Մանկավարժական համալսարանի ռեկտորի նկատմամբ կկիրառվի այլընտրանքային խափանման միջոց
Դատարանը մերժել է Խաչատուր Աբովյանի անվան հայկական պետական մանկավարժական համալսարանի (ՀՊՄՀ) ռեկտոր Սրբուհի Գևորգյանին կալանավորելու քննիչի միջնորդությունը։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնել է նրա պաշտպան Կարեն Գաբրիելյանը։
Պաշտպանի խոսքով՝ դատարանը որոշել է Գևորգյանի նկատմամբ կիրառել այլընտրանքային խափանման միջոց։
Նա նշել է, ՀՊՄՀ ռեկտորը չի ընդունում իրեն առաջադրված մեղադրանքը։
Ավելի վաղ Հակակոռուպցիոն կոմիտեն հայտնել էր, որ կոմիտեի կողմից իրականացվող քրեական վարույթի շրջանակում ձերբակալվել են Սրբուհի Գևորգյանը, համալսարանի մի պրոռեկտոր և մի խումբ այլ աշխատակիցներ։
Ըստ հաղորդագրության՝ վերջիններս մեղադրվում են համալսարանի տարբեր աշխատակիցներից կազմված հանցավոր կազմակերպություն ստեղծելու և ղեկավարելու, առանձնապես խոշոր չափերով վատնում, խարդախություն և կաշառք ստանալու մեջ։

University rector suspected of bribery released on bail
The rector of the Armenian State Pedagogical University, Ms. Srbuhi Gevorgyan, was granted bail by a Yerevan court after being arrested on bribery-related charges.
Ms. Gevorgyan’s lawyer, Karen Gabrielyan, said the court rejected the investigator’s motion to place her in pre-trial detention.
The Anti-Corruption Committee told Armenpress that the court released the rector on a 20,000,000 dram bail and placed her under house arrest.
Several other university staff members were also arrested alongside the rector on October 17.
Authorities stated that the individuals are suspected of "establishing and leading a criminal syndicate composed of various university employees, committing large-scale embezzlement and fraud, and receiving bribes."