ԵԱՀԿ-ն ավարտել է Մինսկի խմբի լուծարման և դրան առնչվող կառույցների փակման գործընթացը
ԵԱՀԿ քարտուղարությունը հաղորդագրություն է տարածել 2025 թվականի նոյեմբերի 30-ին՝ ժամը 23:59-ին, Մինսկի խմբի գործունեության ավարտի և դրան առնչվող կառույցների լուծարման մասին՝ համաձայն Նախարարների խորհրդի սեպտեմբերի 1-ի որոշման: Այս մասին հայտնում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով ԵԱՀԿ պաշտոնական կայքը։
Հայտարարության մեջ նշվում է, որ որոշումը կայացվել է Հայաստանի և Ադրբեջանի կողմից ԵԱՀԿ-ում Ֆինլանդիայի նախագահությանն ուղղված համատեղ դիմումի հիման վրա։
«Բոլոր անհրաժեշտ վարչական ընթացակարգերի իրականացումը ենթադրում է, որ փակման գործընթացը մոտեցել է ավարտին։ Այս գործընթացով կյանքի կոչվեց ԵԱՀԿ բոլոր 57 մասնակից պետությունների սեպտեմբերի 1-ի կոնսենսուսային որոշումը՝ 2025 թվականի օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի կողմից ստորագրված պատմական համատեղ հռչակագրից հետո, որին ներկա էր նաև ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը»,- ասված է հաղորդագրության մեջ։
Հայաստանն ու Ադրբեջանը Վաշինգտոնում օգոստոսի 8-ին ԵԱՀԿ-ին ուղղված համատեղ դիմում էին ստորագրել՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը լուծարելու հարցով։ Մասնավորապես, խոսքը վերաբերում էր երեք ինստիտուտի՝ Մինսկի խմբի, ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի պաշտոնի և բարձր մակարդակի պլանավորման խմբի աշխատանքի դադարեցմանը:

OSCE completes closure of Minsk Process and related structures
The OSCE has announced that it has finalized the closure of the Minsk Process, as requested by Armenia and Azerbaijan.
“The OSCE finalized the closure of the Minsk Process and its related structures at 23:59 on 30 November 2025, in line with the Ministerial Council decision MC.DEC/1/25 adopted on 1 September 2025, following a Joint Appeal from Armenia and Azerbaijan to the Finnish Chairpersonship of the OSCE,” the OSCE Secretariat said in a press release.
“The completion of all necessary administrative procedures marks the conclusion of the closure process. This process implemented the 1 September consensus decision of all 57 OSCE participating States in the wake of the historic Joint Declaration signed in Washington D.C. on 8 August 2025 by Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan and President of Azerbaijan Ilham Aliyev, and witnessed by U.S. President Donald J. Trump,” it added.
Armenia and Azerbaijan, during the peace summit on August 8 in Washington brokered by U.S. President Donald Trump, jointly appealed to the OSCE to disband the Minsk Group, which was established in the 1990s with the stated mission of finding a resolution to the Nagorno-Karabakh conflict.