Հայաստանն ու Եվրամիությունը ստորագրեցին գործընկերության նոր օրակարգ
Հայաստանն ու Եվրոպական միությունը Բրյուսելում կայացած գործընկերության խորհրդի նիստի արդյունքներով ստորագրեցին գործընկերության ռազմավարական օրակարգը։ «Արմենպրես»-ի թղթակցի փոխանցմամբ՝ փաստաթուղթը ստորագրեցին Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը և Եվրամիության արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր հանձնակատար Կայա Կալասը։
Եվրամիության ընդլայնման քաղաքականության հարցերով բարձր հանձնակատար Մարթա Կոսն ավելի վաղ հայտնել էր, որ գործընկերության ռազմավարական օրակարգը ներառելու է աջակցություն, որը կնպաստի Հայաստանի տնտեսական զարգացմանը, ինստիտուտների ուժեղացմանը։ Գործընկերության նոր օրակարգը ներառելու է նաև համագործակցություն պաշտպանության և անվտանգության ոլորտում։
Եվրամիությունն աջակցելու է Հայաստանին նաև սպասվող խորհրդարանական ընտրություններին ընդառաջ հնարավոր հիբրիդային սպառնալիքներին, ապատեղեկատվության տարածմանը, կիբեռհարձակումներին դիմակայելու հարցում։
ՀՀ-ԵՄ գործընկերության խորհրդի վեցերորդ հանդիպմանը մասնակցող հայկական պատվիրակության կազմում մասնակցում են ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը, ԱԳ նախարարի տեղակալ Վահան Կոստանյանը, Արդարադատության նախարարի տեղակալ Տիգրան Դադունցը, Ներքին գործերի նախարարի տեղակալ Արմեն Ղազարյանը, Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Քրիստինե Ղալեչյանը, Էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Անուշիկ Ավետյանը և ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի գրասենյակի ղեկավար Վիկտորյա Այդինյանը:

Армения и Европейский Союз подписали новую повестку партнерства
Армения и Европейский союз подписали повестку стратегического партнерства по итогам заседания Совета партнерства в Брюсселе. Как сообщает корреспондент “Арменпресс”, документ подписали министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян и Верховный комиссар Европейского союза по иностранным делам и политике безопасности Кая Каллас.
Верховный комиссар ЕС по вопросам расширения Марта Кос ранее заявляла, что повестка стратегического партнерства предполагает поддержку, способствующую экономическому развитию Армении и укреплению институтов. Новая повестка партнерства также будет включать сотрудничество в области обороны и безопасности.
Европейский союз также окажет поддержку Армении в противодействии возможным гибридным угрозам, дезинформации и кибератакам в преддверии предстоящих парламентских выборов.
В составе армянской делегации, участвующей в шестом заседании Совета партнерства Армения-ЕС, были министр иностранных дел Республики Армения Арарат Мирзоян, заместитель министра иностранных дел Ваан Костанян, заместитель министра юстиции Тигран Дадунц, заместитель министра внутренних дел Армен Казарян, заместитель министра территориального управления и инфраструктур Кристине Галечян, заместитель министра экономики Анушик Аветян, руководитель Аппарата вице-премьера Республики Армения Мгера Григоряна Виктория Айдинян.