Փաստաբանը հայտնել է Մկրտիչ եպիսկոպոս Պռոշյանի ձերբակալման մասին
Արագածոտնի թեմի առաջնորդ Մկրտիչ եպիսկոպոս Պռոշյանը ձերբակալվել է։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին լրագրողների հետ ճեպազրույցում հայտնել է նրա փաստաբան Արա Զոհրաբյանը։
Նա նշել է, որ Արագածոտնի թեմի առաջնորդի նկատմամբ քրեական հետապնդում է հարուցվել և մեղադրանք ներկայացվել օրինական հավաքներին մասնակցությունը խոչընդոտելու կամ հարկադրելու, ինչպես նաև ընտրական քվեարկության արդյունքների վրա ազդելու համար։
Ավելի վաղ, Հայաստանի քննչական կոմիտեն արձագանքել է Հայ Առաքելական եկեղեցու մի խումբ հոգևորականների բերման ենթարկելու մասին լուրերին։
Քննչական կոմիտեից պարզաբանել են, որ նախաձեռնված քրեական վարույթի շրջանակներում կատարվում են վարութային և ապացուցողական անհրաժեշտ գործողություններ։
«Իշխանական կամ ծառայողական լիազորությունները կամ դրանցով պայմանավորված ազդեցությունն օգտագործելով հավաք անցկացնելուն կամ դրան մասնակցելուն խոչընդոտելու կամ հարկադրելու, ինչպես նաև հավաքին մասնակցելու կամ հավաքին մասնակցելուց հրաժարվելու նպատակով նյութապես շահագրգռելու դեպքի առթիվ նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննության շրջանակներում կատարվում են վարութային և ապացուցողական անհրաժեշտ գործողություններ: Լրացուցիչ հանդես կգանք հայտարարությամբ»,- ասված է Քննչական կոմիտեի պարզաբանման մեջ:
Ավելի վաղ փաստաբան Արա Զոհրաբյանը հայտնել էր 6 հոգևորականների բերման ենթարկելու մասին։
Ըստ Զոհրաբյանի տարածած տեղեկատվության՝ բերման են ենթարկվել Հայ Առաքելական եկեղեցու Արագածոտնի թեմի առաջնորդ Մկրտիչ եպիսկոպոս Պռոշյանը, նույն թեմի ևս 5 հոգևորականներ՝ Տեր Փառեն, Տեր Մանուկ, Տեր Հայկ, Տեր Ղևոնդ, Տեր Մկրտիչ քահանաները։

Арестован предстоятель Арагацотнской епархии епископ Мкртич Прошян: адвокат
Предстоятель Арагацотнской епархии епископ Мкртич Прошян арестован. Как передает Арменпресс, об этом на брифинге для журналистов сообщил его адвокат Ара Зограбян.
Он отметил, что в отношении предстоятеля Арагацотнской епархии возбуждено уголовное дело по статьям «воспрепятствование проведению или принуждение к проведению собрания или участию в нем», а также «влияние на результаты голосования».
Ранее Следственный комитет Армении отреагировал на сообщение о задержании группы священнослужителей Армянской Апостольской церкви.
В Следственном комитете пояснили, что в рамках возбужденного уголовного дела проводятся необходимые процессуальные и доказательственные действия.
«В рамках предварительного следствия уголовного дела, возбужденного по факту использования служебных или должностных полномочий либо оказываемого ими воздействия в целях воспрепятствования или принуждения к проведению собрания или участию в нем, а равно возбуждения материальной заинтересованности в целях участия в собрании или отказа от участия в нем, проводятся необходимые процессуальные и доказательственные действия. По данному факту будет сделано дополнительное заявление», — говорится в разъяснении Следственного комитета.
Ранее адвокат Ара Зограбян сообщил о задержании шести священнослужителей.
По словам Зограбяна, были задержаны предстоятель Арагацотнской епархии Армянской Апостольской церкви епископ Мкртич Прошян и еще 5 священнослужителей той же епархии: иереи Парен, Манук, Айк, Гевонд и  Мкртич.