«Զանգեզուրի միջանցք» խոսույթը պայմանավորվածություններից չի բխում և ընկալվում է որպես տարածքային պահանջ Հայաստանի նկատմամբ․ Փաշինյան
Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև պաշտոնական բանակցություններում երբևէ չի եղել այսպես կոչված «Զանգեզուրի միջանցք» արտահայտությունը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի 80-րդ նստաշրջանի ամբիոնից այս մասին հայտարարեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ անդրադառնալով Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի ՄԱԿ-ի ամբիոնից արված հայտարարություններին։
«Ադրբեջանի նախագահը, ում հետ ընդունել ենք Վաշինգտոնի հռչակագիրը, դրանից հետո մի քանի անգամ, այդ թվում այս ամբիոնից օգտագործում է այսպես կոչված «Զանգեզուրի միջանցք» արտահայտությունը։
Նման արտահայտություն Վաշինգտոնում համաձայնեցրած փաստաթղթերում չկա, Հայաստան–Ադրբեջան բանակցություններում կամ փաստաթղթերում երբեք չի եղել։ Կարծում եմ իմաստ ունի, որ ադրբեջանցի գործընկերս պարզաբանի, թե ինչ նկատի ունի այդ արտահայտությունը օգտագործելով, որովհետեւ հայաստանյան իրականության մեջ դա ընկալվում է որպես տարածքային պահանջ Հայաստանից եւ կոնֆլիկտային խոսույթի հետ է ասոցացվում»,- հայտարարեց Փաշինյանը։
Նա հիշեցրեց, որ օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում հստակ բովանդակություն և խոսույթ են համաձայնեցվել։
«Այդ համաձայնություններին հավատարմությունը որևէ կերպ կասկածի տակ դնելը իմ նշած և կամ այս ամբիոնից հնչեցված այլ խոսույթներով հասկանալի չէ։
Այդ խոսույթները խաղաղության նկատմամբ մարդկանց հավատը չեն մեծացնում եւ խաղաղության մթնոլորտից եւ բարձրագույն մակարդակով ձեռք բերված պայմանավորվածություններից չեն բխում»,- ասաց Փաշինյանը։
Անդրադառնալով Ադրբեջանի նախագահի հայտարարություններին Հայաստանի «կապիտուլյացիայի» մասին՝ Փաշինյանը հավելեց․ «Ճիշտն ասած չեմ հասկանում, որ՞ն է ահռելի պոզիտիվ բովանդակության առկայության պայմաններում, որը ձեռք է բերվել համատեղ ջանքերով, օբյեկտիվ իրականության հետ կապ չունեցող ագրեսիվ ենթատեքստերի հոլովումը։ Մի՞թե խաղաղությունը բավարար բերկրանք եւ բավարարվածություն չի՞ պատճառում։ Ինձ օրինակ, պատճառում է»։
Փաշինյանը ընդգծեց, որ իրեն բավարար բերկրանք է պատճառում նաև այն, որ Հայաստանի Հանրապետությունը տպավորիչ տեմպերով զարգացող, անկախ, ինքնիշխան, սեփական ապագան այսօր կառուցող ժողովրդավարական պետություն է եւ ատելություն չի տածում ու չի տարածում հարևանների նկատմամբ։
«Միջազգային հանրությանը կոչ եմ անում ի գիտություն ընդունել, որ այսպես կոչված «Զանգեզուրի միջանցքի» եւ այդօրինակ խոսույթները ձեռք բերված պայմանավորվածություններից չեն բխում, կապ չունեն համաձայնությունների հետ, ունեն գրգռող եւ նեգատիվ ազդեցություն եւ ընկալվում են որպես ինքնիշխան երկրի նկատմամբ տարածքային պահանջ, ի հեճուկս ձեռք բերված եւ հռչակված պայմանավորվածությունների»,- եզրափակեց Փաշինյանը։

Выражение «Зангезурский коридор» не вытекает из договорённостей и воспринимается как территориальное требование к Армении - Пашинян
Так называемое выражение «Зангезурский коридор» никогда не использовалось в официальных переговорах между Арменией и Азербайджаном.
Как сообщает Арменпресс, премьер-министр Никол Пашинян заявил об этом с трибуны 80-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН, говоря о заявлениях президента Азербайджана Ильхама Алиева в ООН.
«Президент Азербайджана, с которым мы приняли Вашингтонскую декларацию, с тех пор неоднократно использовал так называемое выражение «Зангезурский коридор», в том числе и с этой трибуны. Такого выражения нет ни в согласованных в Вашингтоне документах, ни в армяно-азербайджанских переговорах. Думаю, моему азербайджанскому коллеге имеет смысл уточнить, что он имеет в виду, используя это выражение, поскольку в армянской действительности оно воспринимается как территориальное требование к Армении и ассоциируется с конфликтной риторикой», — заявил Пашинян.
Он напомнил, что 8 августа в Вашингтоне было согласовано чёткое содержание и речь.
«Непонятно, почему приверженность этим соглашениям каким-либо образом ставится под сомнение упомянутыми мной или другими заявлениями, сделанными с этой трибуны.
Эти заявления не укрепляют веру людей в мир и не проистекают из атмосферы мира и договорённостей, достигнутых на высшем уровне», — сказал Пашинян.
Кстати, касаясь заявлений президента Азербайджана о «капитуляции» Армении, Пашинян добавил: «Честно говоря, я не понимаю, в чём смысл агрессивных подтекстов, не имеющих никакой связи с объективной реальностью, учитывая огромный позитив, достигнутый совместными усилиями. Разве мир не приносит достаточно радости и удовлетворения? Мне, например, приносит».
Пашинян подчеркнул, что его также весьма удовлетворяет то, что Республика Армения — независимое, суверенное, демократическое государство, которое развивается впечатляющими темпами и сегодня строит своё будущее, и что оно не питает и не распространяет ненависть к своим соседям.
«Призываю международное сообщество принять во внимание, что так называемый «Зангезурский коридор» и подобные разговоры не вытекают из достигнутых договоренностей, не имеют никакой связи с договоренностями, оказывают раздражающее и негативное воздействие и воспринимаются как территориальное притязание к суверенному государству, вопреки достигнутым и декларируемым договоренностям», — заключил Пашинян.