Լավրովը կարծում է, որ 3+3 հարթակը վերագործարկելու ճիշտ ժամանակն է
Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը կարծում է, որ տարածաշրջանային խորհրդատվական 3+3 հարթակի (խմբ. Հայաստան, Ադրբեջան, Վրաստան, Ռուսաստան, Թուրքիա, Իրան։ Վրաստանը հարթակի որևէ հանդիպման չի մասնակցել) վերագործակման ճիշտ ժամանակն է։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ինչպես հայտնում է ՏԱՍՍ գործակալությունը, այս մասին ՌԴ ԱԳ նախարարն ասել է ՄԳԻՄՕ-ի ուսանողների և դասախոսների հետ հանդիպման ժամանակ։
Լավրովը հիշեցրել է, որ այդ հարթակի նախաձեռնողները եղել են Թուրքիան ու Ադրբեջանը։ «Մենք նախարարների և փոխնախարարների մակարդակով մի քանի հանդիպում ենք անցկացրել։ Հիմա մենք կարծում ենք, որ այդ ձևաչափը վերականգնելու ճիշտ ժամանակն է։ Մեր իրանցի գործընկերներն աջակցում են այս գործընթացներին, Թուրքիան ու Ադրբեջանը, ինչպես արդեն ասացի, այս հարթակի նախաձեռնողներն էին։ Այնպես որ, հույս ունեմ, մոտակա ժամանակահատվածում այդ ձևաչափը կվերականգնվի»,- ասել է Լավրովը։

Лавров считает, что настало время перезапустить формат “3+3”
Глава МИД России Сергей Лавров считает, что настало время возобновить работу региональной консультативной платформы “3+3” (Армения, Азербайджан, Грузия, Россия, Турция, Иран: ред.). Грузия не участвовала ни в одной из встреч платформы.
Как сообщает “Арменпресс”, со ссылкой на ТАСС, глава МИД России заявил об этом на встрече со студентами и преподавателями МГИМО.
Лавров напомнил, что инициаторами создания этой платформы выступили Турция и Азербайджан. “Мы провели несколько встреч на уровне министров и заместителей министров. Сейчас мы считаем, что настало время возродить этот формат. Наши иранские партнёры поддерживают эти процессы, Турция и Грузия, как я уже сказал, были инициаторами создания этой платформы. Поэтому я надеюсь, что этот формат будет возрожден в ближайшее время”, - сказал Лавров.