Հայաստանն աշխարհագրական առավելություններ ունեցող կամուրջ է Ասիայի և Եվրոպայի միջև. Ալկիս Դրակինոս
Հայաստանն Ասիայի և Եվրոպայի միջև աշխարհագրական առավելություն ունեցող կամուրջ է. Վերակառուցման և  զարգացման եվրոպական բանկը ցանկանում է օգտագործել այդ առավելությունները և շարունակական դարձնել ներդրումներն այդ ուղղությամբ։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին Հայաստանի ներդրումային խորհրդի կազմակերպած «Միջազգային առևտրի և ներդրումների ֆորում»-ի բացման ժամանակ նշեց Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի (ՎԶԵԲ) Կովկասի տարածաշրջանի ղեկավար, տնօրեն Ալկիս Դրակինոսը։
Նրա բնորոշմամբ՝ բացի տարբեր ծրագրեր իրականացնելուց, ՎԶԵԲ-ը նաև ուշադրություն է դարձնում Հայաստանի ենթակառուցվածքներին:
«Մենք հետաքրքրված ենք միավորել ուժերը՝ աջակցելու Հայաստանի աշխարհագրական առավելություններին։ Հայաստանը Կովկասում է, իսկ Կովկասը կամուրջ է Ասիայի և Եվրոպայի միջև։ Մենք ուզում ենք աշխատել այս ուղղությամբ։  Մենք որոշ ներդրումներ ենք կատարել այս ոլորտում, ինչը շարունակական բնույթ կկրի»,-նշեց ՎԶԵԲ-ի Կովկասի տարածաշրջանի ղեկավար Ալկիս Դրակինոսը։
Նա իր խոսքում շեշտեց, որ ՎԶԵԲ-ն արդեն երկար ժամանակ է, ինչ գործունեություն է ծավալում Հայաստանում՝ ներգրավված լինելով տարբեր ծրագրերում և նախաձեռնություններում։
«Մինչ օրս մենք կարողացել ենք ավելի քան 2.5 միլիարդ եվրոյի չափով ներդրումներ կատարել։ Մեր իրականացրած նախագծերի թիվը շուտով կհասնի 250-ի։ Հիմա դրանք  235-ն են, և մենք ունենք հավակնոտ ծրագիր տարեվերջի համար»,-նշեց Ալկիս Դրակինոսը։
Վերջինիս բնորոշմամբ՝ Հայաստանը երկար ճանապարհ է անցել և այժմ կենսունակ տնտեսություն ունի, որը մեծ հեռանկարներ է բացում երկրի բնակչության և տարածաշրջանի համար՝ որպես կապի հանգույց և նաև որպես վերականգնվող էներգիայի աղբյուր՝ օգտագործելով իր բնական դիրքը, արևը, քամին և մարդկանց, որոնք Հայաստանի ամենակարևոր ռեսուրսն են։
Դրակինոսի խոսքով՝ ՎԶԵԲ-ը լսում է, թե ինչ պահանջարկ ունեն ընկերությունները յուրաքանչյուր երկրում, որտեղ կազմակերպությունը գործում է․ «Հայաստանում մենք բավականին լավ ենք աջակցում մասնավոր հատվածին։ Մենք կենտրոնանում ենք մասնավոր հատվածին աջակցելու վրա։ Ես շատ հպարտ եմ նրանով, ինչին մենք հասել ենք՝ աջակցելով Հայաստանի փոքր և միջին ձեռնարկություններին»,-ասաց նա:

Armenia is a bridge with geographical advantages between Asia and Europe: Alkis Drakinos
Armenia is a bridge with a geographical advantage between Asia and Europe and the European Bank for Reconstruction and Development (EBRD) aims to leverage this advantage and continue its investments in that direction, EBRD Director for the Caucasus Alkis Vryenios Drakinos said.
He made the remarks at the International Trade and Investment Forum in Yerevan.
According to him, in addition to implementing various programs, the EBRD also pays attention to Armenia’s infrastructure.
“We are interested in joining forces to support Armenia’s geographical advantages. Armenia is in the Caucasus, and the Caucasus is a bridge between Asia and Europe. We want to work in this direction. We have already made some investments in this area, and they will continue on an ongoing basis,” Alkis Vryenios Drakinos said.
In his remarks, he emphasized that the EBRD has been active in Armenia for a long time, participating in various programs and initiatives. “To date, we have been able to invest over 2.5 billion euros. The number of projects we’ve implemented will soon reach 250. Currently, that number stands at 235, and we have an ambitious plan for the end of the year.”
He said that Armenia has come a long way and now has a viable economy that offers great potential for both its population and the wider region — as a connectivity hub and also as a source of renewable energy, harnessing its natural location, sun, wind, and, most importantly, its people, who are Armenia’s greatest resource.
The executive said that EBRD listens to the needs of companies in each country where it operates.
“In Armenia, we are providing strong support to the private sector. Our focus is on supporting private enterprise. I’m very proud of what we have achieved in helping Armenia’s small and medium-sized enterprises,” he said.