Կաթն ու կաթնամթերքը, հատկապես երեխաների սննդակարգում, շատ կարևոր դեր ունեն: Կաթնամթերքը համարվում է առողջ ափսեի հիմնական բաղադրիչներից մեկը: Այսօրվա բազմազան շուկայում կողմնորոշվելն ու առողջ և անվտանգ կաթնամթերք ընտրելը բարդ է: Շատ հաճախ սպառողները մթերքներ ընտրելիս ուշադրություն չեն դարձնում պիտակներին և մանրամասն չեն ուսումնասիրում բաղադրիչները։
«Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում էնդոկրինոլոգ, դիետոլոգ Անուշ Միրզոյանն ընդգծեց՝ առողջ կաթնամթերք համարվում են այն արտադրանքները, որոնք ունեն կարճ բաղադրություն, կարճ պիտանելիության ժամկետ և պատրաստված են բնական հումքից:
Նրա խոսքով՝ հատկապես երեխաների կողմից հաճախ օգտագործվող յոգուրտների պարագայում 100 գրամում շաքարի պարունակությունը չպետք է գերազանցի 5-6 գրամը, արտադրանքը չպետք է պարունակի բուսական ճարպեր կամ «E» նշումներով հավելանյութեր։
«Կարևոր է նաև բիֆիդո և լակտո բակտերիաների առկայությունը, քանի որ դրանք ապահովում են աղիների միկրոֆլորայի առողջությունը։ Իսկ այն կաթնամթերքը, որը չի համապատասխանում ստանդարտներին կամ արտադրվում է ոչ համապատասխան պայմաններում, կարող է առաջացնել միկրոբիոլոգիական խնդիրներ, սննդային թունավորումներ, ինչպես նաև ալերգիկ ռեակցիաներ։ Հատկապես եթե այն պարունակում է հավելանյութեր կամ ոչ բնական բաղադրիչներ»,- ասաց դիետոլոգը։
Մեծահասակներին, հատկապես եթե ունեն սիրտ-անոթային խնդիրներ մասնագետը խորհուրդ է տալիս ընտրել 2-3 տոկոսից ցածր ճարպ պարունակող կաթնամթերք, իսկ երեխաների պարագայում՝ հակառակը:
Հայաստանում ամենամեծ սեփական ֆերմա ունեցող Երեմյան կաթնամթերքը որակի նոր ստանդարտ ներմուծեց շուկա՝ սննդի անվտանգության միջազգային սերտիֆիկացմամբ, մանկական կաթի վկայականով, Ա կարգի կաթով և արտադրական ամբողջական փակ շղթայով:
«Երեմյան կաթնամթերքը Հայաստանի Հանրապետությունում միակ ընկերությունն է, որը արտադրում է կաթն ու կաթնամթերքը սերմից՝ սեղան հայեցակարգի շրջանակում։ Այս նորարարական մոտեցումը թույլ է տալիս, որ արտադրական ողջ շղթան գտնվի մեր անմիջական վերահսկողության ներքո։ Դա էլ իր հերթին հնարավորություն է տալիս պահել որակի ամենաբարձր նշաձող»,- նշեց Երեմյան ընկերությունների խմբի մարքեթինգի և հաղորդակցության տնօրեն, գլխավոր տնօրենի տեղակալ Լուսինե Երեմյանը:
Նրա խոսքով՝ առողջ կաթնամթերքի հիմքում յուրաքանչյուր կենդանու նկատմամբ անհատական մոտեցումն է․ նրանց առողջությունը և հավասարակշռված սնուցումը ընկերության առաջնահերթություններից են։
Սննդի անվտանգության տեսչական մարմինը կարևորում է կաթնամթերքի շուկայի վերահսկողությունը, քանի որ այն բարձր ռիսկային ոլորտ է։ Քաղաքացիներին անվտանգ կաթնամթերք ապահովելը տեսչական մարմնի առաջնահերթություններից է:
ՍԱՏՄ սննդամթերքի անվտանգության վարչության պետ Գոհար Վարդանյանը նշեց, որ 2025 թվականին տարեկան պլանով ստուգվել են կաթնամթերք արտադրող 120 տնտեսվարողներ, որոնց մոտ արձանագրվել են տարբեր խախտումներ՝ մանրէաբանական ցուցանիշների, ինչպես նաև սանիտարահիգիենիկ պայմանների մասով։
Վարդանյանի խոսքով՝ օրենսդրական նոր կարգավորումների համաձայն՝ վաճառքի ցանցերում կաթնամթերքը պետք է իրացվի հատուկ դարակաշարերում. այն արտադրանքները, որոնք չեն պարունակում կաթնային ճարպի փոխարինիչ, պետք է վաճառվեն կանաչ դարակաշարերում՝ համապատասխան պիտակավորմամբ, իսկ այն արտադրանքները, որոնք պարունակում են փոխարինիչ, պետք է տեղադրվեն նարնջագույն դարակաշարերում՝ հստակ նշումով։
«Կաթնային յուղը թույլատրվում է փոխարինել միայն սահմանված կարգով՝ ընդհանուր յուղի զանգվածային բաժնի առավելագույնը 50 տոկոսով, հակառակ դեպքում արտադրանքը համարվում է կեղծված և առողջության համար վտանգավոր»,-ասաց նա:
Առողջ և անվտանգ կաթնամթերք ընտրելիս մի մոռացեք՝ պետք է հետևել մակնշմանը՝ ժամկետների առումով և հավաստիանալ, որ տվյալ ապրանքանիշն ունի անվտանգությունը հավաստող փաստաթուղթ:

