ԵՄ-ն աջակցում է Հայաստանին Ադրբեջանի հետ հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում․ Կալաս
Եվրոպական միությունն աջակցում է Հայաստանին Ադրբեջանի հետ հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում:
«Արմենպրես»-ի թղթակցի փոխանցմամբ՝ այս մասին ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանի և ԵՄ ընդլայնման հարցերով հանձնակատար Մարթա Կոսի հետ համատեղ ասուլիսի ընթացքում հայտարարեց ԵՄ ԱԳԱՔ բարձր ներկայացուցիչ Կայա Կալասը:
«2025-ը կարևոր տարի է եղել ՀՀ-ԵՄ հարաբերությունների համար, այն կարևոր է եղել նաև Հայաստանի համար: Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև համաձայնությունները, որ մեկնարկեցին օգոստոսին, շատ կարևոր են, դրանով ավարտվեց տարիներ շարունակ տեղի ունեցող հակամարտությունը և դուք ունեք ԵՄ աջակցությունն այս հարցում»,- ասաց Կալասը:
Բրյուսելում ընթանում է ՀՀ-ԵՄ գործընկերության խորհրդի 6-րդ հանդիպումը: Գործընկերության խորհրդի նիստի արդյունքներով՝ Հայաստանն ու Եվրամիությունը ստորագրել են գործընկերության ռազմավարական օրակարգը։ Փաստաթուղթը ստորագրել են Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը և Եվրամիության արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր հանձնակատար Կայա Կալասը։

EU supports Armenia in normalization with Azerbaijan, says Kallas
The EU supports Armenia in normalizing its ties with Azerbaijan, EU High Representative for Foreign Affairs and Security Policy Kaja Kallas said at a joint press conference with Armenian FM Ararat Mirzoyan and EU Commissioner for Enlargement Marta Kos in Brussels.
“2025 has been an important year for Armenia-EU relations, and it has also been significant for Armenia. The agreements between Armenia and Azerbaijan, which were achieved in August, are very important; they mark the end of a long-standing conflict, and you have the EU’s support in this matter,” Kallas said.
Armenia and the EU adopted a new strategic partnership agenda in Brussels on December 2.
The document was signed by Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan and EU High Representative for Foreign Affairs and Security Policy Kaja Kallas during the 6th Armenia-EU Partnership Council meeting in Brussels.