ԱՄԷ-ն հետաքրքրված է տարբեր ոլորտներում Հայաստանի հետ համագործակցությունը խորացնելու հեռանկարով. Աբդուլազիզ Ալշեհիի
Աբու Դաբիի TRENDS Research and Advisory կենտրոնի ավագ հետազոտող, հետազոտական բաժնի ղեկավարի տեղակալ Աբդուլազիզ Ալշեհիին կարծում է, որ կան բազմաթիվ ոլորտներ, որոնց ուղղությամբ Արաբական Միացյալ Էմիրությունները ցանկանում է խորացնել համագործակցությունը Հայաստանի հետ։
Ռազմավարական և քաղաքական ուսումնասիրությունների ոլորտի փորձագետն այս մասին նշել է «Օրբելի ֆորում. կառուցելով խաղաղություն և բազմակողմանի համագործակցություն» խորագիրը կրող միջազգային երկօրյա համաժողովի շրջանակներում «Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում՝ գնահատելով Հայաստանի և Արաբական Միացյալ Էմիրությունների միջև առկա հարաբերությունների մակարդակը։
Փորձագետի բնորոշմամբ՝ Հայաստանի և Արաբական Միացյալ Էմիրությունների հարաբերությունների մակարդակն, անկասկած, մեծ աճ է գրանցել վերջին մի քանի տարիների ընթացքում, և միայն տնտեսական ոլորտում, օրինակ, 2023 թվականին ԱՄԷ-ի և Հայաստանի միջև առևտրային հարաբերությունների ցուցանիշները քառապատկվել են, ինչը ցույց է տալիս երկրների համատեղ բարեկամության, համատեղ հարաբերությունների նկատմամբ նվիրվածության մակարդակը։
«ԱՄԷ-ն Հայաստանը դիտարկում է որպես Հարավային Կովկասի տարածաշրջանի կարևորագույն վայր։ Մենք կարծում ենք, որ այն կարող է լինել ավելին, քան պարզապես տարանցիկ երկիրն է․ այն նաև մշակույթների խաչմերուկ է։ Եվ այդ պատճառով մենք գնահատում ենք բարեկամությունը Հայաստանի հետ»,-շեշտել է Աբդուլազիզ Ալշեհիին։
Անդրադառնալով հարցին, թե մասնավորապես ո՞ր ոլորտներում է, որ երկու երկրները կարող են գործընկերության ավելի մեծ նվաճումներ գրանցել՝ փորձագետը նշել է, որ այդ ոլորտներից կարող է լինել կանաչ էներգիան։ Զրուցակցի խոսքով՝ դա կարող է լինել նաև գյուղատնտեսության ոլորտը։
«Ընդհանրապես, կան բազմաթիվ ոլորտներ, որոնցում ԱՄԷ-ն ցանկանում է  և հետաքրքրված է համագործակցել Հայաստանի Հանրապետության հետ: Մենք կարծում ենք, որ կան ոլորտներ, որտեղ երկու երկրների համագործակցությունը մոտ ապագայում կզարգանա»,-նշել է փորձագետը:

UAE seeks to deepen cooperation with Armenia in various sectors, says TRENDS Research and Advisory expert
Abdulaziz AlShehhi, Senior researcher and Deputy Head of Research Sector at Abu Dhabi’s TRENDS Research and Advisory, believes that there are numerous areas in which the United Arab Emirates seeks to deepen cooperation with Armenia.
In an interview with Armenpress during the Orbeli Forum 2025: Building Peace and Multilateral Cooperation in Yerevan, Abdulaziz AlShehhi spoke about the level of relations between Armenia and the UAE.
According to the expert, the level of relations between Armenia and the United Arab Emirates has undoubtedly seen significant growth over the past few years. In the economic sphere alone, for example, trade between the UAE and Armenia quadrupled in 2023, demonstrating the countries’ strong commitment to their shared friendship and cooperative relations.
“The UAE views Armenia as a key location in the South Caucasus region. We believe it can be more than just a transit country; it is also a crossroads of cultures. That is why we value our friendship with Armenia,” he said.
He pointed out green energy and agriculture as areas with stronger cooperation potential between the two countries.
“In general, there are many areas in which the UAE wants and is interested in cooperating with the Republic of Armenia. We believe there are sectors where cooperation between the two countries will develop in the near future,” the expert noted.