Հայաստանն ու ՆԱՏՕ-ն քննարկում են համագործակցության նոր փաստաթուղթ ընդունելու հարցը
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Երևանում ընթացող ՆԱՏՕ-ի խորհրդարանական վեհաժողովի 108-րդ Ռոուզ-Ռոթ սեմինարում այս մասին ընդգծեց ՀՀ ԱԺ պատվիրակության ղեկավար Անդրանիկ Քոչարյանը։
«Մենք չենք կարող անտեսել գլոբալ աշխարհաքաղաքական փոփոխությունները, որոնք ձևավորում են նոր իրողություններ նոր մարտահրավերներով և մրցակցային օրակարգով։ Այս համատեքստում հատկապես ցանկանում եմ ընդգծել Հայաստան-ՆԱՏՕ գործընկերության առանցքային դերը»,-նշեց Քոչարյանը։
Նրա խոսքով՝ Հայաստանի և ՆԱՏՕ-ի հարաբերությունները ավելի քան երեք տասնամյակի պատմություն ունեն․ համագործակցությունը սկիզբ է առել դեռևս 1994 թվականին «Գործընկերություն հանուն խաղաղության» ծրագրի շրջանակում, իսկ 2006 թվականից իրականացվում է անհատական գործընկերության գործողությունների ծրագրերով։
«Ներկայում քննարկումներ են ընթանում համագործակցության նոր փաստաթղթի՝ անհատապես հարմարեցված գործընկերության ծրագրի հաստատման ուղղությամբ»,-ասաց նա։
Քոչարյանը նշեց, որ Հայաստանի ներգրավվածությունը ՆԱՏՕ-ի հետ համագործակցությանը ներառում է պաշտպանական և անվտանգության համակարգերի բարեփոխումներ, կառավարման թափանցիկության բարձրացում, քաղաքացիական վերահսկողության ամրապնդում, ինչպես նաև մասնակցություն միջազգային խաղաղապահ առաքելություններին։
«Մեր համագործակցությունը հիմնված է համընդհանուր արժեքների, ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների պաշտպանության և իրավունքի գերակայության վրա։ Այն ոչ միայն պաշտպանական է, այլև համակարգային բարեփոխումների հարթակ, որը նպաստում է Հայաստանի անկախության ամրապնդմանը և ինստիտուցիոնալ դիմակայունությանը»,-ասաց նա։
ԱԺ պատգամավորը հատուկ ուշադրություն դարձրեց հիբրիդային սպառնալիքներին, ապատեղեկատվությանը և տեղեկատվական միջավայրում մանիպուլյացիաներին՝ նշելով, որ դրանք ուղղված են հասարակական տրամադրությունների թուլացմանը և պետական քաղաքականության տապալմանը։
«Հայաստանը բախվում է ապատեղեկատվական քարոզչության նպատակային կիրառմանը։ Այս սպառնալիքների դեմ պայքարի համատեքստում կարևորում ենք հասարակական իրազեկվածության և թվային գրագիտության բարձրացումը, լրատվամիջոցների և քաղաքացիական հասարակության կայացման խթանումը, ինչպես նաև տեղեկատվական անվտանգության ոլորտում միջազգային փորձի փոխանակումը»,-ընդգծեց Քոչարյանը։
Նրա խոսքով՝ ժողովրդավարական կայունության կարևոր նախապայման է նաև քաղաքացիական վերահսկողությունը պաշտպանության և անվտանգության ոլորտում։
«Այն բարձրացնում է հանրային վստահությունը և ապահովում ուժային կառույցների՝ օրենքին և ժողովրդավարական սկզբունքներին համապատասխան գործելակերպը»,- ասաց Քոչարյանը։
Նա հավելեց, որ պաշտպանության ոլորտում թափանցիկության և հաշվետվողականության խնդիրները բնական են՝ ազգային անվտանգության առանձնահատկություններից ելնելով, սակայն դրանք չպետք է վերածվեն հաշվետվողականության բացակայության։

A senior Armenian lawmaker has described the partnership with NATO as one of the key pillars of the country’s security.
“We can’t ignore the global geopolitical changes that are creating new realities, new challenges, and a competitive agenda. In this context, I want to underscore the key role of the Armenia-NATO partnership,” said Andranik Kocharyan, MP, Head of the Defense and Security Committee of the Parliament and Chief of the Armenian Delegation to NATO PA.
He noted that Armenia-NATO relations have a history of over three decades, beginning in 1994 through the Partnership for Peace program, while the Individual Partnership Action Plan has been in place since 2006.
“Discussions are currently underway toward the establishment of a new document, the Individually Tailored Partnership Program,” Kocharyan said at the 108th Rose-Roth Seminar of the NATO Parliamentary Assembly in Yerevan.
Armenia’s engagement with NATO includes reforms in defense and security systems, increased transparency, strengthening of civilian oversight, as well as participation in international peacekeeping missions.
“Our cooperation is based on universal values—democracy, the protection of human rights, and the rule of law. It is not only about defense, but also a platform for systemic reforms that contribute to strengthening Armenia’s independence and institutional resilience.”
The MP warned that Armenia is facing hybrid threats and disinformation campaigns aimed at undermining the state and influencing public opinion.
“In the context of combating these threats, we attach importance to raising public awareness, improving digital literacy, promoting the media and civil society, and exchanging international experience in information security.”
Kocharyan emphasized that civilian oversight of defense and security is a crucial precondition for democratic stability.
The MP acknowledged that problems in transparency and accountability in the defense sector exist due to national security considerations but stressed that this cannot lead to a lack of accountability.