ԵՄ պաշտոնյան բարձր է գնահատել վիզաների ազատականացման ուղղությամբ Հայաստանի կողմից իրականացվող քայլերը
Հայաստանի ներքին գործերի նախարար Արփինե Սարգսյանը հոկտեմբերի 30-ին ընդունել է Եվրոպական հանձնաժողովի ընդլայնման և Արևելյան հարևանության գլխավոր տնօրինության Արևելյան հարևանության և Թուրքիայի հարցերով տնօրեն Էդրիեն Կիրալիի գլխավորած պատվիրակությանը։
Բարձր գնահատելով ԵՄ հետ սերտ համագործակցությունը՝ նախարար Սարգսյանն ընդգծել է վիզաների ազատականացման ուղղությամբ իրականացվող գործուն քայլերն ու շոշափելի արդյունքները։ Նա կարևորել է, որ շուտով Հայաստանի կառավարությանը կհանձնվի Գործողությունների ծրագիրը, ինչն էական խթան կհանդիսանա գործընթացներում։
Արփինե Սարգսյանը նշել է նաև Հայաստանում բիոմետրիկ համակարգի ներդրումը, որի արդյունքում 2026 թվականից քաղաքացիներին կտրամադրվեն նոր նմուշի անձնագրեր և նույնականացման քարտեր։
Նախարարն ընդգծել է,որ Միգրացիոն ռազմավարության մշակման աշխատանքները շարունակվում են, և մինչև տարեվերջ պատրաստ կլինի կոնցեպտը։ Ակտիվ փուլում են նաև Խտրականության արգելման դեմ օրենսդրության մշակման ուղղությամբ աշխատանքները։ Բացի այդ, նշվել է, որ առաջիկայում Հայաստանում առաջին անգամ ընդունվելու է Հանցավորության կանխարգելման միասնական ռազմավարություն և այդ ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքները ևս ակտիվ փուլում են։
Էդրիեն Կիրալին իր խոսքում կարևորել է երկկողմ արդյունավետ գործընկերությունը և այն շարունակելու պատրաստակամություն հայտնել։ ԵՄ գործընկերները վերահաստատել են իրենց աջակցությունը Հայաստանի «Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնությանը։ Նրանք բարձր են գնահատել ԵՄ վիզաների ազատականացման ուղղությամբ Հայաստանի կողմից իրականացվող քայլերը։
Համագործակցության ամրապնդման տեսանկյունից կարևորվել է Եվրոպոլում Հայաստանի կողմից կապի սպայի նշանակումը, որի թեկնածությունը շուտով կներկայացվի։
Քննարկվել են նաև սահմանների կառավարման, ոստիկանության ոլորտում համագործակցության ընթացիկ ծրագրերին առնչվող հարցեր։

Чиновник ЕС высоко оценил шаги Армении по либерализации визового режима
30 октября министр внутренних дел Армении Арпине Саргсян приняла делегацию во главе с директором по вопросам Восточного соседства и Турции Генерального директората Европейской комиссии по вопросам расширения и Восточного соседства Адрианом Кирали.
Как передает “Арменпресс”, об этом сообщает МВД Армении.
Высоко оценив тесное сотрудничество с ЕС, министр Саргсян подчеркнула активные шаги и ощутимые результаты, предпринимаемые в направлении либерализации визового режима. Она подчеркнула, что в ближайшее время правительству Армении будет представлен План действий, что придаст значительный импульс этим процессам.
Арпине Саргсян также отметила внедрение в Армении биометрической системы, в результате которой с 2026 года гражданам будут выдаваться новые паспорта и удостоверения личности.
Министр подчеркнула, что работа над разработкой Миграционной стратегии продолжается, и концепция будет готова к концу года. Также в активной стадии находится работа по разработке законодательства, направленного на борьбу с дискриминацией. Кроме того, было отмечено, что в ближайшее время в Армении впервые будет принята Совместная стратегия по предупреждению преступности, и работа в этом направлении также находится в активной фазе.
Адриан Кирали подчеркнул важность двустороннего эффективного партнерства и выразил готовность к его продолжению. Партнеры из ЕС подтвердили свою поддержку инициативы Армении “Перекрёсток мира”. Они высоко оценили шаги, предпринимаемые Арменией в направлении либерализации визового режима с ЕС.
С точки зрения укрепления сотрудничества было отмечено назначение Арменией офицера связи в Европол, кандидатура которого будет представлена ​​в ближайшее время.
Были обсуждены и вопросы, связанные с текущими программами сотрудничества в области пограничного управления и полиции.