Молоко и молочные продукты, особенно в детском рационе, играют очень важную роль. Молочные продукты считаются одним из основных компонентов здорового питания. На современном разнообразном рынке сложно ориентироваться и выбирать полезные и безопасные молочные продукты. Очень часто потребители не обращают внимания на этикетки при выборе продуктов и не изучают состав.
В беседе с корреспондентом Арменпресс эндокринолог, диетолог Ануш Мирзоян подчеркнула, что полезные молочные продукты — это те, которые имеют короткий состав, короткий срок хранения и изготовлены из натурального сырья.
По её словам, особенно в случае йогуртов, которые часто употребляют дети, содержание сахара в 100 граммах не должно превышать 5-6 граммов, продукт не должен содержать растительных жиров и добавок с маркировкой «Е».
«Также важно наличие бифидо- и лактобактерий, поскольку они обеспечивают здоровье кишечной микрофлоры. А молочные продукты, не соответствующие стандартам или произведенные в неподходящих условиях, могут вызывать микробиологические проблемы, пищевые отравления и аллергические реакции, особенно если в них содержатся добавки или ненатуральные ингредиенты», — отметила диетолог.
Взрослым, особенно при сердечно-сосудистых заболеваниях, специалист советует выбирать молочные продукты с жирностью менее 2-3%, а детям — наоборот.
Компания «Еремян Молочные Продукты», владеющая крупнейшей частной фермой в Армении, вывела на рынок новый стандарт качества, получив международную сертификацию безопасности пищевых продуктов, сертификат на детское молоко, молоко категории А и полностью замкнутую цепочку производства.
«Еремян Молочные Продукты» — единственная компания в Республике Армения, которая производит молоко и молочные продукты от семени до стола в рамках данной концепции. Этот инновационный подход позволяет нам контролировать всю производственную цепочку напрямую. Это, в свою очередь, позволяет нам поддерживать высочайшие стандарты качества», — отметила директор по маркетингу и коммуникациям, заместитель генерального директора Группы компаний «Еремян» Лусине Еремян.
По ее словам, в основе производства полезных молочных продуктов лежит индивидуальный подход к каждому животному: их здоровье и сбалансированное питание входят в число приоритетов компании.
Инспекция безопасности пищевых продуктов придает большое значение мониторингу рынка молочной продукции, поскольку это высокорискованная отрасль. Обеспечение граждан безопасной молочной продукцией — один из приоритетов инспекции.
Начальник Управления безопасности пищевых продуктов Государственного таможенного комитета Гоар Варданян отметила, что в 2025 году в рамках годового плана были проверены 120 производителей молочной продукции, где были зафиксированы различные нарушения по микробиологическим показателям, а также по санитарно-гигиеническим нормам.
По словам Варданян, согласно новым законодательным нормам, молочная продукция должна реализовываться на специальных полках в торговых сетях: продукция, не содержащая заменитель молочного жира, должна продаваться на зелёных полках с соответствующей маркировкой, а продукция, содержащая заменитель, — на оранжевых полках с чёткой маркировкой.
«Замена молочного жира допускается только в установленном порядке, но не более 50 процентов от общей массовой доли жира, в противном случае продукт считается контрафактным и опасным для здоровья», — сказала она.
Выбирая полезные и безопасные молочные продукты, не забывайте обращать внимание на маркировку с указанием сроков годности и наличие у данной марки документа, подтверждающего безопасность.