Հայաստանն ու Ենթակառուցվածքային ներդրումների ասիական բանկը քննարկել են համագործակցության հնարավոր ուղղությունները
Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Անուշիկ Ավետյանը հոկտեմբերի 10-ին հանդիպել է Ենթակառուցվածքային ներդրումների ասիական բանկի (ԵՆԱԲ) փոխնախագահ Կոնստանտին Լիմիտովսկիի հետ։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են համագործակցության հնարավոր ուղղությունները, ինչպես նաև ենթակառուցվածքների զարգացմանն առնչվող համատեղ ծրագրերը։
Փոխնախարարը ներկայացրել է ՀՀ կառավարության և էկոնոմիկայի նախարարության առաջնահերթությունները, զարգացման ռազմավարական ուղղությունները և ընթացիկ խոշոր ենթակառուցվածքային ծրագրերը։ Նա անդրադարձել է նաև սոցիալական նշանակության շինարարական նախագծերին՝ ընդգծելով, որ Հայաստանի անդամակցությունը ԵՆԱԲ-ին նոր հարթակներ կստեղծի միջազգային և տարածաշրջանային խոշոր ներդրումային ծրագրերին մասնակցելու համար։
Անուշիկ Ավետյանը կարևորել է ԵՆԱԲ-ի կողմից մասնավոր հատվածի ծրագրերի ֆինանսավորումը՝ ընդգծելով, որ այն կարող է էական խթան հանդիսանալ տնտեսական ակտիվության բարձրացման, ներդրումային միջավայրի բարելավման և երկրի սոցիալ-տնտեսական կայուն զարգացման ապահովման գործում, ինչպես նաև նպաստել պետական բյուջեի ծանրաբեռնվածության և արտաքին պարտքի նվազեցմանը։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել է նաև ՀՀ կառավարության «Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնությունը։
Կողմերը փաստել են, որ ԵՆԱԲ-ի և Հայաստանի միջև գործընկերային համագործակցությունը կարող է նոր հնարավորություններ ստեղծել տարածաշրջանային ինտեգրման, պետական և մասնավոր հատվածներում համատեղ ծրագրերի իրականացման և ներդրումային փոխգործակցության խորացման ուղղությամբ։
Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել նախանշել փոխգործակցության հիմնական շրջանակները, ինչի արդյունքում հնարավոր կլինի բացահայտել այն ոլորտները, որտեղ ԵՆԱԲ-ն իր մանդատի շրջանակներում, կամ այլ միջազգային դոնոր կազմակերպությունների հետ համագործակցությամբ կարող է մասնակցել ծրագրերի մշակմանն ու իրագործմանը։

Deputy Minister of Economy of Armenia Anushik Avetyan met with Vice President of the Asian Infrastructure Investment Bank (AIIB) Konstantin Limitovskiy, the ministry said.
During the meeting, possible areas of cooperation, as well as joint programs for infrastructure development, were discussed. The Deputy Minister presented the priorities of the Armenian Government and the Ministry of Economy, strategic development directions and major ongoing infrastructure projects.
She touched upon construction projects of social significance, emphasizing that Armenia's membership in the AIIB will create new platforms for participation in major international and regional investment programs.
Deputy Minister Avetyan emphasized the importance of the AIIB’s financing of private sector programs, noting that it could be a significant stimulus for increasing economic activity, improving the investment climate and ensuring the country’s sustainable socio-economic development, as well as contributing to reducing the burden on the state budget and foreign debt.
The meeting also touched upon Armenia’s "Crossroads of Peace" project. The parties noted that the partnership between the AIIB and Armenia could create new opportunities for regional integration, implementation of joint programs in the public and private sectors, and the deepening of investment cooperation.
An agreement was reached to outline the main frameworks of cooperation in order to identify the areas where the AIIB, within the framework of its mandate or in cooperation with other international donor organizations, could participate in the development and implementation of programs.