Եվրախորհրդարանը պատրաստ է աջակցել Հայաստանին՝ ԵՄ-ին անդամակցության պատմական ճանապարհին
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Երևանում անցկացվող Եվրանեսթ խորհրդարանական վեհաժողովի 12-րդ լիագումար նիստում այս մասին ասաց Եվրոպական խորհրդարանի փոխնախագահ Յունուս Օմարջին` խոսելով Եվրախորհրդարանի նախագահ Ռոբերտա Մեցոլայի անունից։
Նրա խոսքով՝ Հայաստանի վերջին որոշումները ցույց են տալիս երկրի հստակ ընտրությունը դեպի եվրոպական ընտանիք։
«Հայաստանի որոշումները, հատկապես վերջերս ընդունվածները, չափազանց կարևոր են։ Հայաստանը պատմական օրենք է ընդունել, որով հստակ և հզոր ուղերձ է հղել՝ հայտարարելով, որ տեսնում է իր ապագան Եվրոպայի կազմում։ Սա պարզապես խորհրդանշական ժեստ չէ, այլ ռազմավարական ընտրություն է՝ միանալու Եվրոպական ժողովրդավարության ընտանիքին։ Եվրոպական խորհրդարանը պատրաստ է աջակցել Հայաստանին այս պատմական ճանապարհին, եթե որոշեք պաշտոնապես ներկայացնել ձեր թեկնածությունը ԵՄ անդամակցության համար»,-ասաց Օմարջին։
Նա նշեց, որ Հայաստանի եվրոպական ուղղությունը համապատասխանում է ԵՄ-ի և Հայաստանի միջև ձևավորված գործնական համագործակցությանը։
«Բացի քաղաքական հայտարարություններից, կա նաև իրական, շոշափելի գործընկերություն՝ հատկապես տնտեսության և Արևելյան գործընկերության ներդրումային ծրագրերի շրջանակում։ Մենք մեր ջանքերը մեկտեղում ենք՝ ստեղծելու նոր աշխատատեղեր, ժամանակակից ենթակառուցվածքներ և նոր հնարավորություններ երիտասարդ հայերի համար։ Երբ Եվրոպական միությունը և Հայաստանը միասին են առաջ շարժվում, կարող են կերտել ավելի բարգավաճ և արդար ապագա բոլորի համար»,-ընդգծեց Օմարջին։
2025 թվականի մարտին Հայաստանի խորհրդարանն օրենք է ընդունել Եվրոպական միությանն անդամակցելու գործընթաց սկսելու մասին։

The European Parliament is ready to support Armenia in the process of joining the European Union, Younous Omarjee, Vice-President of the European Parliament, said in his remarks delivered on behalf of Roberta Metsola, President of the European Parliament, at the 12th Ordinary Session of the Euronest Parliamentary Assembly in Yerevan.
Omarjee said that Armenia's recent decisions demonstrate the country's clear choice towards the European family.
He described the EU bill as a “historic law”.
"Armenia's decisions, especially the recent ones, are extremely important. Armenia has adopted a historic law, sending a clear and strong message, declaring that it sees its future as part of Europe. This is not just a symbolic gesture, but a strategic choice to join the family of European democracies. The European Parliament is ready to support Armenia on this historic journey if you decide to officially submit your candidacy for EU membership," Vice President Younous Omarjee said.
He noted that Armenia's European direction aligns with the practical cooperation established between the EU and Armenia.
"In addition to political statements, there is also a real, tangible partnership—especially in the fields of economy and the Eastern Partnership investment programs. We are combining our efforts to create new jobs, modern infrastructure, and new opportunities for young Armenians. When the European Union and Armenia move forward together, they can build a more prosperous and just future for everyone,” he added.