Հայաստան այցելած զբոսաշրջիկների թիվն ավելացել է
2025 թվականի հունվար-սեպտեմբեր ամիսներին Հայաստան է այցելել 1 մլն 734 հազար 247 զբոսաշրջիկ՝ 0.8 տոկոսով ավելի, քան նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածում:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնում է ՀՀ վիճակագրական կոմիտեն՝ նշելով, որ տեղեկության սկզբնաղբյուրը ՀՀ ԱԱԾ ՀՀ սահմանային էլեկտրոնային կառավարման տեղեկատվական շտեմարանն է:
Ըստ այդմ, անցյալ տարվա առաջին 9 ամիսներին մեր երկիրն ընդունել էր 1 մլն 721 հազար 245 զբոսաշրջիկների:
Զբոսաշրջության նպատակով այս տարի Հայաստան է այցելել 957 հազար 252 տղամարդ և 776 հազար 995 կին: Գերակշռել են 36-63 տարեկանները՝ 864 հազար 724 մարդ, որից 502 հազար 386-ը տղամարդիկ են: Առավել քիչ են եղել 16-17 տարեկանները՝ 27 հազար 170 հոգի:
ՀՀ Զբոսաշրջության կոմիտեի տվյալներով՝ 2025 թվականի հոկտեմբերին Հայաստան է այցելել 212 հազար 891 զբոսաշրջիկ: Նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածում գրանցվել էր 203 հազար 810 զբոսաշրջային այցելություն:
Այս տարվա հունվար-հոկտեմբերին դեպի Հայաստան առավել շատ զբոսաշրջային այցելություններ են կատարվել Ռուսաստանից (ընդհանուրի 41 տոկոսը), Վրաստանից (12%) և Իրանից (8%): Այցելողների 3-ական տոկոսը ժամանել էին ԱՄՆ-ից և Չինաստանից, 2-ականը՝ Ֆրանսիայից և Գերմանիայից, 1.18-ականը՝ Հնդկաստանից և Ուկրաինայից, 1-ը՝ Իտալիայից, 25.6-ը՝ այլ երկրներից:
Զբոսաշրջիկների 60 տոկոսը Հայաստան է մուտք գործել «Զվարթնոց» օդանավակայանի, 20-ը՝ Բագրատաշենի, 10-ը՝ Բավրայի, 5-ը՝ Մեղրիի, 2.2-ը՝ Գոգավանի, 1.6-ը՝ Գյումրիի, իսկ 1-ը՝ Այրումի սահմանային անցակետով:
Ըստ ՄԱԿ-ի զբոսաշրջության համաշխարհային կազմակերպության մեթոդաբանության (International Recommendations for Tourism Statistics 2008, Compilation Guide, UN WTO, Madrid, November 2010) միջազգային զբոսաշրջիկ է համարվում ցանկացած անձ, որը հանգստանալու, բուժվելու, հարազատներին այցելելու, գործնական, կրոնական կամ այլ նպատակներով ճանապարհորդում է իր հիմնական բնակության վայրից մեկ այլ վայր ոչ պակաս քան 24 ժամ և ոչ ավել քան 1 տարի անընդմեջ ժամանակով: Այսինքն՝ նրա հիմնական նպատակը ճանապարհորդելն է, այլ ոչ թե աշխատանքային գործունեությամբ զբաղվելը, որի դեպքում ուղևորության համար վճարումները կկատարվեին ժամանած վայրում աշխատանքային գործունեությունից ստացված ֆինանսական միջոցների հաշվին:

Число посещающих Армению туристов увеличилось
В январе-сентябре 2025 года Армению посетили 1 млн 734 тыс 247 туристов, что на 0,8% больше, чем за аналогичный период предыдущего года.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе Статистического комитета Республики Армения, источником информации является Информационная база данных электронного управления границами Службы национальной безопасности Республики Армения.
За первые 9 месяцев прошлого года нашу страну посетили 1 млн 721 тыс 245 туристов.
В этом году Армению с туристической целью посетили 957 тыс 252 мужчины и 776 тыс 995 женщин. Большинство туристов были в возрасте 36-63 лет — 864 тыс 724 человека, из которых 502 тыс 386 были мужчинами. Наименьшее количество туристов было в возрасте 16-17 лет — 27 тыс 170 человек.
По данным Комитета по туризму, в октябре 2025 года Армению посетил 212 891 турист. За аналогичный период прошлого года было зарегистрировано 203 810 туристических визитов.
В январе-октябре этого года наибольшее количество туристов в Армению прибыло из России (41%), Грузии (12%) и Ирана (8%). По 3% туристов прибыли из США и Китая, по 2% — из Франции и Германии, по 1,18% — из Индии и Украины, 1% — из Италии, 25,6% — из других стран.
60% туристов въехали в Армению через аэропорт Звартноц, 20% — через Баграташен, 10% — через Бавру, 5% — через Мегри, 2,2% — через Гогаван, 1,6% — через Гюмри и 1% — через пограничный переход Айрум.
Согласно методологии Всемирной туристской организации ООН (International Recommendations for Tourism Statistics 2008, Compilation Guide, UN WTO, Madrid, November 2010), международным туристом считается любое лицо, которое отправляется из своего обычного места жительства в другое место на срок не менее 24 часов и не более одного года подряд для отдыха, лечения, посещения родственников, в деловых, религиозных или иных целях. То есть его основной целью является путешествие, а не осуществление трудовой деятельности, когда оплата поездки осуществляется за счет финансовых средств, полученных от трудовой деятельности в месте прибытия.