ՀՀ Սահմանադրական դատարանի նախագահն ընդունել է Ղազախստանի դեսպանին
Սահմանադրական դատարանի նախագահ Արման Դիլանյանն ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Ղազախստանի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Բոլատ Իմանբաևին:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Սահմանադրական դատարանից հայտնում են, որ հանդիպման ընթացքում Արման Դիլանյանը բարձր է գնահատել հայ և ղազախ ժողովուրդների ջերմ ու բարեկամական հարաբերությունները։
Անդրադառնալով երկու երկրերի միջև սահմանադրական արդարադատության ոլորտում արդյունավետ համագործակցությանը՝ նա ընդգծել է Ղազախստանի Հանրապետության Սահմանադրության 30-ամյակի պաշտոնական միջոցառումների շրջանակում Հայաստանի և Ղազախստանի Բարձր դատարանների միջև ստորագրված հուշագրի կարևորությունը:
ՀՀ ՍԴ նախագահը նշել է, որ հուշագիրն ամուր հիմք է ստեղծում Սահմանադրական դատարանների միջև փոխգործակցության զարգացման և ամրապնդման համար:
Հանդիպման ընթացքում Հայաստանում Ղազախստանի դեսպան Բոլատ Իմանբաևը շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար՝ ՀՀ ՍԴ նախագահին է փոխանցել Ղազախստանի Հանրապետության նախագահ Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևի հրամանագրով Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրական դատարանի նախագահ Արման Դիլանյանին տրված պետական պարգևը՝ «Ղազախստանի Հանրապետության Սահմանադրության 30-ամյակի» հոբելյանական հուշամեդալը, ինչպես նաև Ղազախստանի Սահմանադրական դատարանի նախագահ Է. Ազիմովայի կողմից շնորհակալական նամակը, որում մասնավորապես կարևորվում է Ղազախստանի Սահմանադրական դատարանի և Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրական դատարանի միջև համագործակցության ամրապնդումը։
Ղազախստանի ՍԴ նախագահը նաև վստահություն է հայտնել, որ Բարձր դատարանների փոխգործակցությունը կնպաստի իրավական մշակույթի զարգացմանը, Սահմանադրության գերակայության ամրապնդմանը և արդարության ու ժողովրդավարության ընդհանուր արժեքների առաջխաղացմանը։
Հայաստանում Ղազախստանի դեսպանն, իր հերթին նշել է, որ իր գործունեությունը մշտապես ուղղված է երկու բարեկամ պետությունների և ժողովուրդների ջերմ հարաբերությունների շարունակականության պահպանմանն ու առավել զարգացմանը։

Председатель Конституционного суда Республики Армения принял посла Казахстана в РА
Председатель Конституционного суда (КС) Республики Армения Арман Диланян принял чрезвычайного и полномочного посла Республики Казахстан в РА Болата Иманбаева.
Как сообщает Арменпресс со ссылкой на КС РА, в ходе встречи Арман Диланян высоко оценил теплые и дружеские отношения между армянским и казахским народами.
Коснувшись эффективного сотрудничества двух стран в сфере конституционного правосудия, он подчеркнул важность меморандума, подписанного между Верховными судами Армении и Казахстана в рамках официальных мероприятий, посвященных 30-летию Конституции Республики Казахстан.
Председатель Конституционного суда РА отметил, что меморандум создает прочную основу для развития и укрепления сотрудничества между Конституционными судами.
В ходе встречи посол Казахстана в Армении Болат Иманбаев, выразив благодарность за теплый прием, вручил председателю КС РА государственную награду – памятную медаль «30 лет Конституции Республики Казахстан», которой Арман Диланян награжден Указом президента Республики Казахстан Касым-Жомартом Токаевым, а также благодарственное письмо от председателя Конституционного суда Казахстана Э. Азимовой, в котором особо отмечено укрепление сотрудничества между Конституционными судами Казахстана и Армении.
Председатель Конституционного суда Казахстана также выразила уверенность, что сотрудничество Высших судов будет способствовать развитию правовой культуры, укреплению верховенства Конституции, продвижению общих ценностей правосудия и демократии.
Посол Казахстана в Армении, в свою очередь, отметил, что его деятельность всегда направлена на сохранение преемственности и дальнейшее развитие теплых отношений между двумя дружественными государствами и народами.