ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների խորհրդի 60-րդ նստաշրջանում ընդունվել է Հայաստանի ազգային զեկույցը
ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների խորհրդի 60-րդ նստաշրջանի շրջանակներում Ժնևում ընդունվել է Հայաստանի Հանրապետության Համընդհանուր պարբերական դիտարկման (ՀՊԴ) 4-րդ շրջանի ազգային զեկույցը:
Հայաստանի Համընդհանուր պարբերական դիտարկման 4-րդ շրջանի ազգային զեկույցի ընդունման ընթացքում ՀՀ պատվիրակության ղեկավար, Ժնևի ՄԱԿ-ի գրասենյակում ՀՀ մշտական ներկայացուցիչ, դեսպան Հասմիկ Տոլմաջյանն իր ելույթում կարևորել է ՀՊԴ գործիքակազմը  և դրա շրջանակներում Հայաստանին հասցեագրված հանձնարարականները, որոնք նպատակաուղղված են մարդու իրավունքների համակարգի ամրապնդմանը։
ՀՀ մշտական ներկայացուցիչն ընդգծել է, որ Հայաստանն ընդունել է ՄԱԿ անդամ պետությունների կողմից 2025թ. մայիսի 1-ին՝ ՀՊԴ աշխատանքային խմբի 49-րդ նստաշրջանին կայացած ազգային զեկույցի քննարկման շրջանակներում Հայաստանին հասցեագրված հանձնարարականների գերակշիռ մեծամասնությունը: Վերահաստատել է ՀՀ հանձնառությունը մարդու իրավունքների պաշտպանության ու խթանման առնչությամբ՝ Հայաստանում ընթացող բարեփոխումներին համահունչ։
Ժնևի ՄԱԿ-ի գրասենյակում ՀՀ մշտական ներկայացուցիչն իր ելույթում անդրադարձել է ՀՊԴ հանձնարարականների ու իրականացվող բարեփոխումների համատեքստում Հայաստանի համար առաջնահերթություն ներկայացնող ոլորտներին, այդ թվում՝ տնտեսական,սոցիալական, մշակութային, քաղաքական և քաղաքացիական իրավունքների բնագավառներին:
Հայաստանի ՀՊԴ 4-րդ շրջանի զեկույցի ընդունման ընթացքում ելույթներով հանդես են եկել ՄԱԿ-ի անդամ պետությունների և հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչները՝ կարևորելով Հայաստանի շարունակական հանձնառությունը մարդու իրավունքների պաշտպանությանն ու խթանմանը և վերահաստատելով իրենց աջակցությունը Հայաստանում իրականացվող ժողովրդավարական բարեփոխումներին։

Armenia’s UPR national report adopted at 60th session of UN Human Rights Council
The 4th cycle National Report of the Republic of Armenia under the Universal Periodic Review (UPR) was adopted during the 60th session of the UN Human Rights Council in Geneva, the Foreign Ministry has announced.
“During the adoption of Armenia’s 4th cycle UPR National Report, the head of the Armenian delegation, Permanent Representative to the UN Office in Geneva, Ambassador Hasmik Tolmajyan, emphasized the importance of the UPR mechanism and the recommendations addressed to Armenia within that framework, aimed at strengthening the human rights system,” the ministry said.
Ambassador Tolmajyan noted that Armenia accepted the vast majority of the recommendations made by UN member states during the review of the national report, held on May 1, 2025, as part of the 49th session of the UPR Working Group.
She reaffirmed Armenia’s commitment to the protection and promotion of human rights, in line with the country's ongoing reforms.
The ambassador also addressed priority areas for Armenia in the context of the UPR recommendations and reform efforts, including economic, social, cultural, political, and civil rights.
During the adoption of Armenia’s UPR report, representatives of UN member states and civil society organizations delivered statements highlighting Armenia's continued dedication to human rights and reaffirming their support for the country’s ongoing democratic reforms.