Վարչապետ Փաշինյանը հանդիպել է Սուրբ Աթոռի պետքարտուղար, կարդինալ Պիետրո Պարոլինի հետ
Աշխատանքային այցով Սուրբ Աթոռում գտնվող Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հանդիպել է Սուրբ Աթոռի պետքարտուղար, կարդինալ Պիետրո Պարոլինի հետ։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում են ՀՀ կառավարությունից։
Զրուցակիցներն ընդգծել են ՀՀ կառավարության և Սուրբ Աթոռի միջև բարձր մակարդակի երկխոսությունը՝ համոզմունք հայտնելով, որ այն շարունակական կերպով կզարգանա ու էլ ավելի կամրապնդվի: Կողմերն ընդգծել են, որ Հայաստանի և Սուրբ Աթոռի միջև երկխոսությունը հիմնված է ոչ միայն քրիստոնեական արժեքների, այլև ընդհանուր պատմական և հոգևոր ժառանգության և ժամանակակից աշխարհի մարտահրավերների վերաբերյալ նույնական մոտեցումների վրա:
Սուրբ Աթոռի պետքարտուղարը վստահություն է հայտնել, որ Նորին Սրբություն Լևոն XIV-րդ Պապի գահակալությամբ ևս երկկողմ հարաբերություններն էլ ավելի կխորանան ու կամրապնդվեն:
ՀՀ վարչապետը ևս մեկ անգամ նշել է, որ իր համար պատիվ էր մասնակցել Արքեպիսկոպոս Իգնատիոս Մալոյանի սրբադասման արարողությանը՝ հավելելով՝ նրա կյանքը հիշեցնում է, որ նույնիսկ տառապանքի ժամանակներում հավատքն ու քաջությունը կարող են հաղթահարել դժվարությունները։
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության հաստատումը, կարևորել հումանիտար խնդիրների հասցեագրումը:
Անդրադարձ է կատարվել նաև երկկողմ օրակարգի տարբեր հարցերի։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Սուրբ Աթոռում ավելի վաղ ներկա էր գտնվել Արքեպիսկոպոս Իգնատիոս Մալոյանի և ևս 6 այլ Երանելիների սրբադասման արարողությանը: Այցի շրջանակում տեղի է ունեցել նաև ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Նորին Սրբություն Հռոմի Պապ Լևոն XIV-ի առանձնազրույցը:

Премьер-министр Пашинян провел встречу с государственным секретарем Святого Престола
Состоялась встреча премьер-министра Республики Армения Никола Пашиняна и государственного секретаря Святого Престола, кардинала Пьетро Паролина.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте информации и по связям с общественностью аппарата премьер-министра Армении, собеседники подчеркнули высокий уровень диалога между правительством Республики Армения и Святым Престолом, выразив уверенность в том, что он будет и впредь продолжительно развиваться и укрепляться. Стороны подчеркнули, что диалог между Арменией и Святым Престолом основан не только на христианских ценностях, но и на общем историческом и духовном наследии, а также на идентичных подходах к вызовам современного мира.
Государственный секретарь Святого Престола выразил уверенность, что с интронизацией Его Святейшества Папы Льва XIV двусторонние отношения еще больше углубятся и укрепятся.
Премьер-министр Пашинян вновь отметил, что для него было честью участвовать в церемонии канонизации архиепископа Игнатия Малояна, добавив, что его жизнь напоминает нам о том, что даже в периоды страданий вера и мужество способны преодолеть трудности.
Стороны обсудили установление мира между Арменией и Азербайджаном, подчеркнув важность решения гуманитарных вопросов.