ՀԱՊԿ հաջորդ գագաթնաժողովը կկայանա Մոսկվայում
Ռուսաստանը կհյուրընկալի Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) հաջորդ գագաթնաժողովը։ Այն կանցկացվի Մոսկվայում 2026 թվականի նոյեմբերի 11-ին։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով ՏԱՍՍ-ը, այս մասին հայտարարել է Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը՝ ելույթ ունենալով ՀԱՊԿ Հավաքական անվտանգության խորհրդի նիստում։
«Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել, որ Հավաքական անվտանգության խորհրդի հաջորդ նստաշրջանը կանցկացվի Մոսկվայում 2026 թվականի նոյեմբերի 11-ին։ Մենք ուրախ կլինենք տեսնել ձեզ Ռուսաստանի մայրաքաղաքում», - ասել է Պուտինը։
Ղրղզստանի նախագահ Սադիր Ջապարովը նոյեմբերի 27-ին պաշտոնապես Ռուսաստանին է փոխանցել Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) նախագահությունը։ «Սահմանված կարգի համաձայն՝ կազմակերպության հաջորդ նախագահությունը կանցնի Ռուսաստանի Դաշնությանը», - հայտարարել է Ջապարովը ՀԱՊԿ գագաթնաժողովում։
ՀԱՊԿ գագաթնաժողովին մասնակցում են Ռուսաստանի, Բելառուսի, Ղազախստանի, Ղրղզստանի և Տաջիկստանի նախագահները։
ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Իմանղալի Թասմաղամբետովի առաջարկությամբ երկրների ղեկավարները նոյեմբերի 27-ին Բիշքեկում առանց քննարկման ընդունել են Արտաքին գործերի նախարարների խորհրդի, Պաշտպանության նախարարների խորհրդի և ՀԱՊԿ երկրների Անվտանգության խորհուրդների քարտուղարների կոմիտեի համատեղ նիստի արդյունքում ստորագրված փաստաթղթերը։
Բիշքեկում կայացած գագաթնաժողովի արդյունքներով ՀԱՊԿ ղեկավարները ստորագրել են հռչակագիր, որում ուրվագծվում են անդամ պետությունների համատեղ մոտեցումները միջազգային և տարածաշրջանային օրակարգերի հիմնական հարցերի վերաբերյալ։ Ստորագրվել է նաև հայտարարություն թմրանյութերի ապօրինի շրջանառության դեմ պայքարում համագործակցության ամրապնդման վերաբերյալ։
Հայաստանը չի մասնակցել Բիշքեկում կայացած գագաթնաժողովին։
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը 2024 թվականի փետրվարին հայտարարել էր, որ Հայաստանը գործնականում սառեցրել է իր անդամակցությունը ՀԱՊԿ-ին։ Հայաստանն այդ օրվանից չի մասնակցում ՀԱՊԿ-ի շրջանակներում կազմակերպված միջոցառումներին և չի վճարում անդամավճարը։ Պատճառը 2021-2023 թվականներին Հայաստանի դեմ Ադրբեջանի իրականացրած հարձակումների ժամանակ ՀԱՊԿ կողմից պատշաճ արձագանքի բացակայությունն է։

Следующая сессия ОДКБ состоится в Москве
Следующий саммит Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ) примет Российская Федерация. Он состоится в Москве 11 ноября 2026 года. Как передает “Арменпресс” со ссылкой на ТАСС, об этом сообщил президент РФ Владимир Путин, выступая на заседании Совета коллективной безопасности ОДКБ.
“Согласовано, что следующая сессия Совета коллективной безопасности пройдет в Москве 11 ноября. Будем рады увидеть вас в российской столице”, — сказал Путин.
27 ноября президент Кыргызстана Садыр Жапаров официально передал председательство в Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ) России. “В установленном порядке очередное председательство в организации перейдет к Российской Федерации”, — заявил Жапаров на саммите ОДКБ.
В саммите ОДКБ принимают участие президенты России, Белоруссии, Казахстана, Кыргызстана и Таджикистана.
По предложению Генерального секретаря ОДКБ Имангали Тасмагамбетова главы государств без обсуждения приняли документы, подписанные по итогам совместного заседания Совета министров иностранных дел, Совета министров обороны и Комитета секретарей советов безопасности стран ОДКБ, состоявшегося 27 ноября в Бишкеке.
По итогам саммита в Бишкеке лидеры ОДКБ подписали декларацию, излагающую совместные подходы государств-членов по ключевым вопросам международной и региональной повестки. акже было подписано заявление об укреплении сотрудничества в борьбе с незаконным оборотом наркотиков.
Армения не участвовала в саммите в Бишкеке.
В феврале 2024 года премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил, что Армения фактически заморозила свое членство в ОДКБ. С тех пор Армения не участвует в мероприятиях, организованных в рамках ОДКБ, и не платит членские взносы. Причиной стало отсутствие соответствующей реакции ОДКБ на нападения Азербайджана на Армению в 2021–2023 годах.