Հայաստանն աշխարհագրական առավելություններ ունեցող կամուրջ է Ասիայի և Եվրոպայի միջև. Ալկիս Դրակինոս
Հայաստանն Ասիայի և Եվրոպայի միջև աշխարհագրական առավելություն ունեցող կամուրջ է. Վերակառուցման և  զարգացման եվրոպական բանկը ցանկանում է օգտագործել այդ առավելությունները և շարունակական դարձնել ներդրումներն այդ ուղղությամբ։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին Հայաստանի ներդրումային խորհրդի կազմակերպած «Միջազգային առևտրի և ներդրումների ֆորում»-ի բացման ժամանակ նշեց Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի (ՎԶԵԲ) Կովկասի տարածաշրջանի ղեկավար, տնօրեն Ալկիս Դրակինոսը։
Նրա բնորոշմամբ՝ բացի տարբեր ծրագրեր իրականացնելուց, ՎԶԵԲ-ը նաև ուշադրություն է դարձնում Հայաստանի ենթակառուցվածքներին:
«Մենք հետաքրքրված ենք միավորել ուժերը՝ աջակցելու Հայաստանի աշխարհագրական առավելություններին։ Հայաստանը Կովկասում է, իսկ Կովկասը կամուրջ է Ասիայի և Եվրոպայի միջև։ Մենք ուզում ենք աշխատել այս ուղղությամբ։  Մենք որոշ ներդրումներ ենք կատարել այս ոլորտում, ինչը շարունակական բնույթ կկրի»,-նշեց ՎԶԵԲ-ի Կովկասի տարածաշրջանի ղեկավար Ալկիս Դրակինոսը։
Նա իր խոսքում շեշտեց, որ ՎԶԵԲ-ն արդեն երկար ժամանակ է, ինչ գործունեություն է ծավալում Հայաստանում՝ ներգրավված լինելով տարբեր ծրագրերում և նախաձեռնություններում։
«Մինչ օրս մենք կարողացել ենք ավելի քան 2.5 միլիարդ եվրոյի չափով ներդրումներ կատարել։ Մեր իրականացրած նախագծերի թիվը շուտով կհասնի 250-ի։ Հիմա դրանք  235-ն են, և մենք ունենք հավակնոտ ծրագիր տարեվերջի համար»,-նշեց Ալկիս Դրակինոսը։
Վերջինիս բնորոշմամբ՝ Հայաստանը երկար ճանապարհ է անցել և այժմ կենսունակ տնտեսություն ունի, որը մեծ հեռանկարներ է բացում երկրի բնակչության և տարածաշրջանի համար՝ որպես կապի հանգույց և նաև որպես վերականգնվող էներգիայի աղբյուր՝ օգտագործելով իր բնական դիրքը, արևը, քամին և մարդկանց, որոնք Հայաստանի ամենակարևոր ռեսուրսն են։
Դրակինոսի խոսքով՝ ՎԶԵԲ-ը լսում է, թե ինչ պահանջարկ ունեն ընկերությունները յուրաքանչյուր երկրում, որտեղ կազմակերպությունը գործում է․ «Հայաստանում մենք բավականին լավ ենք աջակցում մասնավոր հատվածին։ Մենք կենտրոնանում ենք մասնավոր հատվածին աջակցելու վրա։ Ես շատ հպարտ եմ նրանով, ինչին մենք հասել ենք՝ աջակցելով Հայաստանի փոքր և միջին ձեռնարկություններին»,-ասաց նա:

Армения — имеющий географические преимущества мост между Азией и Европой - Алкис Дракинос
Армения — имеющий географические преимущества мост между Азией и Европой, Европейский банк реконструкции и развития стремится использовать эти преимущества и сделать инвестиции в этом направлении постоянными.
Как сообщает Арменпресс, об этом заявил руководитель по кавказскому региону Европейского банка реконструкции и развития (ЕБРР) Алкис Дракинос на открытии «Международного торгово-инвестиционного форума», организованного Инвестиционным советом Армении.
По его словам, помимо реализации различных программ, ЕБРР также уделяет внимание инфраструктуре Армении.
«Мы заинтересованы в объединении усилий для поддержки географических преимуществ Армении. Армения находится на Кавказе, а Кавказ — мост между Азией и Европой. Мы хотим работать в этом направлении. Мы уже осуществили инвестиции в эту область, и они будут постоянными», — отметил руководитель кавказского региона ЕБРР Алкис Дракинос.
В своем выступлении он подчеркнул, что ЕБРР уже давно работает в Армении, участвуя в различных программах и инициативах.
«На сегодняшний день нам удалось инвестировать более 2,5 млрд евро. Количество реализованных нами проектов скоро достигнет 250. Сейчас их 235, и у нас амбициозная программа на конец года», — отметил Алкис Дракинос.
По его словам, Армения прошла долгий путь и теперь имеет жизнеспособную экономику, что открывает большие перспективы для населения страны и региона в целом, выступая в качестве коммуникационного узла, а также источника возобновляемой энергии, используя свое природное положение, солнце, ветер и людей — важнейшие ресурсы Армении.
По словам Дракиноса, ЕБРР прислушивается к потребностям компаний в каждой стране, где работает организация.
«В Армении мы довольно хорошо поддерживаем частный сектор. Мы уделяем особое внимание поддержке частного сектора. Я очень горжусь нашими достижениями в поддержке малого и среднего бизнеса Армении», — сказал он.