտնի ու սիրված «Կտակ» վիպակը: Վիպակը ճակատագրի բերումով ԱՄՆ-ում հայտնված հայի զավակների մասին է, որոնք, տասնամյակներ անց, վերադառնում են Հայաստան՝ այստեղ իրենց ընտանիքի հետ վերամիավորվելու: Ժողովածուում է նաև հայտնի նկարիչ Գառզուի մասին պատմվածքը: Բոլոր ստեղծագործություններում կարմիր թելով անցնում է անցյալի հետ առերեսվելու գաղափարը:

“Ереванский бестселлер”: лидирует роман Григора Кешишяна “Вдали от тебя, и с тобой”: армянская литература, ноябрь, 2025
Авторский проект “Ереванский бестселлер” информационного агентства “Арменпресс” представляет лучшую десятку художественных произведений армянских писателей этой недели. Данные рейтинга составлены по итогам продаж за ноябрь.
На втором месте книга Ани Магакян “Такнувра” (С ног на голову). Нет ничего ... Это книга о людях, которые несут на своих плечах весь мир, переворачивают мир с ног на голову...
Книга Рафаэля Маргаряна “Жди меня на небесах” на третьем месте. В конце концов, все встретятся там, на небесах. Встретятся те, кто всю жизнь ждал встречи, не веря, что она когда-нибудь случится... Встретятся те, кто обещал быть вместе навсегда. Однажды каждый получит заслуженную любовь, если не здесь, то наверху. Однажды все поймут, что жизнь - это любовь, нужно любить, чтобы жить.
На четвертом месте Саркис Овсепян с книгой “Ты умри сегодня, а я – завтра”. Весна 2022 года. Ереван стал убежищем для многих российских беженцев. Героиня, Фрида, исследует историю Варвары, жены Акселя Бакунца, одной из женщин, репрессированных в сталинскую эпоху, и надеется, что один из беженцев, Кирилл, поможет ей в этом деле. Однако в процессе исследования выясняется, что Кирилл находится в Ереване с совершенно другими целями. Фрида также узнает историю своего мрачного и немногословного деда Васпура, который также пережил сталинские лагеря. Необычная история Васпура представлена в романе как отдельная сюжетная линия, события которой происходят в 1953 году. Сюжетные линии настоящего и прошлого дополняют друг друга и придают произведению особый контекст, заставляя задуматься о нашем прошлом и настоящем.
На пятом месте исторический роман Степана Зоряна “Царь Пап”. Зорян написал этот роман в тяжелые дни Второй мировой войны, в 1941-43 годах. Для поднятия национального духа автор обратился к самым трудным и судьбоносным для Армении и для молодого царя Папа историческим событиям, благодаря которым страна освободилась от вражеского ига.
Сборник Вано Сирадегяна “Страна до востребования” и “Время хамла” Аветиса Арутюняна занимает шестое место. В “Стране до востребования” Вано Сирадегяна три рассказа и публицистика.
На седьмом месте сборник рассказов Вано Сирадегяна “Дверь”. Вано Сирадегян - один из талантливых, читаемых и любимых армянских прозаиков прошлого века, обреченный остаться таковым. Его проза столь же классична, сколь и современна. Это истории о людях, об их мышлении, проблемах, мечтах и чувствах. Сборник “Дверь” вобрал рассказы из всех предыдущих книг автора (“Воскресенье”, “Тяжелый свет”, “Чтобы не было слишком много”, “Отведи руку от боли”, “Страна до востребования”).
На восьмом месте “Двадцать четвертый день осени” Лусине Ованнисян. В книге представлены трагические события последних лет, судьбы четырех поколений женщин родом из Арцаха. А их родовой дом с воротами цвета коралла, в котором ни одна из этих женщин не жила и который теперь виден лишь в приложении Google Earth, становится осью повествования. Сюжет основан на реальных событиях. Биографии первых трех женщин — это история семьи автора по материнской линии. Последняя героиня - уже современная женщина. Это история трех молодых женщин девяностых годов, оставивших свой след в истории распада СССР, Первой Арцахской войны, Четырехдневной войны, Сорокачетырехдневной войны и оккупации Арцаха. Автор создает свой Мемориал в виде книги, подобно тому как предыдущие женщины в ее семье создавали свой в виде Дома с воротами цвета коралла.
Сборник рассказов Ашота Степаняна “Город подождет тебя” на девятом месте. Книгу отличает ярко выраженная художественная индивидуальность, необычное мастерство, уникальное восприятие и интерпретация реальности. Герои рассказов, относящиеся к смерти как к образу жизни, по-своему преодолевают психологические и онтологические сложности в отношении к смерти.
На десятом месте сборник “Встреча с прошлым” советского армянского писателя Григора Кешишянана, который репатриировался в Армению из Ливана. В нем рассказы и очень популярная когда-то повесть “Завещание”.