ԵԱՀԿ-ն ավարտել է Մինսկի խմբի լուծարման և դրան առնչվող կառույցների փակման գործընթացը
ԵԱՀԿ քարտուղարությունը հաղորդագրություն է տարածել 2025 թվականի նոյեմբերի 30-ին՝ ժամը 23:59-ին, Մինսկի խմբի գործունեության ավարտի և դրան առնչվող կառույցների լուծարման մասին՝ համաձայն Նախարարների խորհրդի սեպտեմբերի 1-ի որոշման: Այս մասին հայտնում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով ԵԱՀԿ պաշտոնական կայքը։
Հայտարարության մեջ նշվում է, որ որոշումը կայացվել է Հայաստանի և Ադրբեջանի կողմից ԵԱՀԿ-ում Ֆինլանդիայի նախագահությանն ուղղված համատեղ դիմումի հիման վրա։
«Բոլոր անհրաժեշտ վարչական ընթացակարգերի իրականացումը ենթադրում է, որ փակման գործընթացը մոտեցել է ավարտին։ Այս գործընթացով կյանքի կոչվեց ԵԱՀԿ բոլոր 57 մասնակից պետությունների սեպտեմբերի 1-ի կոնսենսուսային որոշումը՝ 2025 թվականի օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի կողմից ստորագրված պատմական համատեղ հռչակագրից հետո, որին ներկա էր նաև ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը»,- ասված է հաղորդագրության մեջ։
Հայաստանն ու Ադրբեջանը Վաշինգտոնում օգոստոսի 8-ին ԵԱՀԿ-ին ուղղված համատեղ դիմում էին ստորագրել՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը լուծարելու հարցով։ Մասնավորապես, խոսքը վերաբերում էր երեք ինստիտուտի՝ Մինսկի խմբի, ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի պաշտոնի և բարձր մակարդակի պլանավորման խմբի աշխատանքի դադարեցմանը:

ОБСЕ завершила процесс роспуска Минской группы и закрытия связанных с ней структур
Секретариат ОБСЕ 30 ноября 2025 года в 23:59 опубликовал заявление о прекращении деятельности Минской группы и роспуске связанных с ней структур в соответствии с решением Совета министров от 1 сентября. “Арменпресс” сообщает об этом со ссылкой на официальный сайт ОБСЕ.
В заявлении отмечается, что решение принято на основании совместного обращения Армении и Азербайджана к финскому председательству в ОБСЕ.
“Этот процесс стал реализацией консенсусного решения всех 57 государств-участников ОБСЕ от 1 сентября, принятого вслед за исторической Совместной декларацией, подписанной в Вашингтоне 8 августа 2025 года премьер-министром Армении Николом Пашиняном и президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым в присутствии президента США Дональда Трампа”, — говорится в заявлении.
8 августа в Вашингтоне Армения и Азербайджан подписали совместное обращение в ОБСЕ с призывом к роспуску Минской группы ОБСЕ. В частности, речь шла о прекращении деятельности трех институтов: Минской группы, должности Личного представителя Действующего председателя ОБСЕ и Группы планирования высокого уровня.