Եվրախորհրդարանը պատրաստ է աջակցել Հայաստանին՝ ԵՄ-ին անդամակցության պատմական ճանապարհին
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Երևանում անցկացվող Եվրանեսթ խորհրդարանական վեհաժողովի 12-րդ լիագումար նիստում այս մասին ասաց Եվրոպական խորհրդարանի փոխնախագահ Յունուս Օմարջին` խոսելով Եվրախորհրդարանի նախագահ Ռոբերտա Մեցոլայի անունից։
Նրա խոսքով՝ Հայաստանի վերջին որոշումները ցույց են տալիս երկրի հստակ ընտրությունը դեպի եվրոպական ընտանիք։
«Հայաստանի որոշումները, հատկապես վերջերս ընդունվածները, չափազանց կարևոր են։ Հայաստանը պատմական օրենք է ընդունել, որով հստակ և հզոր ուղերձ է հղել՝ հայտարարելով, որ տեսնում է իր ապագան Եվրոպայի կազմում։ Սա պարզապես խորհրդանշական ժեստ չէ, այլ ռազմավարական ընտրություն է՝ միանալու Եվրոպական ժողովրդավարության ընտանիքին։ Եվրոպական խորհրդարանը պատրաստ է աջակցել Հայաստանին այս պատմական ճանապարհին, եթե որոշեք պաշտոնապես ներկայացնել ձեր թեկնածությունը ԵՄ անդամակցության համար»,-ասաց Օմարջին։
Նա նշեց, որ Հայաստանի եվրոպական ուղղությունը համապատասխանում է ԵՄ-ի և Հայաստանի միջև ձևավորված գործնական համագործակցությանը։
«Բացի քաղաքական հայտարարություններից, կա նաև իրական, շոշափելի գործընկերություն՝ հատկապես տնտեսության և Արևելյան գործընկերության ներդրումային ծրագրերի շրջանակում։ Մենք մեր ջանքերը մեկտեղում ենք՝ ստեղծելու նոր աշխատատեղեր, ժամանակակից ենթակառուցվածքներ և նոր հնարավորություններ երիտասարդ հայերի համար։ Երբ Եվրոպական միությունը և Հայաստանը միասին են առաջ շարժվում, կարող են կերտել ավելի բարգավաճ և արդար ապագա բոլորի համար»,-ընդգծեց Օմարջին։
2025 թվականի մարտին Հայաստանի խորհրդարանն օրենք է ընդունել Եվրոպական միությանն անդամակցելու գործընթաց սկսելու մասին։

Европейский парламент готов поддержать Армению на историческом пути к членству в ЕС
Как сообщает Арменпресс, об этом заявил вице-президент Европейского парламента Юнус Омарджи на 12-м пленарном заседании Парламентской ассамблеи Евронест в Ереване.
По его словам, последние решения Армении демонстрируют чёткий выбор страны в направлении европейской семьи.
«Решения Армении, особенно последние, чрезвычайно важны. Армения приняла исторический закон, посылающий чёткий и мощный сигнал о том, что видит своё будущее в Европе. Это не просто символический жест, а стратегический выбор – присоединиться к семье европейской демократии. Европейский парламент готов поддержать Армению на этом историческом пути, если она решит официально выдвинуть свою кандидатуру на членство в ЕС», – сказал Омарджи.
Он отметил, что европейское направление Армении соответствует практическому сотрудничеству, установленному между ЕС и Арменией.
«За политическими заявлениями стоит и реальное, ощутимое партнёрство, особенно в экономической и инвестиционной сфере Восточного партнёрства. Мы объединяем усилия для создания новых рабочих мест, современной инфраструктуры и новых возможностей для молодых армян. Когда Европейский союз и Армения будут двигаться вперёд вместе, они смогут построить более процветающее и справедливое будущее для всех», — подчеркнул Омарджи.