Օվերչուկը կարևորել է ՌԴ-ից Հայաստան երկաթուղային բեռնափոխադրումների մեկնարկը տարածաշրջանում խաղաղության հաստատման համատեքստում
Ռուսաստանի և Հայաստանի միջև Ադրբեջանի և Վրաստանի տարածքով երկաթուղային կապի բացումն իրական ներդրում է Հարավային Կովկասում խաղաղության հաստատման ուղղությամբ։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, այս մասին լրագրողներին ասել է Ռուսաստանի փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկը։
«Ողջունում ենք Ռուսաստանի Դաշնության և Հայաստանի Հանրապետության միջև երկաթուղային հաղորդակցության մեկնարկը, որն իրականացվել է Ադրբեջանի Հանրապետության և Վրաստանի տարածքով», - ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ, ասել է փոխվարչապետը։ Նա նշել է, որ Հայաստանի անկախացումից ի վեր սա առաջին դեպքն է, որ երկու երկրների միջև հաստատվում է ուղիղ երկաթուղային կապ։ Օվերչուկի խոսքով՝ այս իրադարձությունը դարձել է «իրական ներդրում Հարավային Կովկասում խաղաղության հաստատման գործում»։ Նրա գնահատմամբ, սա նաև Ռուսաստանի՝ տարածաշրջանի կայունության և տարածաշրջանային բոլոր պետությունների տնտեսական զարգացման ուղղությամբ կատարած աշխատանքի ապացույցն է։
Օվերչուկն ընդգծել է, որ նոր երթուղին ամրապնդում է Ռուսաստանի տրանսպորտային կապերը տարածաշրջանի երկրների հետ, մեծացնում է հայկական շուկաների հասանելիությունը Եվրասիական տնտեսական միության անդամ մյուս երկրներից ապրանքների ներմուծման համար, ինչպես նաև մեծացնում է միության շուկաների հասանելիությունը հայ արտադրողների համար։
«Խորհրդանշական է, որ այս երկաթուղով առաջին բեռը ռուսական հացահատիկն էր՝ կյանքի և արարման ամենակարևոր խորհրդանիշներից մեկը, ինչը ևս մեկ անգամ ընդգծում է Հարավային Կովկասում խաղաղություն հաստատելու և առճակատումից համագործակցության անցնելու համատեղ ցանկությունը», - հավելել է Օվերչուկը։
Նրա խոսքով՝ նոր երկաթուղային գծի բացումը Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների կողմից 2020 և 2021 թվականներին ձեռք բերված պայմանավորվածությունների, ինչպես նաև երեք երկրների փոխվարչապետերի համանախագահությամբ եռակողմ աշխատանքային խմբի ջանքերի արդյունք է։ «Ես կցանկանայի շնորհակալություն հայտնել իմ գործընկերներին՝ Ադրբեջանի Հանրապետության փոխվարչապետ Շահին Մուստաֆաևին և ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանին՝ Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում տրանսպորտային կապերի ապաշրջափակմանն ուղղված համատեղ ջանքերի համար, ինչպես նաև Վրաստանին այս երթուղով տրանսպորտի կազմակերպման գործում կառուցողական մասնակցության համար», - եզրափակել է ՌԴ փոխվարչապետը։

Russian Deputy PM stresses significance of rail connection with Armenia via Azerbaijan and Georgia
Russian Deputy Prime Minister Alexey Overchuk has praised the opening of railway connection between Russia and Armenia through Azerbaijani and Georgian territories as a “real contribution” towards peace.
“We welcome the launch of rail communication between the Russian Federation and the Republic of Armenia, which has been carried out through the territories of the Republic of Azerbaijan and Georgia,” TASS news agency quoted Overchuk as saying.
He noted that since Armenia gained independence, this is the first time a “direct rail connection” has been established between the two countries.
According to Overchuk, this event represents a “real contribution to the establishment of peace in the South Caucasus.” Overchuk said this serves as “evidence of Russia’s work toward regional stability and the economic development of all countries in the region.”
Overchuk emphasized that the new route strengthens Russia’s transport links with the countries of the region, increases the accessibility of Armenian markets for imports from other Eurasian Economic Union (EAEU) member states, and also expands the Union’s markets to Armenian producers.
“It is symbolic that the first cargo transported on this railway was Russian grain—a universal symbol of life and creation—which once again underscores the shared desire to establish peace in the South Caucasus and move from confrontation to cooperation,” Overchuk added.
He said that the opening of the new railway route is the result of the agreements reached by the leaders of Russia, Armenia, and Azerbaijan in 2020 and 2021, as well as the efforts of the trilateral working group co-chaired by the deputy prime ministers of the three countries.
“I would like to express my gratitude to my colleagues—Shahin Mustafayev, Deputy Prime Minister of Azerbaijan, and Mher Grigoryan, Deputy Prime Minister of Armenia—for their joint efforts in unblocking transport links in the South Caucasus region, as well as to Georgia for its constructive participation in organizing transport along this route,” the Russian Deputy Prime Minister said.