Եմենում հութիները ձերբակալել են ՄԱԿ-ի ևս ինը աշխատակիցների. Ստեֆան Դյուժարիկ
Եմենի «Անսար Ալլահ» շարժման հութիները, որոնք վերահսկում են երկրի տարածքի մոտավորապես մեկ երրորդը, ձերբակալել են ՄԱԿ-ի ևս ինը աշխատակիցների՝ նրանց թիվը հասցնելով 53-ի: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի պաշտոնական ներկայացուցիչ Ստեֆան Դյուժարիկը։
«Բոլորովին վերջերս փաստացի իշխանությունները՝ ի դեմս հութիների, կալանքի տակ են վերցրել ՄԱԿ-ի ևս ինը աշխատակիցների՝ 2021 թվականից ի վեր ՄԱԿ-ի կամայականորեն ձերբակալված աշխատողների ընդհանուր թիվը հասցնելով 53-ի», - ասված է նրա հաղորդագրության մեջ, որը տարածել է ՄԱԿ-ի մամուլի ծառայությունը։
Նշվում է, որ  ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարը դատապարտում է խռովարարների նման գործողությունները և կոչ է անում անհապաղ և անվերապահորեն ազատ արձակել ձերբակալվածներին։
2014 թ. օգոստոսից ի վեր Եմենում շարունակվում է դիմակայությունը կառավարական ուժերի և «Անսար Ալլահ» շարժման կողմնակիցների միջև։ Այն առավել ակտիվ փուլ է մտել 2015 թվականի մարտին, երբ հակամարտությանը միացել է Սաուդյան Արաբիայի գլխավորած կոալիցիան, որը գործում էր հութիների դեմ։ Եմենում քաղաքացիական պատերազմը հանգեցրել է աննախադեպ հումանիտար աղետի։ ՄԱԿ-ի տվյալներով՝ ավելի քան 24 միլիոն եմենցի կամ երկրի բնակչության մոտավորապես 80%-ը մարդասիրական օգնության կարիք ունի, իսկ ներքին տեղահանված անձանց թիվը գերազանցում է 4 միլիոնը:

В Йемене хуситы задержали еще девять сотрудников ООН: Стефан Дюжаррик
Хуситы йеменского движения “Ансар Аллах”, контролирующие около трети территории страны, задержали ещё девять сотрудников ООН. Уже задержаны 53 сотрудника ООН. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщил официальный представитель Генерального секретаря ООН Стефан Дюжаррик.
“Совсем недавно де-факто власти в лице хуситов поместили под стражу еще 9 сотрудников ООН, доведя общее число произвольно задержанных с 2021 года работников ООН до 53”, - говорится в его заявлении, распространенном пресс-службой ООН.
Отмечается, что Генеральный секретарь ООН осуждает подобные действия повстанцев и призывает к немедленному и безоговорочному освобождению задержанных.
С августа 2014 года в Йемене продолжается конфликт между правительственными войсками и сторонниками движения “Ансар Аллах”. Он вступил в наиболее активную фазу в марте 2015 года, когда к конфликту присоединилась коалиция во главе с Саудовской Аравией, действовавшая против хуситов. Гражданская война в Йемене привела к беспрецедентной гуманитарной катастрофе. По данным ООН, более 24 миллионов йеменцев, или около 80% населения страны, нуждаются в гуманитарной помощи, а число внутренне перемещённых лиц превышает 4 миллиона человек.