Սիրիան հետաքրքրված է Տարտուսում և Հմեյմիմում ռուսական ռազմաբազաների պահպանմամբ․ Լավրով
Սիրիան հետաքրքրված է Տարտուսում և Հմեյմիմում ռուսական ռազմաբազաների պահպանմամբ. դրանք կարող են օգտագործվել որպես մարդասիրական կենտրոններ։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը։
«Սիրիական կողմը հետաքրքրված է Տարտուսում և Հմեյմիմում մեր ռազմական բազաների պահպանմամբ։ Ինչպես նախագահն ասաց, մենք այստեղ ապավինում ենք ընդունող երկրի՝ Սիրիայի Արաբական Հանրապետության հետաքրքրությանը»,- մեջբերում է Լավրովի խոսքը «ՌԻԱ Նովոստի» գործակալությունը։
ՌԴ ԱԳ նախարարը հավելել է, որ նոր պայմաններում այդ բազաները կարող են այլ դեր խաղալ, այլ ոչ թե լինեն ռազմական հենակետեր։
«Հաշվի առնելով Աֆրիկա մարդասիրական հոսքերը կարգավորելու անհրաժեշտությունը, դրանք կարող են լինել ռազմածովային և օդային բազաներ, որոնք կծառայեն որպես մարդասիրական կենտրոններ այնտեղ մարդասիրական բեռներ ուղարկելու համար, այդ թվում՝ Սահարա-Սահելյան տարածաշրջան և այլ կարիքավոր երկրներ», - ընդգծել է նա։

Сирия заинтересована в сохранении российских военных баз в Тартусе и Хмеймиме: Лавров
Сирия заинтересована в сохранении российских военных баз в Тартусе и Хмеймиме: они могут быть использованы в качестве гуманитарных центров. Об этом, как сообщает Арменпресс, заявил глава МИД России Сергей Лавров.
«Сирийская сторона заинтересована в том, чтобы наши военные базы в Тартусе и Хмеймиме сохранялись. Мы здесь, как говорил президент, полагаемся на заинтересованность страны-хозяйки Сирийской арабской Республики», — цитирует Лаврова РИА Новости.
Министр иностранных дел России добавил, что в новых условиях эти базы могут играть иную роль, нежели быть военными.
«Учитывая необходимость регулирования гуманитарных потоков в Африку, это могли бы быть военно-морские и военно-воздушные базы, которые стали бы гуманитарными хабами для отправки туда гуманитарных грузов, в том числе в Сахаро-Сахельский регион и другие нуждающиеся страны», — подчеркнул он.