Հայաստանի նախաձեռնությամբ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն ընդունեց Փոքր կղզի զարգացող պետությունների միջազգային օր հռչակելու բանաձևը
Սամարղանդում ընթացող ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Գլխավոր կոնֆերանսի 43-րդ նստաշրջանի ընթացքում ընդունվել է Հայաստանի նախաձեռնությամբ ներկայացված՝ Փոքր կղզի զարգացող պետությունների (ՓԿԶՊ) միջազգային օր հռչակելու մասին բանաձևը:
ՓԿԶՊ միջազգային օր սահմանելու վերաբերյալ Հայաստանի նախաձեռնությանը սատարել և համահեղինակել էին ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի շուրջ 130 անդամ պետություններ։
Բանաձևն ընդգծում է Փոքր կղզի զարգացող պետությունների խոցելիությունները և դրանց նկատմամբ միջազգային ուշադրության, համերաշխության և աջակցության անհրաժեշտությունը։ Փաստաթղթով ապրիլի 25-ը սահմանվում է որպես ՓԿԶՊ միջազգային օր։
Բանաձևի ընդունման կապակցությամբ՝ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ում ՀՀ մշտական ներկայացուցիչ, դեսպան Արամ Հակոբյանը շնորհակալություն է հայտնել Գլխավոր կոնֆերանսին և բանաձևի համահեղինակ պետություններին՝ փաստաթղթին միաձայն աջակցելու համար, ինչպես նաև վերահաստատել է Հայաստանի՝ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի ՓԿԶՊ բարեկամների խմբի համահիմնադիր և համանախագահ պետության կարգավիճակում Փոքր կղզիներ զարգացող պետությունների կարիքների հասցեագրման հարցում շարունակական հանձնառությունը։

ЮНЕСКО приняла резолюцию об учреждении Международного дня малых островных развивающихся государств по инициативе Армении
На 43-й сессии Генеральной конференции ЮНЕСКО в Самарканде была принята резолюция об учреждении Международного дня малых островных развивающихся государств (МОСРГ), представленная по инициативе Армении.
Как передает Арменпресс, Министерство иностранных дел Республики Армения выступило с заявлением по этому поводу.
Инициативу Армении об учреждении Международного дня малых островных развивающихся государств поддержали и выступили соавторами около 130 государств-членов ЮНЕСКО.
В резолюции подчеркивается уязвимость малых островных развивающихся государств и необходимость международного внимания, солидарности и поддержки. В документе 25 апреля провозглашается Международным днём малых островных развивающихся государств.
По случаю принятия резолюции посол Арам Акопян, Постоянный представитель Республики Армения при ЮНЕСКО, поблагодарил Генеральную конференцию и государства-соавторы резолюции за единогласную поддержку документа и подтвердил неизменную приверженность Армении удовлетворению потребностей малых островных развивающихся государств в качестве соучредителя и сопредседателя Группы друзей малых островных развивающихся государств ЮНЕСКО.