Մենք աջակցում ենք Հայաստանի և Ադրբեջանի հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին. Կայա Կալաս
Երևանում անցկացվող Եվրանեսթ խորհրդարանական վեհաժողովի 12-րդ լիագումար նիստի մասնակիցներին ուղերձ է հղել Եվրամիության արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Կայա Կալասը. նրա ուղերձը նիստի ընթացքում ներկայացրեց ԵՄ արտաքին գործողությունների ծառայության տնօրենի տեղակալ Օդրոնե Պերկաուսկինեն։
Իր ուղերձում Կայա Կալասն անդրադարձել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության գործընթացին ու տարածաշրջանային կայունությանը։
«Հայաստանի և Ադրբեջանի համար նույնպես ունենք հաջողության պատմություն։ Վաշինգտոնում օգոստոսի 8-ին արված պատմական քայլը տարածաշրջանը բերել է ավելի մոտ կայունությանը և երկարաժամկետ խաղաղությանը։ Մենք աջակցում ենք Հայաստանի և Ադրբեջանի հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին և ցուցաբերում բաց աջակցություն՝ տարածաշրջանը տանելու դեպի կայուն խաղաղություն, բարգավաճում և զարգացում»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ասված է ուղերձում։
Կալասի խոսքով՝ ընթացիկ կարգավորման գործընթացը խոստանում է բացել աննախադեպ տնտեսական հնարավորություններ․
«Այս պահին կարգավորման գործընթացը խոստանում է աննախադեպ տնտեսական հնարավորությունների բացում, սահմանների բացում, սահմանային կապերի ստեղծում։ Սա կխորացնի նաև մարդկանց միջև շփումները և վստահությունը»,-նշել է ԵՄ բարձր ներկայացուցիչը։
Նա անդրադարձել է նաև Հայաստանի և Եվրամիության հարաբերությունների խորացմանը։
«Վերջին զարգացումները երկկողմ հարաբերություններում ցույց են տալիս, որ Հայաստանը գալիս է ավելի մոտ մեզ՝ իր արժեքներով և ժողովրդավարական սկզբունքներով»,- ասված է Կալասի ուղերձում։

The European Commission supports the Armenia-Azerbaijan normalization process, Deputy Managing Director, Director for Eastern Europe and Central Asia in the European External Action Service Audrone Perkauskiene said in remarks on behalf of Kaja Kallas, EU High Representative for Foreign Affairs and Security Policy, at the 12th Ordinary Session of the Euronest Parliamentary Assembly in Yerevan.
"We also have a success story for both Armenia and Azerbaijan. The historic step taken on August 8th in Washington has brought the region closer to stability and long-term peace. We support the normalization process of relations between Armenia and Azerbaijan and provide clear support for guiding the region towards stable peace, prosperity, and development," Perkauskiene said.
The ongoing normalization process promises to open unprecedented economic opportunities, she added in remarks on behalf of the EU’s top diplomat.
"At this moment, the normalization process promises to open unprecedented economic opportunities, the opening of borders, and the creation of border connections. This will also deepen contacts and trust between people," she said.
Addressing the deepening of relations between Armenia and the European Union, she added: "Recent developments in bilateral relations show that Armenia is coming closer to us with its values and democratic principles.”