Հայաստանը ձգտում է ավելի բարձր մակարդակի կապեր հաստատել բարեկամ Հնդկաստանի հետ․ ՀՀ դեսպան
Հնդկաստանի մայրաքաղաք Նյու Դելիում սեպտեմբերի 30-ին Հայաստանի Հանրապետության դեսպանության կողմից կազմակերպվել է ՀՀ Անկախության 34-րդ տարեդարձին նվիրված պաշտոնական ընդունելություն և համերգային երեկո։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնում է Հնդկաստանում ՀՀ դեսպանությունը՝ մանրամասնելով, որ միջոցառմանը որպես գլխավոր հյուր մասնակցել է Հնդկաստանի Հանրապետության ԱԳ նախարարի տեղակալ, Արևմտյան ուղղության հարցերով քարտուղարը:
Ընդունելության ընթացքում ՀՀ դեսպան Վահագն Աֆյանն իր խոսքում, ընդգծել է Հայաստանի և Հնդկաստանի դարավոր և մշակութային կապերի հենքի վրա վերջին մի քանի տարիների քաղաքական ակտիվ երկխոսության և փոխշահավետ ոլորտներում ընդլայնվող համագործակցության մասին։ ՀՀ դեսպանը, նշելով, որ Հայաստանի համար բարեկամ Հնդկաստանը հանդիսանում է հուսալի գործընկեր, որի հետ ձգտում կա հաստատել հարաբերությունների ավելի բարձր մակարդակ, նաև համոզմունք է հայտնել, որ ընթացիկ շփումների և արդյունավետ մեխանիզմների կիրառմամբ երկկողմ համագործակցությունն օժտված կլինի առավել ամուր և հեռանկարային բնույթով։
Դեսպան Աֆյանն, անդրադառնալով Վաշինգտոնի օգոստոսյան համաձայնություններին, ընդգծել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև տարածքային ամբողջականության, ինքնիշխանության, իրավազորության և փոխադարձության սկզբունքների հիման վրա հաստատված խաղաղության նշանակության մասին: Նշվել է, որ ՀՀ կառավարության «Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնությունից բխող «Թրամփի ուղի՝ հանուն միջազգային խաղաղության և բարգավաճման» նախագծի կյանքի կոչմամբ՝ լոգիստիկ նոր հնարավորություններ կստեղծվեն ոչ միայն ՀՀ անմիջական հարևանների, այլ նաև հարավ-ասիական տարածաշրջանի երկրների և հատկապես Հնդկաստանի համար։
Հնդկաստանի ԱԳ նախարարի նորանշանակ տեղակալ Սիբի Ջորջն իր հերթին նշել է երկու երկրների խորը բարեկամական և պատմական կապերի և շարունակական գործընկերությունն ամրապնդելուն ուղղված քայլերի մասին, որի շուրջ նաև մտքեր են փոխանակվել ՀՀ դեսպանի հետ կայացած առանձնազրույցի ընթացքում:
ՀՀ դեսպանության կողմից երկրորդ տարին անընդմեջ կազմակերպվող ընդունելությանը Մշակութային կապերի հնդկական խորհրդի (ICCR) հրավերով Նյու Դելի ժամանած «Հայ աստղեր» և «Նանե» պարային համույթները հանդես են եկել «Հայաստանը շարժման մեջ» խորագրի ներքո ազգային պարերի կատարումների համատեղ ծրագրով, որն արժանացել է բազմաթիվ ներկաների ջերմ և հիացական արձագանքին:
ՀՀ դեսպանության փոխանցմամբ՝ ընդունելությանը ներկա են եղել նաև մի քանի տասնյակ երկրների դեսպաններ և դիվանագետներ, ինչպես նաև Հնդկաստանի գերատեսչական, խորհրդարանական, պետական և մասնավոր հաստատությունների, փորձագիտական շրջանակների և փոքրաթիվ հայ համայնքի ներկայացուցիչներ:

Армения стремится к более высокому уровню связей с дружественной Индией: посол Республики Армения
30-го сентября посольство Республики Армения в Индии дало официальный приём в честь 34-й годовщины Независимости Республики Армения. Также состоялся концерт.
Как передает “Арменпресс”, об этом сообщили в посольство Республики Армения в Индии, отметив, что на мероприятии в качестве почётного гостя присутствовал заместитель министра иностранных дел Республики Индия, секретарь по вопросам западного направления.
Выступая посол Республики Армения Ваагн Афян, подчеркнул активный политический диалог и расширение взаимовыгодного сотрудничества. Основой этого являются многовековые культурные связи между Арменией и Индией. Посол отметил, что дружественная Индия является надёжным партнёром для Армении, и есть стремление к установлению отношений более высокого уровня. Он также выразил уверенность, что благодаря постоянным контактам и использованию эффективных механизмов двустороннее сотрудничество приобретёт более прочный и перспективный характер.
Посол Афян, касаясь августовских соглашений в Вашингтоне, подчеркнул важность установления мира между Арменией и Азербайджаном, основанного на принципах территориальной целостности, суверенитета, юрисдикции и взаимности. Он отметил, что реализация проекта “Маршрут Трампа во имя международного мира и процветания”, вытекающего из инициативы правительства Республики Армения “Перекрёсток мира”, создаст новые логистические возможности не только для ближайших соседей Армении, но и для стран Южно-Азиатского региона, и особенно для Индии.
В свою очередь, заместитель министра иностранных дел Индии Сиби Джордж отметил глубокие дружеские и исторические связи между двумя странами и шаги, направленные на укрепление существующего партнёрства, что также обсуждалось в ходе личной встречи с послом Афяном.
На приёме, организованном посольством Республики Армения, выступили танцевальные ансамбли “Армянские звёзды” и “Нане”, приехавшие в Нью-Дели по приглашению Индийского совета по культурным связям (ICCR). Они представили программу национальных танцев под названием “Армения в движении”, которая вызвала тёплый и восторженный прием многочисленных гостей.
Посольство сообщило, что на приеме присутствовали послы и дипломаты нескольких десятков стран представители ведомственных, парламентских, государственных и частных учреждений, экспертных кругов Индии и немногочисленной армянской общины.