Գևորգ Պապոյանը մասնակցել է ՄԱԿ Զբոսաշրջության համաշխարհային կազմակերպության գործադիր խորհրդի 124-րդ նստաշրջանին
Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը Սաուդյան Արաբիա կատարած այցի շրջանակում մասնակցել է ՄԱԿ Զբոսաշրջության համաշխարհային կազմակերպության (UNWTO) գործադիր խորհրդի 124-րդ նստաշրջանին։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Գևորգ Պապոյանն այս մասին գրել է «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում։
Գևորգ Պապոյանը ելույթ է ունեցել, որում բարձր է գնահատել UNWTO-ի համագործակցությունը Հայաստանի Հանրապետության հետ զբոսաշրջության ոլորտում` նշելով, որ 1997 թվականից ի վեր UNWTO-ին անդամակցելու ընթացքում Հայաստանն իրականացրել է նախաձեռնություններ, որոնք ուղղված են եղել կայուն, ընդգրկուն և նորարար զբոսաշրջության ամրապնդմանը։ Այդ նախաձեռնություններն իրականացնելիս հիմնական առաջնահերթություններն են եղել համայնքների հզորացումը, մշակութային ժառանգության պահպանումն ու փորձառնական զբոսաշրջության խթանումը։
«Հայաստանը շարունակում է վճռականորեն հանձնառու մնալ երկարատև խաղաղության կառուցմանը։ Խաղաղության այս ճանապարհով առաջ շարժվելուն զուգընթաց, զբոսաշրջությունը կշարունակի կենտրոնական դեր խաղալ Հայաստանի ամենօրյա օրակարգում։ Զբոսաշրջությունը միավորում է մարդկանց, կամուրջ է ստեղծում մշակույթների միջև և խթանում փոխըմբռնումը», - նշել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարը։
Նախարարը վերահաստատել է Հայաստանի պատրաստակամությունը սերտորեն համագործակցել Կազմակերպության հետ, աջակցել նրա կարևոր առաքելությանը, կիսվել փորձով, ինչպես նաև ակտիվորեն համագործակցել զբոսաշրջության ոլորտի առաջմղման ուղղությամբ։

Геворг Папоян принял участие в 124-й сессии Исполнительного совета Всемирной туристской организации ООН
Министр экономики Армении Геворг Папоян в рамках своего визита в Саудовскую Аравию принял участие в 124-й сессии Исполнительного совета Всемирной туристской организации ООН (UNWTO).
Как передает Арменпресс, об этом Геворг Папоян написал на своей странице в Facebook.
Геворг Папоян выступил с речью, в которой высоко оценил сотрудничество UNWTO с Республикой Армения в сфере туризма, отметив, что с 1997 года, в период членства в UNWTO, Армения реализовала инициативы, направленные на укрепление устойчивого, инклюзивного и инновационного туризма. Основными приоритетами в реализации этих инициатив были расширение прав и возможностей сообществ, сохранение культурного наследия и продвижение познавательного туризма.
«Армения по-прежнему твёрдо привержена построению прочного мира. По мере нашего продвижения по этому пути к миру туризм продолжит играть центральную роль в повседневной жизни Армении. Туризм объединяет людей, строит мосты между культурами и способствует взаимопониманию», — отметил министр экономики Республики Армения.
Министр подтвердил готовность Армении тесно сотрудничать с Организацией, поддерживать ее важную миссию, делиться опытом, а также активно сотрудничать в деле продвижения сферы туризма.