ՀՀ վարչապետը հանդիպում է ունեցել ԵԽ Մարդու իրավունքների հանձնակատարի հետ
Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Ստրասբուրգում հանդիպում է ունեցել Եվրոպայի խորհրդի մարդու իրավունքների հանձնակատար Մայքլ Օ‘Ֆլահերթիի հետ։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ՀՀ վարչապետի աշխատակազմից հայտնում են, որ հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Հայաստանում մարդու իրավունքների պաշտպանության ոլորտում իրականացվող բարեփոխումները, ժողովրդավարական հաստատությունների ամրապնդմանն ուղղված քայլերը, ինչպես նաև Հայաստանի և Եվրոպայի խորհրդի միջև համագործակցության հեռանկարները։
Նիկոլ Փաշինյանը բարձր է գնահատել մարդու իրավունքների հանձնակատարի գործունեությունը և ընդգծել Հայաստանի պատրաստակամությունը՝ շարունակելու սերտ համագործակցությունը Եվրոպայի խորհրդի հետ մարդու իրավունքների, ժողովրդավարության և օրենքի գերակայության ամրապնդման ոլորտներում։
Մայքլ Օ‘Ֆլահերթին բարձր է գնահատել ՀՀ Կառավարության հանձնառությունը մարդու իրավունքների պաշտպանության ոլորտում և ժողովրդավարության ամրապնդման ուղղությամբ իրականացված հետևողական քայլերը՝ ընդգծելով, որ դա նպաստում է քաղաքացիների հիմնարար իրավունքների և ազատությունների պաշտպանությանը։
Կողմերը քննարկել են նաև համագործակցության ընդլայնման հնարավորությունները՝ շեշտելով Հայաստանի և Եվրոպայի խորհրդի միջև շարունակական ու կառուցողական երկխոսության կարևորությունը:

Armenian PM meets with Council of Europe Commissioner for Human Rights
Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan has met with Council of Europe Commissioner for Human Rights Michael O'Flaherty in Strasbourg.
During the meeting, the ongoing reforms in the field of human rights protection in Armenia, the steps aimed at strengthening democratic institutions, as well as the prospects for cooperation between Armenia and the Council of Europe were discussed, the Prime Minister’s Office said in a readout.
PM Nikol Pashinyan lauded the activities of the Commissioner for Human Rights and emphasized Armenia’s readiness to continue close cooperation with the Council of Europe in the areas of strengthening human rights, democracy, and the rule of law.
Commissioner for Human Rights Michael O'Flaherty highly appreciated the Armenian government’s commitment to protecting human rights and the consistent steps taken to strengthen democracy, emphasizing that this contributes to the protection of citizens’ fundamental rights and freedoms.
“The parties also discussed possibilities for expanding cooperation, emphasizing the importance of continuous and constructive dialogue between Armenia and the Council of Europe,” according to the readout.