Հյուսիսային Կորեայի առաջնորդը մերժել է միջուկային զենքից հրաժարվելու որևէ տարբերակ
Հյուսիսային Կորեայի առաջնորդ Կիմ Չեն Ընը հայտարարել է, որ իրենք չեն պատրաստվում հրաժարվել միջուկային զենքից։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս և այլ հարցերի վերաբերյալ Հյուսիսային Կորեայի նախագահը խոսել է Գերագույն ժողովրդական խորհրդի հերթական նիստի ժամանակ։
Նա նշել է, որ երկրի միջուկային զինաթափման կոչերը հավասարազոր են սահմանադրական կարգի վրա հարձակման, քանի որ Կորեայի Ժողովրդադեմոկրատական Հանրապետության միջուկային կարգավիճակը ամրագրված է երկրի մայր օրենքում։ Կիմ Չեն Ընը մերժել է Միացյալ Նահանգների և Հարավային Կորեայի կողմից արված առաջարկները՝ փուլային տարբերակով հրաժարվելու միջուկային զենքից և գալու երկխոսության՝ ընդգծելով, որ դրա իրական նպատակը Հյուսիսային Կորեան թուլացնելն ու իր իշխանությունը վերացնելն է։
«Աշխարհն արդեն լավ գիտի, թե ինչ է անում ԱՄՆ-ն, երբ ստիպում է որևէ երկրի հրաժարվել միջուկային զենքից ու զինաթափվել։ Մենք երբեք չենք հրաժարվի մեր միջուկային զենքից», - Reuters-ի փոխանցմամբ, հայտարարել է Կիմ Չեն Ընը՝ ընդգծելով, որ պատրաստ է ԱՄՆ-ի հետ երկխոսության, եթե այդ երկիրը հրաժարվի Հյուսիսային Կորեան ապամիջուկայնացնելու ծրագրից։
Հյուսիսային Կորեայի առաջնորդը հայտնել է նաև, որ պաշտպանական կարողությունների ամրապնդման շրջանակում «նոր գաղտնի զենք են ձեռքբերել»։
«Մեր պետությունն ու կուսակցությունը ձգտում են շարունակական, թռիչքաձև զարգացման մեր պաշտպանական կարողությունների ամրապնդման գործում», - ասել է Կիմ Չեն Ընը։ Հիշեցնելով նոր ականակիրների կառուցման և խոսելով զենքերի կատարողականի շարունակական բարելավման մասին՝ նա ընդգծել է․ «Բացի այդ, մենք ձեռք ենք բերել նոր գաղտնի զենք։ Պաշտպանական գիտության և հետազոտությունների ոլորտում նշանակալի նվաճումներ են գրանցվել, որոնք մեծապես կնպաստեն մարտական ներուժի կտրուկ աճին»։
Կիմ Չեն Ընը հայտարարել է նաև, որ իրենք չեն պատրաստվում հասնել Կորեայի Հանրապետության հետ միավորման։ «Միավորման անհրաժեշտություն ընդհանրապես չկա։ Պատմության մեջ կա արդյոք մի օրինակ, երբ երկու նման թշնամական երկրների միավորվել են»,- ասել է նա՝ ընդգծելով, որ միավորումը կնշանակի պետություններից մեկի վերացում։
Հյուսիսային Կորեայի առաջնորդը նշել է նաև, որ իրենք մտադիր չեն երկխոսություն տանել Հարավային Կորեայի հետ։

Лидер Северной Кореи отвергает любые варианты отказа от ядерного оружия
Лидер Северной Кореи Ким Чен Ын заявил, что не собирается отказываться от ядерного оружия. Как сообщает “Арменпресс”, президент Северной Кореи обсудил эти и другие вопросы на очередной сессии Верховного народного собрания.
Он отметил, что призывы к ядерному разоружению страны равносильны посягательству на конституционный строй, поскольку ядерный статус Корейской Народно-Демократической Республики закреплён в конституции страны. Ким Чен Ын отверг предложения США и Южной Кореи о постепенном отказе от ядерного оружия и начале диалога, подчеркнув, что их истинная цель - ослабить Северную Корею и уничтожить её мощь.
“Мир уже прекрасно знает, что делают Соединённые Штаты после того, как заставляют страну отказаться от ядерного оружия и разоружиться. Мы никогда не откажемся от нашего ядерного оружия”, - заявил Ким Чен Ын. По сообщению Reuters, он подчеркнул, что готов к диалогу с Соединёнными Штатами, если Штаты откажутся от своего плана денуклеаризации Северной Кореи.
Северокорейский лидер также заявил, что в рамках укрепления своего оборонного потенциала они получили новое секретное оружие.
“Наше государство и партия стремятся к непрерывному, скачкообразному развитию в укреплении нашего оборонного потенциала”, - сказал Ким Чен Ын. Напомнив о строительстве новых эсминцев и говоря о постоянном улучшении характеристик вооружения, он подчеркнул: “Мы получили новое секретное оружие. Были достигнуты немалые успехи в сфере оборонной науки и исследований, которые внесут большой вклад в резкое увеличение боевого потенциала”.
Ким Чен Ын также заявил, что они не собираются идти на объединение с Республикой Корея. “В объединении совершенно нет необходимости. Разве есть в истории пример, когда настолько враждебные государства объединялись?” - задался он вопросом, подчеркнув, что объединение означало бы ликвидацию одного из государств.