ԵՄ յուրաքանչյուր երկիր ինքը պետք է որոշի Ուկրաինա զորքեր ուղարկելու հարցը. Կալաս
Եվրամիության երկրները ինքնուրույն կորոշեն իրենց զորքերն Ուկրաինա ուղարկելու հարցը մարտական գործողությունների դադարեցումից հետո. ընդհանուր եվրոպական որոշում առայժմ չկա:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է Եվրոպական դիվանագիտական ծառայության ղեկավար Կայա Կալասը Կոպենհագենում ԵՄ արտաքին գործերի և պաշտպանության նախարարների ոչ պաշտոնական հանդիպման ժամանակ:
«ԵՄ երկրները պետք է իրենք որոշեն տեղում զորքերի հարցը: Մենք արդեն լսել ենք, որ որոշ երկրներ արդեն որոշում են ընդունել, որ զորքեր կուղարկեն, որոշները՝ ոչ, մենք քննարկում ենք դա», - ասել է Կալասը:

Каждая страна ЕС должна принять решение об отправке войск на Украину - Каллас
Страны ЕС самостоятельно примут решение об отправке своих войск на Украину после прекращения боевых действий, единого европейского решения пока нет.
Как сообщает «Арменпресс», об этом заявила глава Европейской дипломатической службы Кая Каллас в ходе неформальной встречи министров иностранных дел и обороны ЕС в Копенгагене.
«Страны ЕС должны сами принять решение о размещении войск на местах. Мы уже слышали, что некоторые страны уже приняли решение об отправке войск, некоторые — нет, мы это обсуждаем», — сказала Каллас.